Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Плодоберач

Recommended Posts

Славянски
преди 4 часа, kokorko написа:

Според мен не си е работа , по-точно е мъка да береш с такова приспособление и затова най-доброто решение си е - дръжте си дърветата в пригодна височина , хора падат от стълби, чупят си крайници, а не дай боже и други вътрешни травми. Всички знаем ,че ако дървото се остави на самотек става много сложно и за бране и за пръскане(ако се налага) и за резитба.

За съжаление при мен за повечето дървета това е неприложимо. Отдолу животни ще ги съсипват ако са ниски, а и мястото се ползва и за други дейности и не може да има ниски клони, които ще пречат на минаването. Отделно има периметър от високи дървета (орехи, череши и габър) и ако се скъсят ябълките, съвсем няма да видят слънце. За някои дървета ще гледам да ги сваля до 5 метра, което е по-добра височина и не се и съсипват толкова при падане плодовете.

За младите дръвчета: засега ще бъдат по-ниски, но тях и от земята ще ги бера.

Поръчах на Hecht с телескопичен прът и ще го пробвам, ако са останали ябълки, докато дойде.

P.S. Етажиране на дърветата може да се направи. Към момента проблемът е, че има такива, на които плодът е по върха и на практика има 4-5 стъбла без сериозни разклонения и плодът е нагоре. Нито можеш да се качиш, нито нищо, дори с голяма стълба. Пък дори 10-12 метра трябва да можеш и да я подпреш накъде на здраво.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil

Аз имам тази с платнената торба и 4-метров телескопичен прът на Gardena. Това е един от скъпите продукти на пазара и поради тази причина не съм напълно доволен. Прътът е много добър: лек, здрав и се ползва за други инструменти(трион, ножица). Недостатък е че се закачат приставки само на Gardena. Кошницата беше с торба от памучен плат и за три години изгни. Наложи се побългаряване: ушиване на нова. Новият модел е с изкуствена мрежа. Като недостатък мога да посоча наличието само на един нож между зъбите, който е в предната част. Много често плодът, който трябва да откъснеш е отстрани. 
Потвърждавам казаното от Варела и Гриин. Провирането през долните клони, когато не е почистено дървото е проблем, но си струва усилието. Плодовете на върха имат друг вкус. Една в торбата две, три на земята се случва често. Вероятно е въпрос на техника на бране. Усуквам пръта, ако някой не иска да се пусне от клона. 
Теглото има значение, особено при максимално разпънат прът и три, четири ябълки в торбата(повече не съм успявал да сваля наведнъж). Този ръкав, който предлага Любо, изглежда интересно. Не знам дали няма да се оплита в долните клони и да се нараняват плодовете при падането им, трябва да се пробва. 
Няма спор, че брането на високи дървета е много по-трудно, но понякога се налага да останат такива или са наследство, както е при мен. Аз орязах едната стара круша, за да я бера по-лесно и постигнах две неща: нито един плод и грозно дърво. Сега се замислям дали да посегна на другото дърво.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

Моята е без ръкав и събира 2 макс 3 (ако не са едри) ябълки. И понеже няма нож, само с усукване или леко тръскане се късат. Тези, които не са напълно узрели, се държат здраво и ги оставям да пробвам следващия път. Няма спор, че е по-добре да са по-ниски дърветата. Моите са високи, защото не им отделях достатъчно време да ги оформям като млади. Освен това са садени близо едно до друго и се стремят да избягат нагоре от сянката.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 21 часа, Лозето ме наби! написа:

То и аз нали това казах за "ръкав", а сега ми блесна идея за по без пари: отгоре се поставя допълнително заострено ..

Може на търмъчето да се сложи сменяемо острие за макетен нож.

Няма нужда от острота.. с 1-2 усуквания в ляво и дясно и дръжката на ябълката се отчупва без рана от плодното клонче.. ако са презрели само като ги докоснеш и падат.. от опит говоря..

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Днес получих плодоберача на Hecht. Двадесет и пет лева на промоция, дръжката е телескопична и три метра дълга. Лесно се разтяга и скъсява. Лекичък е. Торбичката е доста невзрачна и грубо ушита със стърчащи кончЕта от вътрешната страна, но може да се подмени един ден, ако се наложи.

Основното е, че работи много добре. Ябълките без усилие почти влизат в торбата. Някои не можах да достигна с малко, но мисля, че с двукрака стълба ако се вдигна още метър или повече, и ще ги обера и тях. Падаха доста лесно, но може би и защото са добре узрели (декември е). Мисля само две ябълки ми паднаха отвън, защото разтресох клона. Една разположена от вътрешната страна на (хоризонтално) разклонение не можех да достигна (не може да влезе джаджата между клоните), но с почукване отдолу падна.

Като цяло съм доволен и беше приятно изживяване, макар и да имаше сняг по дърветата и да се понапълни торбата и със сняг. Може утре да снимам някое кратко видео, ако успея да съвместя снимане с използване на плодоберача.

Колко ще е траен предстои да видим. Но напълних десетина дребни ябълки без усилие на един път. Вече като пълня повече се усеща една тежест към върха, особено на пълна дължина. Но според мен едно кило ябълки бързо се пълнят. Ще пробвам утре да замеря какво количество в торбата е оптимално като товароносимост.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

С ръкава (чорапа) на @Любо Д не знам какво би се получило. Възможно ли е да се натъртят една друга, ако падат твърде отвисоко? За баланса има ли значение дали центъра на тежестта е на педя от върха или на метър?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Днес направих още някои проби. Вече плодовете на дърветата са твърде малко, за да мога да набера количество, но се сборих. Пробвах и да запиша видео, но с една ръка не мога да свърша нищо - нямам сила и контрол. В крайна сметка набрах няколко кофи ябълки, като от ей този сорт имаше най-много от дървото:

IMG_20211216_131028.thumb.jpg.d667b7b5f4745b7473df38c456c83362.jpg

Видях, че има разлика между сортовете. Предните, които брах, бяха основно на върховете на по-дълги клончета, докато тези повечето бяха разположени на скъсени клонки по 2-3 см и с много къси дръжки. Съответно е по-трудно да се закачат с инструмента.

IMG_20211216_131041.thumb.jpg.72422456dfd1c6640f9ee812f220b52d.jpg

За какъв гъсталак става дума! Отдолу са къпини и кучешки дрян! (Тая зима трябва да почистя там, че има и орех и габър, които пречат на ябълката.) Много се радвам на сортове, които успяват да стоят толкова късно на дървото без да се съсипят.

Измръзнаха ми ръцете от ледените ябълки, но успях да свърша брането току преди да почне снеговалежът.

Спокойно по десет ябълки побирам на едно бране. Дребни до средни. Като има значение в каква посока дърпаш, за да падне ябълката. Жълтите "лимонки" (май бяха #11), които брах вчера, падаха много по-лесно, но разположението на плодовете на клонките беше съвсем друго при тях.

Имам сега няколко неописани сорта да документирам.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

125866356_3860204330678732_7344434959985155235_n.thumb.jpg.a38a9d721535b6a93c7eb124fa491bc0.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д
На 16.12.2021 г. at 0:06, Славянски написа:

С ръкава (чорапа) на @Любо Д не знам какво би се получило. Възможно ли е да се натъртят една друга, ако падат твърде отвисоко? За баланса има ли значение дали центъра на тежестта е на педя от върха или на метър?

Идеята е да има контролирано и бавно падане по ръкава, за да не се повредят плодовете.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

Ето такава е моята берачка. Както се вижда - почти без пари!

Bera4ka_plodove.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Кога ще я тестваш? Или вече си я пробвал? @greenn

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn
Отговорено (Редактирано)

А, пробвах я миналата година. Доволен съм. Писах за нея на предната страница на темата. Наскоро я видях пак в Те-макс и се сетих да я снимам.

Редактирано от greenn
допълване
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 15.12.2021 г. at 23:57, Славянски написа:

Днес получих плодоберача на Hecht. Двадесет и пет лева на промоция, дръжката е телескопична и три метра дълга. Лесно се разтяга и скъсява. Лекичък е.

Тези дни го ползвам по предназначение и съм доволен. Лек е, а това е голям плюс. Примерно, взех и телескопична ножица за клони. Стабилна е и стига високо, но някак върхът й доста тежи и работата е уморителна. Докато с тоя прът няма тежест. Единствено механизмът за затягане да не се изхаби, засега е добре.

Бера конкретно джанки. За череши така и не се сетих да го пробвам и сега малко ме е яд. Сортът джанки е такъв, че падат като презреят (жълта, кръгла, по-едра), но на мен ми харесват повече като са още стегнати и не съвсем узрели. Със стълба няма бране, пък и кой ли би се занимавал. Но с това е бързо. Бера по десетина и съм добре. По принцип джанки се брулят, но има значение и какво е отдолу. При мен са камъни (паднал дувар) и коприва. Кофти мястото за брулене. Предни година тази джанка се съсипваше, сега си отядох. На 3-4 метра височина основно са плодовете. Клоните не са много гъсти и се бърка добре.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване