Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Гого

Фотоволтаици

Recommended Posts

embedeo

Здравей, @ivkit , каква опасност са имали хората предвид, дето казваш "как в периметъра растителността няма шанс"? Сянката от панелите ли се има предвид, или някакви химични реакции, или друго нещо?

Ако си решил да си инсталираш фотоволтаици и допълнителното оборудване (инвертор и др.), от добри производители, то няма от какво да се страхуваш, освен може би от инциденти, примерно, градушка, счупване и в резултат финансова загуба. Самият фотоволтаичен панел съдържа тънко отрязан силиций (моно- или поли- кристали), минимални количества донорни елементи Ar, Br, Ga, In, P, S, Se или други, но захванати в кристалната решетка на силиция (както във всяка електроника), мед, алуминий, калай, мнимално сребро, стъкло и пластмаса. През последните години, дори няма олово в тях! (говорим за свестен производител) За сравнение, стар телевизор, от преди 2005-а, може да бъде по-опасен за околната среда отколкото цял жп вагон с фотоволтаични панели.

Е, едва ли някой трезво разсъждаващ човек, очаква да "цъфнем", като си инсталираме масово панели, но от техническа гледна точка панелите вършат работа, ефективни са и ефикасни. В някои държави, например, фотоволтаичната електроенергия е дори по-изгодна от енергията от ТЕЦ. А, и при фотоволтаиците има малко парадокс, както навремето с компютрите. Още през 80-те в България имаше доста на брой компютри (Правец 82), те можеха да бъдат много полезни на хората, но нямаше достатъчно разбиращи хора за да ги "впрегнат" в работа, и съответно години наред, тези компютри бездействаха.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Vency Georgiev
преди 17 часа, ivkit написа:

.. Ходил съм в Гърция, Италия, много по-горещи като климат и слънце греене държави. Ами масово, огромни площи с волтаици не се виждат...... 

В Гърция има огромни инсталации, лятото ги видях по пътя към Игуменица (ще потърся по-точно къде беше), но си прав.. Гърците не са глупави и ги строят по едни каменисти чукари където и тревичка не расте.

А относно здравината на панелите, при голямата градушка в София преди години, приятели с кемпери и каравани нямаха нито един счупен.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Не ми, не ми харесва това!

  • Объркан 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

От симулацията на идейния ми проект за фотоволтаици, излизат тези данни според панелите, наклоните и местоположението ми.

image.png

Събирам идеи лятото какво да правя тока. Ако ме огрее програмата, трябва да мисля нещо, да не става зян, че нямам право да продавам.

Езера, реки, фонтани, водопади. Отопляем парник през зимата и климатик през лятото

Лятото  ми идва към 3 пъти повече ток, отколкото харча по статистически данни. Мислих за водни мъгли. Включително и охлаждане на панелите. Даже не лятото, ми още от април почва.

Не ми идва на ума за какво може да се харчи ток в една градина.

Някакъв подземен парник за апокалипсиса с осветление ала бала...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Проблемът при теб е, че условията са турбо оптимални :D При нас:

  • Няма място за повече от шепа панели.
  • Ориентацията е субоптимална.
  • Наклона на покрива е субоптимален.
  • Консумацията е висока.
  • и последно, но не на последно място, няма пари :D

Така че според мен или си намери булка и навъди челяд и направи детска градина, което прочее е много яка идея, ще ги учиш на занаят. Или си направи един ПАВЕЦ, като качваш 2-3 млн л вода някъде и после нощеска я пускаш да генерира ток за караоке уредбата!

Иначе отопляем парник определено ми се вижда най-добрата инвестиця, предвид, че говорим за банани, авокадо и цитруси.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Vency Georgiev

Връщам си думите назад за здравината на панелите.

Това е снимка от вчера от градушката в Североизточна Италия.

spacer.png

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

От италианската градушка:
90d5aec5c3796197cdd484fede5b335b16899225

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Изумен съм как са монтирали толкова панели вкопани в покрив с турска керемида, направо феноменално, познавайки монтажната арматура за панелите. Без връзка с градушката де, но все пак изумително, предвид как са правени тези покриви...

20220731_145900.jpg

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване