Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

alys

Ястък /разсадна леха/ в оранжерия

Recommended Posts

alys

Доматите, насадени по двойки отдясно, покрай стената на парничето, са от @Варела. Сял ги е на 10 март. А другите, попаднали в кадър, също садени по двойки, сях на 8 март, но от 25-ти са в ястъка. Снимката е от 9 ч. сутринта, тъкмо ги отвих, затова са росни. В оранжерията минималната е била 1°, а при доматите 7,9°. 

IMG_20220404_090414.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

На 12,14 и 15 април започнах да садя доматите. Разсадът от 8 март е много добър. Този от 13 февруари попрерасна, махам долни листа и садя легнал. Мулчирах със сено. Тъй като е скубан разсад, му трябват няколко дни, за да се прихване. Голяма част от големите имат бутони и ще цъфнат всеки момент. Завивам с агривело нощно време, някои директно, други с дъгички (тунелче). А през деня правя тунелче с единично агривело за засенчване, за да се прихванат по-лесно (само за някои).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

И що не изчака да минат студовете? Моите купени 5 ранни корена мислех да ги садя днес и да ги покрия с туби, ама се отказах.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Тази тодина ще сея в разсадни табли, които мисля да сложа в ястък. Скубаният разсад не ми хареса. Ще пикирам в чашки, които ще сложа отново в разсадни табли. На думи добре, но да видим как ще стане в действителност.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Прекалено в жълто е излязло всичко на снимките, но може да се добие представа докъде съм стигнала. Някои снимки са от вкъщи (последните три). На доматите не им харесва, че са вкъщи, но засега няма условия да са на по-хубаво място. Най-големите ги изпуснах, трябваше да ги пресадя в по-големи саксийки. Затова ги насадих и ще стискаме палци да оцелеят. Защитени са, не са на открито, разбира се.

https://photos.app.goo.gl/ji8umULZ5qiyMSDN6

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Всички разсади са в оранжерията, някои насадих в парничето.

IMG_20230410_152248~2.jpg

IMG_20230410_104342.jpg

IMG_20230410_152302.jpg

IMG_20230410_152309.jpg

IMG_20230410_131231~2.jpg

IMG_20230410_131306.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Шишетата ежедневно ли ги пълниш с топла вода?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Не. Водата се нагрява от слънцето. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Но почвата се нагрява по-бързо от водата, а и с този обем на водата спрямо почвата, тя ще изстива по-бързо от почвата? Или има някаква друга схема, за която не знам?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Искаш да кажеш, че бутилките пречат, вместо да помагат? Трудно е да проверя дали си прав. Отнякъде го преписах това с водата, не помня откъде. 

Ще се поправя. Ще преместя бутилките по-далече от разсадите и ще ползвам водата за поливане. Ще дам възможност на почвата да се загрее, а оттам и корените на растенията ще са на по-топло.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

@Боби Димитров @alys Нямам оранжерия, ама вчера сложих едни табли с разсад цветя в оранжерията на комшийката...и наслагах около/между тях 10 литрови бутилки с вода (вдъхновен от снимките на Алис ;) ). И сега се замислих за тва дето вика Боби. Ами мойто мнение е следното. Първо водата има (проверих!) 5 пъти по голям топлинен капацитет от почвата. И то на единица тегло. На единица обем според мене може и повече да е, ама това не е толкова важно. Второ...почвата като се нагрее, после почва да отдава топлина във всички посоки...включително и настрани и надолу...а от това особена файда няма. От друга страна бутилките са заобиколени на 95% с въздух и всичката топлина която отдават е във въздуха около разсада!!! И не на последно място, през деня когато настава страшна жега в парника (а да не говорим какво е във мини парника/ястъка в него)....тези бутилки действат и охлаждащо!

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Предвид ниските нощни температури трябва да помислим какво целим - по-висока температура на почвата или на въздуха. 

Аз съм 50 на 50. Още не съм преместила бутилките. И това с охлаждането го мислих, но през деня в слънчев ден при отворени 1-2 прозореца засега е точно топлината. А когато започне да става прекалено горещо, едва ли бутилките ще спасят положението.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Такаа. Взех предвид всичко прочетено, благодаря. Попреместих бутилките така, че да не пречат на почвата около корените да се нагрява, но да останат под завивките нощно време. С термометър с шиш, дълъг 15 см, премерих температурата на почвата в оранжерията и в разсадните табли. В района на парничето/ястъка е около 15°-15,5°, извън ястъка е около 12°-14°, в гнезденцата на разсадните табли 24°, а температурата на въздуха беше около 27°-33° . Бутилките остават да топлят въздуха, колкото и незначителна топлина да отдават. През нощта стойностите на температурата ще са други, но се надявам да оцелеят растенията. :) Няколко плужека се бяха скрили от долната страна на разсадната табла на пипера и са похапвали. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

@Panik В случая на Алис въпросът е повече за вятър на устата, в смисъл само теоретични приказки :) предвид малкия обем и други по-силно влияещи обстоятелства (като например факторът парник в парник и темп от гниеща тор под ястъка).

Но на мен са ми интересни тези механизми термо-динамични, макар че ти си учения, не аз, та вероятно ги разбираш по-добре от мен. От ученето ми на тема solar passive / low tech passive за парници и структури като цяло, съм извел основен постулат - винаги почвата ще е най-добрия акумулатор за топлина, но ако можеш да добавиш допълнителни, още по-добре. С други думи, ако можеш да загрееш вода, без да спираш загряването на почвата, така ще е най-подходящо.

Иначе да, водата в шишенце отделя доста към въздуха (макар че при Алис шишетата лежат на земята и съответно от там гаранция има повече от 5% загуба), но в същото време водата ще изстине много по-бързо. Всеки къмпингар знае кога водата в 10те литрови туби по земята става студена за къпане нощеска ;) Докато земята си е топла ;) И отделно, въздухът изстива несравнимо по-бързо, та като отдели водата към въздуха и нали, чао.

Може би ще е добре да си направим тема, където да си начешем езиците, защото към момента и моят опит е 95% теоретичен, с две малки изключения. Но например в случая с Апис, аз не бих използвал шишета - бих наредил таблите плътно една до друга и бих разчитал на почвеното акумулиране.

Прочее, преди години бях видял нещо подобно, но доста по-скъпо, по западни канали, а преди 2 години видях, че и батко ви Адриан го е направил с елементарни средства, а и @Гого беше почнал нещо подобно.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Начи, при -25 градуса навън, температурата не била падала под нулата в парника.

Моите наблюдения са, че вечер колклото е навън, толкова е и в парника. Та даже може и да е по-студено в парника, заради по-високата влажност. Почвата му сега при 0 градфуса в парника, е с темп 5 градуса и вади 3 градуса от тръбите. При минус 25 градуса, това нещо не виждам как ще задържи температурата над нулата. :) И то с тези мижави вентилаторчета. Аз взех специално вентилатори да дуат мошно през тръбите. През деня слънце яко. Уж почвата трябва да се затопля добре през деня с топлия въздух в парника, който циркулира през почвата и вечер да топлоотдава от затоплената почва. А той още през деня мята 0 градуса в почвата и чака после да топли с нея. Нещо схемата изобщо не ми се връзва?

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys
Отговорено (Редактирано)

Замислих се дали мога да изкопая дупка, да сложа вътре неугнил оборски тор (плюс сено) и отгоре да сложа разсадна табла с подложна табла. Идеята ми е да ползвам само биотопливото. Няма да сея в ястъка. Искам да си спестя слагането на почва върху неугнилия тор. 

Редактирано от alys

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys
Отговорено (Редактирано)

Тази година различното беше, че облицовах ястъка с вълна и след това го запълних както обикновено.

IMG_20240220_104245.thumb.jpg.d7daaa5f315c3db392d182bacb179196.jpg

Мисля, че бутилките с вода в мини парничето над ястъка вършат добра работа. Засега там са няколко корена домати и пипер.

IMG_20240308_113544.thumb.jpg.e314a2b396ccf1d2194be7def5c33604.jpg

IMG_20240308_113551.thumb.jpg.897fda8cf38577ff311843c4f105d7db.jpg

Малко снимки от другите зеленчуци в оранжерията

IMG_20240308_113530.thumb.jpg.0560b06cbb29f9f95a0c77a9f9424f21.jpg

IMG_20240308_113712.thumb.jpg.af91d98666bf985c1fb8017d0504fc85.jpg

IMG_20240308_113635.thumb.jpg.0f630303b4af8d84e0386f47dc3a45f7.jpg

IMG_20240308_113616.thumb.jpg.a35762b82f9e80514990ad8b3b735a00.jpg

Редактирано от alys
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Само пиперът е вкъщи. Тук са няколко корена ранни, пробно. В някой купички съм пробвала стари семена. И в крайна сметка има примерно, магданоз и краставички на едно място. 

 

IMG_20240321_091600~2.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване