Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Цялата активност

Този поток се обновява автоматично     

  1. вчера
  2. Имам доста скромен опит на любител овощар, но все пак мисля, че: (1.) Това, че през 2024 година, черешово дръвче във втора вегетация след засаждане в твоята градина, е цъфнало на някаква дата, която според теб не съответства на очаквания сорт череша, ами съответства на някакъв друг сорт -- засега все още нищо не означава. Най-малкото, ти сама си забелязала, че тази пролет (2024) е доста "шантава" и повечето растения цъфнаха много по-рано отколкото се очакваше. (2.) При "сортовите" череши, какъвто е твоят случай, имаме череша от даден желан сорт присадена на някаква подложка. Тази подложка може да бъде: семенни: махалебка, "дива" череша; или вегетативни: Гизела 5, Гизела 6, Максма 14, ... или някаква друга. В повечето случаи, при така присаденото дърво, подложката има по-голямо значение за общите размери на възрастното дърво отколкото сорта на присадката (калема). В научни публикации когато съобщават някакви данни за очаквания размер на възрастното дърво за даден сорт, то те го сравняват с други сортове череши присадени на една и съща вегетативна подложка. И това е коректния начин за сравнителни оценки или съобщаване на очаквани относителни размери на възрастното дърво, ако изобщо размерът е съществена сортова особеност, която се очаква да е по-значима от ефекта на подложката. А твоята черешка на каква подложка е присадена? (3.) Най-старото черешово дръвче в градината ми е засадено преди 8 или 9 години. В първите 5 или 6 години дръвчето растеше много бавно и по съвсем малко всяка година, дотолкова малко, че си мислех че е присадено на някаква смаляваща (вджуджаваща) подложка Гизела 5 или 6. Но в последните 3 години, годишния прираст на клони е много по-голям и вече не ми изглежда като да е на Гизела. (4.) Струва ми се, че семеначета от махалебка са най-често използваната подложка, при продажби на дребно за любители, за сортови череши в България. Съответно от семеначе до семеначе може да се очаква да има и разлики, та колкото и добра "повторяемост" на размерите да имат махалебките, бидейки семеначета, не изключвам да се получат и някакви (статичстически) по-изключителни присадени дървета, в крайна сметка -- примерно, извънредно малки или извънредно големи дървета. (5.) Друг определящ фактор за размера и жизнеността на присаденото дърво може да бъде почвата. Това го забелязвам, например, от разговорите си със Славянски. При него някои подложки, като махалебка или GF677 (за праскови и бадеми) не се държат така както съм чувал, че се държат на други места или както съм виждал из нашия край.
  3. Славянски

    Устойчиво киви (cold hardy kiwi) - Actinidia arguta / kolomikta

    Това между другото го парна сланата частично. Трябва да е самоплодно, нали?
  4. embedeo

    Стари сортове ябълки

    Да, при мен засега изглежда, че се прихванаха всички присадки от Кандил-синапки, които направих от твоите калеми. Получените от теб 3 клончета, срязах долу-горе наполовина и се получиха 5 съвсем прилични калема. Само шестият отрязък (калем), който се получи прекалено тънък и къс, го опропастих докато го дялках и се отказах от него. Но петте хубави калема ги присадих на 3 различни подложки -- 3 калема върху едно възрастно дърво и по един калем на две малки фиданки. Един от калемите присадих под кора, а останалите четири на подобрена копулация. Преди три дни, като ги разглеждах и петте калема изглеждаха, че са се прихванали успешно! Много се радвам и ти благодаря за възможността да завъдя този стар и хубав сорт ябълка! Надявам се догодина или по-следващата година и аз да мога да раздавам калеми от този сорт. Добавям и две снимки направени на 2024-04-21 (преди 4 дни) на три от калемите от Кандил-синап ябълка, които направих върху възрастното дърво. От единия калем, левия на първата снимка, бяха тръгнали да се развиват и цветове, които внимателно прищипах и премахнах, и след това там тръгна да се развива вегетативна пъпка. На втората снимка пък калема видимо се разви по-бързо от другите два калема (поставени в същия ден и на същото дърво), че вече си има по цели китки листа от всяка пъпка.
  5. Много по-добре е от моето когато беше на година. Когато тези новите минат 20см спокойно можеш да ги режеш на 10-15 см, като внимаваш да свършва на две странични и една външна листо/пъпка, без значение от подредбата, просто четвърта от върха на долу да е вътрешна и ако случайно тръгне и от нея прираст го махаш ( аз вече съм махнал 4-5 прираста на вътрешни, но моя случай е по различен). Както казах в чата, аз вече съм почнал да подрязвам новите прирасти, понеже едните са тръгнали по слабо а други от началото на короната ги изчаквам да се изравнят и рязането става на два етапа. Може да се изчака при теб още да наберат височина, да се резнат на един път и едно ниво, но на мен не ми се иска да налива в празното което ще отрежа. От два нови прираста които отрязах вече тръгват Х3, така още през пролетта от вегетативни 2 пъпки имам 6 нови клонки
  6. Ами не съвсем, например дребно дърво като череша Косара, но нещо средно.
  7. А сорт Регина трябваше да става дребно дърво, така ли?
  8. Череша, купена за сорт Регина засадена пролетта на 2023 година. След засаждането отрязах върха на височина 1,10 м. и така до края на сезона тя направи шест летораста с дължина по 20 см. Тази пролет, за моя изненада дръвчето образува бутони на миналогодишните клонки и показа ранен цъфтеж в края на март, който като разгледах характеристиките на черешите предлагани от Разсадника от който е взета (Боян Богомилов) съвпадаше на Ранна черна череша. Този сорт изисква предварително добре да се пресметне и избере мястото на засаждане, предвид огромният размер на бъдещото дърво. Аз нямах такава нагласа, за това предприех резитба на череша KGB, за поддържане на нисък размер на дръвчето, която скоро бях гледала в клип в YouTube канала на Цветан Цветков. Намалих леторастите на четири броя, като премахнах двата от горе надолу, и така леко смъкнах височината. Отрязах миналогодишните клонки на две пъпки от които тръгнаха по два млади прираста. Малка несиметричност виждам в разположението между четирите бъдещи скелетни клона, като двата са в по-голяма близост и обмислям , дали да не ги оставя три броя. След прецъфтяване, се запазиха само четири черешки на дръвчето, които ако нещо не се обърка от природата ще покажат действително с какъв сорт съм се сдобила.
  9. Антоанета

    Касис

    Утре ще снимам моя.
  10. Славянски

    Аудиовизуални поздрави от 2024

    Много меланхолия ми навява този филм.
  11. Славянски

    Какво да правим с клоните

    Нищо. Към текущия момент отговорът си е актуален. Понякога отговаряме късно и има полза, друг път отговаряме рано и питащия така и не прочита отговора. Аз ежедневно се боря с клони, дървета, храсти. Режа и давам на животните. И няма насмогване. И в общи линии чакам да се разлистят да почна по-сериозно да кастря. Ако нямаш стока - по-добре зимата.
  12. Астрала

    Мента.jpg

    Браво.
  13. Славянски

    Бадем (Prunus dulcis/Prunus amygdalus)

    Правилно. Значи им се доверих повече на база на предните покупки. Но точно няма разлистване, както и ти си написал. Но все пак си ги сложил късно, а аз рано. Ти не каза и нещо корени и прочие. Третият бадем беше добре и се разлисти съвсем навреме.
  14. Ру®

    Бадем (Prunus dulcis/Prunus amygdalus)

    може - на 8ми Ноември 2023 съм го казал:
  15. Славянски

    Бадем (Prunus dulcis/Prunus amygdalus)

    Е, ти го каза след това според мен.
  16. Ру®

    Бадем (Prunus dulcis/Prunus amygdalus)

    Хем изрично казах, че от там ми продадоха два умрели бадема, които не се разлистиха... Интересно какви очаквания си имал...
  17. Славянски

    Бадем (Prunus dulcis/Prunus amygdalus)

    Те ме компенсираха с един нов и новият се е разлистил. Тия двата не аберисват. По-зле отколкото очаквах. Няма дори една пъпка да се развие. Не че съм очаквал да оцелеят, но поне че ще покарат пролетта. Поне дъждът ме отмени за поливките, които уж гарантирали прихващане. Излагация отвсякъде. От единия взех поне клонка и присадих на две джанки да не съм валат. Ще ми обясняват, че корените били "по-слаби". Не слаби, а очевидно никакви. Посадил съм ги средата на ноември. По-добре от това накъде? Че и зимата мека. @Ру® твоите миналата година въобще покараха ли?
  18. Kalam Mekhar

    Какво да правим с клоните

    Това не го забелязах. Залудо писах и мазах по снимката.
  19. Живка

    Облагородяване на овошки

    Здравейте, малко снимки за начало и после да питам. Това е поразена череша - 09.04.2024. Тук пробвам байпас. Дата 10.04.2024. Аз съм аматьор. Това е 3 опит за присаждане с идеята, че по- зле няма как да стане. Присадения клон се спаружи, но дървото е живо. Дава млади клонки. Кога разбирам, че се е хванало? Има една джанка пак останала без кора, която също дава млади клонки? От къде минават сроковете, като няма кора?
  20. Славянски

    Какво да правим с клоните

    Ние ги ползвахме и за хугел лехи и за мулч. По-дебелите за огрев. Имам няколко купчини за мулчуране и разфасоване. Но горя само глог, шипки и къпини, защото за мулчуране не ми се нравят. Особено ако застилаш пътеки. Горенето върши работа за бързо разчистване на терена, но не мисля, че се оползотворява материалът оптимално така. Иначе въпросът е от 2016 г. Жената може би е намерила решение
  21. Kalam Mekhar

    Какво да правим с клоните

    Аз съм в същата ситуация, но съм разчистил едно място, където да горя клоните. Първо трупах клоните на снопове, но, понеже нямаше къде да ги слагам вече по краищата на парцела, изкарах и три ремаркета да ги горя извън него. Преди три седмици горих натрупаните по краищата и те бяха толкова много, че горих сноп след сноп в продължение на шест часа. След това, пак натрупах малко и в Неделя и тях изгорих. Остават 20-30 (май са повече) дървета за рязане, което ще направя на порции от 2-3 защото вече не мога да си позволя да трупам клони на друго място, освен там, където ги горя. Налага се отстрани да се коси и да се пръскат с хербицид издънките от отрязаните дървета и храсти. П.П.: Парцелът изглежда почти култивиран, но, отдолу са корени на храсти, които сега почват да избиват. Тройната обработка с машини помогна доста, но, нещата са далеч от идилия.
  22. Живка

    Какво да правим с клоните

    Ние ги даваме на козите. :)
  23. Славянски

    Касис

    Това да е? https://en.wikipedia.org/wiki/Ribes_sanguineum То е съвсем друг вид. Сякаш французите го продаваха преди като имаше поръчка. Но може и да бъркам.
  24. Славянски

    Стари сортове ябълки

    Предполагам, че ги третират по пълна програма. Поне 20 пръскания
  25. Антоанета

    Касис

    Кой червен касис цъфти в розово? Имам 1 растение от него - не съм го записала, а ми харесва.
  26. ivkit

    Стари сортове ябълки

    Днес минах да видя синапките (кандил-синапките). Идеята беше да видя дали плододават през година, както са повечето сортове, особено ако не им е правена резитба. Ами не, пълни са със завръз отново! Всяка година си плододават, освен ако няма екстремни условия като препятствие. Хубав сорт, дано сте ги прихванали.
  1. Зареди още активност
×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване