Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Абарис

Измазване на кирпичени стени

Recommended Posts

Абарис

Почнах да събарям напукана мазилка. По подразбиране стените са криви. Следва измазване, мога да ги измажа с хоросан, без капачки, без мрежи и всичките останлите трикове. После се сучдя с какво да шпакловам, има варови, циментови и гипсови шпакловки?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Ако стените са много криви що не шляпнеш ОСБ плоскости? Не са скъпи, пък и от хоросана ще икономисаш, може и евтинка изолация за под ламинат да им туриш ако позволява технологията.

Моята шпакловка (избор на майстора) не я намерих, беше бяла и пишеше Сатен на нея, много качествена и удобна за работа. Ще питам майстора. Влага имаш ли?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Разсъждаваш като съвременен строител - първо мазилка, после шпакловка. Защо ти е шпакловка, има доста добри начини варовата мазилка да се направи гладка. Излязъл си от шаблона като не си се набутал в железобетонна къща, не се връщай в него като използваш съвременните методи. Изправяне на стените - няма нищо по-скучно от жилище с изправени по конец стени. :) 

А и върху кирпича сложи кирпич/глина. Лесно се работи, лесно се моделира, изглаждаш с влажна гъба, после сапунисваш със зехтинов сапун /има и други тънкости/, муха да кацне след това, ще се разчекне.

Глинено покритие за стените не е за пренебрегване - диша, неутрализира миризми, термо маса е, ще акумулира топлина. Вече на пазара глини колкото щеш, да не говорим в природата. Оцветители за тях също колкото щеш. Има технологии цялата баня да ти е с глина и няма да просмуче нито капка вода. :) 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Варова  мазилка  шпакловка в твоя случай. Другите са неподходящи за кирпичена стена - както механично, така и визуално.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 3 минути, Котарак без чизми написа:

Варова мазилка в твоя случай. Другите са неподходящи за кирпичена стена - както механично, така и визуално.

 

Поради каква причина глината е неподходяща за кирпичена стена? Би ли се обосновал?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Абарис написа:

Почнах да събарям напукана мазилка. По подразбиране стените са криви. Следва измазване, мога да ги измажа с хоросан, без капачки, без мрежи и всичките останлите трикове.

Хоросан е добре (вар и пясък), може да добавиш фибри (стъклени, базалтови, естествени) за здравина. Трябва да махнеш всичко, което се рони.

преди 1 час, Абарис написа:

После се чудя с какво да шпакловам, има варови, циментови и гипсови шпакловки?

Циментови не препоръчвам върху кирпич. Зависи от употребата, мястото (дали е приземен етаж). Това чист кирпич ли е или има и дървена конструкция? Може да се направят декоративни мазилки и варови, и гипсови, които не са скъпи. Пигментира и патинира се, минава се за водоотблъскване. Това си е цяла наука, но ако се поровиш, не е толкова сложно - но трябва практика и някои инструменти.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми
преди 7 минути, Миленка® написа:

Поради каква причина глината е неподходяща за кирпичена стена? Би ли се обосновал?

Някъде да съм написал, че глинената е неподходяща за кирпичена стена? Изброил е 3, в които няма глинена. Мисля, че е очевидно, че мнението ми е рамките на неговия избор.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Малей, изложих се като н'нам к'во или Абарис е редактирал междувременно. Останах с вчипетлението, че стените са тухлени и само мазилката е от "кал", поне така е при моите "сайванти". 

Мии на истинска кирпичена стена да слагаш хоросан е кощунство! Помня долу-горе как забъркваха "калта" едно време, все-още мога да намеря истински знаещи, но в Тубата е пълно с осъвременени технологии. Ако имаш истински кирпичена постройка некривото е по-скоро недостатък, измазването с "кал" не се нуждае от шпакловка, отгоре варосваш и: елате, еколози, да се кефите!

PS На един сайвант/зимна кошара външната "кална" мазилка започна да се лющи над 20г. след последната поддръжка, просто стряхата капе близо до основата и пръска. Наредих де що ламарини намерих и стабилизирах положението. Но и там стената е тухлена.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

В това начинане искам да ми е лесно. Щото има сур билюка друга работа. Най малко още 20 ковид вълни.

@Лозето ме наби! изложи се с твърдението, че ОСБто не е скъпо. :mrgreen: Два пъти поскъпна. А и не ме кефи по принцип. Не е изцяло кирпичена къщата, има и тухла, не знам що, може да е падала :mrgreen:
@Котарак без чизми най вероятно ще пробвам варовата шпакловка. Дали другите не са подходящи не знам, по скоро е преувелично да се твърди. Всяка седмица посещавам кирпичената къща на един приятел, измазана по съвременни методи и материали (хоросан и  после гипсова шпакловка).

@Миленка® сигурно е така но не търся винтидж експириънс :д. Все пак съм отгледан в панелен курник. Искам лесно бързо и йофтино. В момента по ми е интересно да задълбочвам в сиропираните теми :mask: Може да пробвам но по нататък, сега ще правя само една стая.

@Славянски носещата конструкция е дървена.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 26 минути, Абарис написа:

Не е изцяло кирпичена къщата, има и тухла, не знам що, може да е падала :mrgreen:

Не е падала, така са ги строили - на татко къщата е така - лицевата част (южна) е тухла, всичко останало кирпич.

И по-бързо и евтино от калта, здраве му кажи...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Не съм работил с кал, в момента ми е много екзотично. А искам и да си е правичко, дразни ме като сложа мебел и в едната част мога да си пъхна главата между стената и мебела а в другата немога и пръстите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Равното може да го направиш и с кал, дори е по-лесно. Ако те е страх от фъшкиите може да ползваш водно стъкло - няколко процента от сместа. По-важно е да намериш разработена и скоро нечерпана дупка за глина или жълта пръст, ако е замръзвала е предимство. И едри отсевки - мекина. Ако глината е много мазна може да ѝ добавиш пясък, тукашната не е такава. Пропорциите са на око, но не пести мекината.

Стената, особено ако е кирпичена, трябва да се намокри добре, иначе се отлепва след време.

Идея е докато е меко да сложиш стъклена мрежа и да шпакловаш, може и с "кал" ако няма камъчета.

Прерових нета, затова пиша, но не изкопах руснаците с практическите съвети които гледах преди време.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Зависи колко е голямо помещението и за какво е преназначено.

Ако е голямо

Градиш до кирпичена стена , стена от тухли, вече е  изравнена и права. За нейният вид, с мазилка или не, с вар или боя,  - това е по вкус на собственника. Празнините между тухлена стена и кирпичена запълняш с стереопор насипен, ако има такива празнини в момента на правенето на стена..

Ако помещението е малко, правиш мазилка. И оформяш по вкус.

Ако помещението е за продукти , то по-добре да варосва, няма да има мухъл и мравки вътре, но варосването  се прави през две години и във  вар се слага сол.и съвсем малко от мазилка вместо лепило.

ИМХО

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Засякох се с майстора на когото имам доверие, наоколо имаше възрастни хора които единодушно потвърдиха думите му.

В "калта" е добре да се сложат кравешки фъшкии и малко сол, за водното стъкло бяха скептични, но го отдадох на "новостта" на материала. Дори и в нашата жълта пръст било добре да се сложи малко преситен пясък, нищо че аз не помня такова.

Няма начин хоросанът да залепне трайно на кирпич - разбираемо е! Това и аз го твърдя, защото скоро ремонтирах стени от тухли скрепени с "кал" и замазани с хоросан, т.е. къртих напуканото/подпухналото. Препоръчват набити гвоздеи/винтове в кирпича, на главичките се намотава тънка мрежа - рабица. После се нашляпва един рядък слой (върху подмокрената основа и рабицата) и едва след стягането му се преминава към мазилката.

Тухлената стена няма нужда от рабица, но пак трябва да се намокри и нашляпа с по-рядко преди измазването.

Ако ще мажеш с кал: долу-горе същото, само дето няма нужда от рабица. Ама през този сезон съхненето е мъъъка.

Шпакловката: хващаш за ушите някакъв Терафлекс или нещо от сорта, не е критична. Добре е преди и след нея да се грундира - хич не е скъпо.

За боята ти си избираш, но за селска къща / вила еднозначно бих се спрял на гасена вар, купешка в найлон разбира се, защото е гарантирано фина. Според слухове: колкото е по-престояла (в запечатано състояние) - толкова по-хубава става. Начи купувай да има - все ще потрябва. И аз имам няколко чувалчета в мазата. Казват, че и във варта се слага сол и др. добавки, може да потърсиш, но аз добавям само малко Син камък за антимикробно. При мен варосаното е фино и не цапа при допир защото преди полагане пазя варта от контакт с въздух.  Подробност ако искаш оцветяване: след изсъхване изсветлява страшно много, но аз не съм привърженик да се пречи на осветлението, пък и бялото се поддържа най-лесно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване