Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Гого

Фотоволтаици

Recommended Posts

Лозето ме наби!

@Боби Димитров , според мен най-просто е да се погрижиш токът ти да не е 70ст :)

Алтернатива: микро ядрен реактор в мазето, японците уж бяха тръгнали да ги правят, но нещо се смарангяса. :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан
преди 2 часа, Лозето ме наби! написа:

:mrgreen:Ся, да не ме помислите за съвсем дърварин: имам предвид, че съвременната соларка икономически едва ли ще се изплати някога. Екологически: още по-малко! 

При мен няма алтернатива.

Е, има, 50 000 за травопост, които подаряваш на чез и след това си плащаш всеки месец. Това + такса за присъединяване + кабели и стълбове...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

@Боби Димитров батьо смятай, че бумагите ти за проекта са от мен..

отделно с "шефа" говорихме, че може да накачаме и повече от 4 кВ (които се покриват частично по проекта).. 

така примерно ако тотала е за 20 хил., 6 хил. лв. "отстъпка" от ЕС е направо неприлично предложение..

Добавено: разбира се, малко фърлям тигана в морето, че рибата е още там.. като излязат точните насоки за кандидатстване, ще го мислим

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 4 часа, Лозето ме наби! написа:

@Боби Димитров , според мен най-просто е да се погрижиш токът ти да не е 70ст :)

Няма как да си затворя офиса за момента, сешсе, ку ще и да съм съкратил персонала... Тъй че... Не съм фен на принципа посочи проблема, но не и решението ;)

Варелче ще го изговорим на живо след някоя седмица, хем и със шефа на самоделния солар Лозко, който мисли, че трафопост е само 50К! Към декември 2021 е 120!

  • Харесвам 1
  • Объркан 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо
На 9.03.2022 г. at 13:02, Лозан написа:

 

@Димо с колко кв. кабел си навързал батериите? При мен е 75кв, както е по специгикация, но преди да я прочета карах 1 месец с 35 и нямаше проблем.

Моите кабели са 25 квадрата. Бяха направени още от фирмата, от която купувах. И май всичко е ОК

Но има и един такъв момент. Моята система е на 48 Волта. Колкото е по-нисък волтажа на системата, толкова по-голямо сечение е нужно.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

От вчера: Всяко домакинство трябва само да финансира изграждането на инсталацията, а след това ЕС връща 70% от стойността на инвестицията. {Дневник} - https://www.dnevnik.bg/video/2022/03/10/4322160_evropa_shte_vrushta_70_ot_investiciite_v_solarni/

За тока през лятото, пак там: Токът може да поскъпне с до 10% от 1 юли - https://www.dnevnik.bg/bulgaria/2022/03/10/4322146_tokut_moje_da_poskupne_s_do_10_ot_1_juli/

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Бихте ли казали, колко струва едно такова удоволствие, включително материали и монтаж, примерно за 2-3-5 квт? Това, че ЕС ще върне 70% е супер, ако е сигурно. Интересува ме приблизително, може от - до някаква сума.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо
преди 2 минути, alys написа:

Бихте ли казали, колко струва едно такова удоволствие, включително материали и монтаж, примерно за 2-3-5 квт? Това, че ЕС ще върне 70% е супер, ако е сигурно. Интересува ме приблизително, може от - до някаква сума.

Алис виж връзката, която съм поставил малко по-нагоре в темата. Системата е купена през февруари

преди 16 минути, Варела написа:

От вчера: Всяко домакинство трябва само да финансира изграждането на инсталацията, а след това ЕС връща 70% от стойността на инвестицията. {Дневник} - https://www.dnevnik.bg/video/2022/03/10/4322160_evropa_shte_vrushta_70_ot_investiciite_v_solarni/

За тока през лятото, пак там: Токът може да поскъпне с до 10% от 1 юли - https://www.dnevnik.bg/bulgaria/2022/03/10/4322146_tokut_moje_da_poskupne_s_do_10_ot_1_juli/

Аз като съм я купил вече, мога ли, според теб, да кандидатствам за еврокинти?

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 1 минута, alys написа:

Бихте ли казали, колко струва едно такова удоволствие, включително материали и монтаж, примерно за 2-3-5 квт? Това, че ЕС ще върне 70% е супер, ако е сигурно. Интересува ме приблизително, може от - до някаква сума.

Алис, на предната страница в коментар бях прикачил линк към "рамките на финансирането".. заложено е: "Изграждане на фотоволтаични системи до 4 kW с акумулатори (с допълване на енергия от мрежата). Максималният размер на безвъзмездното финансиране на отделно домакинство се предвижда да е 60% от стойността на системата, но не повече от 6 260,50 лв., а за домакинство, което получава енергийни помощи – 100% от стойността на системата, но не повече от 10 434,17 лв."

Слави твърди, че към момента се вместваме спокойно в рамката.. но докато отворят, ще видим.. предполагам, че ако се вдигнат цените, ще има корекция и в горните суми..

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 3 минути, Димо написа:

Алис виж връзката, която съм поставил малко по-нагоре в темата. Системата е купена през февруари

Аз като съм я купил вече, мога ли, според теб, да кандидатствам за еврокинти?

не.. пише изрично, че ще плащат само за новоизградени, както и за нови панели и акумулатори.. втора употреба са недопустими.. но ще можеш да "допълниш" още 4 кВ за около 4000 лв.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!
Отговорено (Редактирано)

Щото и по други места темата е актуална, да ви кажа една мръсна думичка: градушка. Преди по-малко от 10г тук дори стъклата на колите бяха потрошени, а ламарините огънати. Трябва и за това да се мисли.

Редакция: Имах предвид някаква защитна метална мрежа, тя на свой ред ще засенчва. Казват, че на по-евтините панели не им трябвало много градушка, то и за скъпите е на късмет. Пък и гаргите ръсят орехи... :)

Редактирано от Лозето ме наби!
Добавяне с цел компактност

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо
преди 25 минути, Лозето ме наби! написа:

Щото и по други места темата е актуална, да ви кажа една мръсна думичка: градушка. Преди по-малко от 10г тук дори стъклата на колите бяха потрошени, а ламарините огънати. Трябва и за това да се мисли.

Ей, на този форум са забранени "мръсните" думи! Ще вземеш да ни урочасаш!

Уж ги дават да държат на умеренена градушка

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
Отговорено (Редактирано)

Здравейте,

Това е моят първи пост в БезМотика. От няколко месеца все се канех да ви пиша в раздела "Да се запознаем!", по-правилния начин, със снимки на моята градина и така нататък, но все не намирах време да подбера  снимки и подходящи встъпителни думи. Днес обаче се зачетох в темата  за фотоволтаиците и понеже аз освен "пишман" градинар съм още и инженер (предимно софтуерен, но също и електроника, енергетика и ... абе, от доста работи разбирам или поне са ми любопитни, като повечето българи, или поне българите от "онези" поколения), та затова реших, че спешно трябва да ви пиша в тази тема, най-малкото заради професионалната чест.

Но преди това, трябва да ви кажа, че вие пишещите в БезМотика ми изглеждате мили хора, и аз се наемам да пиша тук, тъкмо защото ми харесвате. Затова моля, да пренебрегнете "сприхавия" ми тон и да разчитате на това, че имам най-добри чувства към вас.

(1.) Приблизителното изчисляване на нужната площ за фотоволтаични панели, при конкретен модел и необходима обща номинална начална мощност е доста просто. Например, ако искаме 5KW (киловата) обща начална номинална мощност, с панели на Sharp от 370W (вата) с размери 1750 x 1000 mm (т.е. един панел заема приблизително 1.8 кв.метра).

S = 5000 / 370 * 1.8 = 24 кв. метра, ... като тук аз опростих сметката, например, след първото деление, трябва да се закръгли до цяло число (брой панели). По-важното тук обаче е, да не се изпада в груби грешки, като например невярното твърдение, че за 5 киловата номинална начална мощност трябвали 300 кв.м, когато истината е по-скоро към 30 кв.м.

(2.) Като пренебрегнем батериите от системата, за изчислителни цели, намаляването на генерираната мощност при облачен ден зависи много от облаците, но приблизително може да приемете че панелите ви ще генерират 10 пъти по-малко. Т.е. ако имате 4KW при слънчево време, то при облачно време ще имате само 400W. Това за някои случаи е достатъчно, например ако искате в имота си (почти) винаги да можете да захраните за няколко часа през деня: един компютър (сървър), или алармена система или водна помпа, без (общи) батерии (към соларната система).

(3.) Пак за изчислителни цели, намаляването на мощността спрямо ъгъла на отклонение на слънцето от нормалата (идеалния 90 градусов ъгъл) е приблизително по косинусова функция (съответно синусова ако вземета равнината на панела за референция). По този начин при ъглово отклонение на слънцето в рамките на +- 30 градуса от нормалата ще имате над 85% от мощността. Тук обаче има значение и охлаждането на панелите. Примерно, ако през лятото, в средата на деня, панелите ви "гледат" точно към слънцето, това от геометрична гледна точка означава мксимум на слънчевите лъчи, обаче полупроводниковият преход (същината) на панела е принуден да работи при максимална околна температура, което не е  добре. Затова е хубаво, да се видят и препоръките на производителя (дано да е свестен) на панелите, за препоръчителен ъгъл.

(4.) Контролерите на цяла система са много разнообразни и в диапазона от 1000 до 2000 лева може да си нмерите както прекалено скромен, така и съвсем приличен контролер, до 5KW "маркетингова" мощност (понякога чиста "шмекерия"). Например виждал съм оферта за приличен контролер, който може да поеме 5KW инсталирана мощност на панелите, има 4 режима на работа (комбинации от панелите, батериите, мрежата и техните приоритети, + режим само панели) и на почти същата цена съм виждал контролер, който просто не може да ми свърши работа и отделно от това "приема" максимум 2KW от панелите (иначе пишеше че "пиково" отдавал 5KW).

(5.) разликата между търговците може да е също голяма. Например линк който някой беше дал по-горе, към solarhouse.bg ми направи много лошо впечатление. На страница на solarhouse.bg, например, пише следното: "Системата има обща производителност от около 19 500 W в хубав летен ден и около 7 500 W в СЛЪНЧЕВ зимен. Запасът в акумулаторите при напълно заредена батерия е около 7 000W, ...". Аз лично не бих си купил нищо от търговец който ми държи такъв аматьорски език.

Мощността се измерва във W (ват, ватове, вата), а енергията е мощност (произведена, отдадена, консумирана) за дадено време! Няма как енергията да се измери във ватове! Не е професионално просто. Например ако един консуматор, да речем нагревател в бойлер, с мощност от 3KW е работил 30 минути днес, то този нагревател е консумирал:

3КW * 0.5h = 1.5KWh (1.5 киловатчас енергия)

По подобен начин трябва да се внимава и при генерираната енергия. Ако имате панели с обща номинална мощност 4KW и днес е било слъчево само 2 часа, при ъгъл на слъцето който ви е ограничавал генерираната мощност до 2.5KW, то значи вашата система днес е могла да генерира 5KWh енергия при "приемлива" мощност и евентуално някаква друга енергия в останалите часове, която при вашия частен случай може и да ви върши работа, но може и да не ви върши никаква работа.

(6.) Коефициентите на Полезно Действие (КПД) на батериите, инвертора и изобщо на вско преобразуване на енергията, трябва също да се вземат предвид. Колкото и да са високи КПД на модерните компоненти на системите, те никога не са единица (100%). Например може да имате инвертор който от (DC) правото напрежение (ток) преобразува до 220V AC променливо напрежение в контактите в къщата ви, с КПД от 90%. А има и такива дето постигат 95%, но има и такива с 80%. За батериите общата конверсия (в двете посоки), например, може да е от порядъка на 80% при литиеви акумулатори и (доста) по-малко при друг тип акумулатори. Освен това КПД най-често не е фиксирана стойност за целия интервал на работни параметри (примерно консумиран ток), ами се задава с някаква крива.

(7.) Панелите неизбежно деградират малко по малко, с течение на времето. Хубавите марки панели имат гаранция, че тази деградация ще бъде в определени граници. Например "25 години линейна гаранция за минимум 80% от мощността", т.е. от гаранцията на такъв производител следва, че след 12 години ще имате поне 90% от първоначалната мощност на панела. (Съвсем друг е въпросът, какво може да се направи ако се окаже че обещанието на производителя не е издържало.)

Не се притеснявайте да питате ако имате конкретни въпроси, или някакви неясноти. Няма "глупави" въпроси!

Редактирано от embedeo
  • Харесвам 7
  • Мерси 8

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кукумир

Новина от днес:
Новите правила обхващат всички солари до 10.8kW - достатъчно за по-голямата част от домакинствата в страната.

Режимът става уведомителен.

В последния си работен ден парламентът реши да отпаднат специалните разрешителни и лицензи за изграждането на малки фотоволтаични централи за собствени нужди до 10 киловата. Депутатите приеха на първо четене промените в Закона за устройство на териториите.

С поправката изграждането на така наречените покривни фотоволтаици ще става само с уведомителен режим, предаде БНР.

  • Харесвам 1
  • Мерси 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

За съжаление, не е прието.

Фирмата с която се консултирах за фотоволтаици, каза че може да се прескочат тия неща, ако си направя нещата така с батериите, че да ги ползвам за UPS. Taka соларите ми зареждат упс-а и толкова.

 

едит: по новините казаха, че все пак е минало. :)

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
zloster
На 29.07.2022 г. at 12:03, Кукумир написа:

малки фотоволтаични централи за собствени нужди

На 29.07.2022 г. at 15:02, Гого написа:

Фирмата с която се консултирах за фотоволтаици, каза че може да се прескочат тия неща, ако си направя нещата така с батериите, че да ги ползвам за UPS. Taka соларите ми зареждат упс-а и толкова.

Точно тези особености и ограничения се крият зад израза "собствени нужди".

Допълнение: друго съществено за инверторите/преобразователите. Не видях в темата да се упомене, че много от предлаганите на пазара са с "модифицирана синусоида". Захранващото напрежение на изхода им вместо да се изменя като синусоида има трапецовидна форма. И то в "добрите случаи". Съответно към такова захранващо напрежение не могат да се свързват електрически двигатели - те ще изгарят. А електрически двигатели има в доста домакински уреди.

 

Същественото: не намирам споменатите промени да са публикувани в "Държавен вестник" (ДВ).

Законите трябва да се обнародват в Държавен вестник, че да са закони. Във всичките новини от знайни и незнайни сайтове се споменава "гласувано на първо четене". Т.е. промените са разгледани само веднъж. Трябва да се случи и "второ четене" и тогава заминава за публикация в ДВ.

Какво съм засекъл:

  1. В lex.bg последната промяна на ЗУТ е от 7 юни 2022 година. "Новината" за промените е от 29 юли 2022 г.
  2. Прикачам изображение от търсачката на ДВ. Избраните параметри на търсенето са:

        1) източник Народното събрание;

        2) вид публикация "Закони";

        3) дата след 29.7.2022 година.

 

Оставям и това "Разяснение за регистрация на фотоволтаична централа по Закона за акцизите и данъчните складове (ЗАДС)" от агенция Митници. На края на документа има дата "Последна актуализация 24.06.2022 г". Накратко домакинства/частни лица за собствена консумация не плащат и не се регистрират за акциз. Всички останали (частни лица за продажба; юридически лица за собствена консумация; юридически лица за продажба) без значение частично или изцяло - се регистрират за акциз на ел.енергията. Съответно това идва с доза периодична бюрокрация и документация.

държавен-вестник-публикувани-народно-събрание-закони.png

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кукумир

Току що приехме окончателно отпадането на разрешителното за строеж и други процедури при инсталацията на фотоволтаици на покриви на къщи, и то с мощност до 20 киловата. В първоначалния вариант предложението беше за до 10.8 киловата.

Това е реформа, за която се боря от миналия парламент и най-после е факт. През последните години себестойността на енергията от солари се понижи до рекордно ниски нива. Заради сложните процедури обаче от това се възползват основно големи инвеститори. Затова и за разлика от други държави, у нас ситуацията е обърната - почти всички мощности са на полето, а не върху покривите.

Чудесно е, че решението днес беше подкрепено от почти всички депутати. От трибуната заявих, че това е сред най-важните и позитивни мерки на този парламент. Надявам се не и последната.

Владислав Панев

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Много се пише за пустите фотоволтаици и как бихме цъфнали, но някак се смитат под килима рисковете. Може би? Чуват се, по скоро се чуваха(подозрително в момента в Интернет пространството са поизчезнали) гласове относно вредните ефекти, които биха оказали върху местния микро климат, разлагането на тези материали. Има огромен проект, хиляди декари с волтаици в Дупнишко са почти завършени, като местните работещи там се "изпускат" как в периметъра растителността няма шанс. Ходил съм в Гърция, Италия, много по-горещи като климат и слънце греене държави. Ами масово, огромни площи с волтаици не се виждат. Има по покривите, но не огромни полета, еле пък плодородна земя, както се силим ние. Толкова да са глупави гърците, пък ние видиш ли напредничави..?! Съседа има декар до моята градина запустяла земя, коментираше дали да не го наблъска с волтаици. Да де, ама ако ефекта е да се отрази негативно на моите дръвчета дали не би трябвало да имам право на мнение... Пак казвам, не съм специалист, но трябва да се гледа комплексно и внимателно този въпрос. Дано наистина е безопасно, дано, ама... 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване