Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Marangoza

Вредители по овошките

Recommended Posts

Славянски
преди 20 минути, Евелина написа:

една от ябълките в селската градина изостана с разлистването

И аз мисля, че се забави с разлистването. Има и още две брекини наблизо, които ще проверя колко са се развили. Но скорушата първа се разлисти или една от първите, пък брекината толкова късно. И на мен ми се видя странно.

Същото наблюдавах и на клон на една от старите ябълки. Много се забави с разлистването. Последно гледах, че се е разлистил, но помислих, че ще изсъхне.

Преди години пък друга ябълка се сетих беше напъпила да се разлиства и изсъхна...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@Евелина огледах щателно дръвчето. Няма дупки или проблеми по кората. Навсякъде е твърдо. Забелих на няколко по-съмнителни места с нож - зелено отдолу, изглежда нормално. Остава коренът. И там рових и оглеждах корени. Изглеждат си добре. Клонки резнах няколко - също изглеждат със зелена камбиална тъкан. Озадачен съм. 

Ако има ларви в корените, на под педя надолу може ли да бъдат?

IMG_20230514_084127.thumb.jpg.3a41c4bc258daaeb11b797991f3d3d5a.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 21 часа, Славянски написа:

... Ако има ларви в корените, на под педя надолу може ли да бъдат?

Наскоро гледах едно видео в тубата на тази тема. Там човека изкара ларвите на една лопата дълбочина. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ще трябва да разкопая. Корените вероятно ще пострадат при копане по-дълбоко (аз го правих с кирка), но то вече "ножът е опрял до кокала".

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Разкопах на около 30-35 см надолу. Прекъснах и дебели корени. Всичко изглежда наред. И централният корен е без видими повреди. Ако има някакъв вредител, той е по-надолу от тези трийсет сантиметра, но нагоре корените са добре и с тях дръвчето ще оцелее. Но не мисля, че проблемът е механична повреда в корена. Ако проблемът е в стъблото, трябва пак да избие от корена. Ако е някаква смъртоносна болест, ще заминава. Ще го нарежа да видя има ли вътрешни поражения ако се наложи. Странна съдба... Викаш си, тъкмо пораснало и тръгнало силно, и нещо го посича.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Дръвчето си изсъхна. Нищо изненадващо.spacer.pngPhoto1012.thumb.jpg.57a996a934d8307044326d59e26d101f.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване