Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Гуца Буца

Съвети за района на Костенец :)

Recommended Posts

Гуца Буца

Здравейте,
нова съм тук, още обследвам :) От Дупница съм и искам да споделя, че при Ели Витанова овошки ще има ноември. Каза ябълки, круши, сливи, праскови.
Сигурно знаете, аз сега научих, че трабва да мине листопада, явно да заспят дръвчетата.
Това означава ли, че овошките "на гол корен" по пазарите сега са по-рискови за засаждане?
Отделно, иска ми се нещо по-различно (живея в ихтиманска Средна гора, до Костенец). Климата е сходен с Дупница, но на южния склон се осланям (няма много слани, на баир е). Мечтая си за нар, хинап, кестен, разни други по-южни. Знаете ли някой да предлага наоколо? Дупница-София-Самоков-Костенец. Знам към Пазарджик-Пловдив-Асеновград, но там са съвсем други температурите. 
Извинявам се, то си стана за отделна тема май. И комай търся в банани в Исландия, но нейсе.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Здравей, Гуца Буца,
при положение, че самият град Костенец е на 500 метра, т.е ти си по-високо, наистина изброените видове изглеждат само като мечта. Вярно че можеш да отървеш сланите, но поради височината пролетно и есенно време средните температури ще са по-ниски, струва ми се че няма да има време да узреят. Естествено, може да пробваш, няма да загубиш кой знае какво, току-виж ти излязъл късмета.
До ноември е един месец, къде си се забързал. Естествено, че сега са по-рискови.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
РозмариН
преди 1 час, Гуца Буца написа:

Здравейте,
нова съм тук, още обследвам :) От Дупница съм и искам да споделя, че при Ели Витанова овошки ще има ноември. Каза ябълки, круши, сливи, праскови.
Сигурно знаете, аз сега научих, че трабва да мине листопада, явно да заспят дръвчетата.
Това означава ли, че овошките "на гол корен" по пазарите сега са по-рискови за засаждане?
Отделно, иска ми се нещо по-различно (живея в ихтиманска Средна гора, до Костенец). Климата е сходен с Дупница, но на южния склон се осланям (няма много слани, на баир е). Мечтая си за нар, хинап, кестен, разни други по-южни. Знаете ли някой да предлага наоколо? Дупница-София-Самоков-Костенец. Знам към Пазарджик-Пловдив-Асеновград, но там са съвсем други температурите. 
Извинявам се, то си стана за отделна тема май. И комай търся в банани в Исландия, но нейсе.

Здрасти, @Гуца Буца!

Мм... Дупница е по-топла от Костенец! Но явно си някакво изключение, което е хубаво! Абсолютно подкрепям @Котарак без чизми за експериментите. Просто зарежи всички мечти и очаквания. Или ще е провал, или ще имаш късмет! Но поне ще знаеш със сигурност дали виреят. Стискам палци!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

@Гуца Буца Аз съм на 800м+ над Перник. Имам вече няколко години хинап. Единични бройки е раждал (май му трябвало кръстосано опрашване....), но успяват да узреят..почти :) Тази година (след почти десет години пазене-мръзнене-завиване-мръзнене) дори ще имам 6 плодчета на райскара ябълка.....Смокини още не съм брал обаче...само листа :) Та нищо не е невъзможно, но въпроса е дали си заслужава :)

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Според мен всеки експеримент си заслужава АКО човек има мерак да го проведе и да го приеме като експеримент / учене / опит, а не нещо, от което му зависи всичко от самочувствието и настроението до живота. Пробвай и виж. Мой любим перма учител Бен Фалк казва, че при него във Вермонт/Канада, винаги сади поне 1 или 2 зони нагоре и надолу. Което ще рече, ако той е зона 6, слага дори неща за зона 7-8, но и такива, които са за 4-5. Ако се падне много студена година, тия от по-ниските зони ще оцелеят. Ако се падне топла или не дай си боже климатичните промени доведат до затопляне в него район (което вече е очеваден факт), ще е напред с материала, като има установени растения.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гуца Буца

Благодаря за отговорите. Имам някакво основание за надежда. От две години живея там постоянно, единственото, което ми е измръзнало е една пасифлора :)
Райска ябълка ражда 3та година, храстче декоративен нар не загина първата зима поне, имаме мъничка смокиня, която ражда и зрее втора година. 
Гледам една японска мушмула в контейнер, ще направя като с райската ябълка, до над човешки бой в контейнер (2-3 години), зимува на закрито и студено и напролет садя. Сега ще чета за зазимяване при вас, че досега на много противоречива информация попадам.
Да не обсебвам темата и за да се върна на нея - на караулката в началото на маг. Тракия към Пловдив (Църна маца) има градински център с доста декоративни дървета и цветя. Цените не са съвсем софийски, на цветята поне. Ще питам за овошки другия път.
 

Редактирано от Гуца Буца

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Пиши тука какво ти трябва от овошките, може някой да ти даде някое дръвче.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 13.10.2022 г. at 12:21, Panik написа:

@Гуца Буца Аз съм на 800м+ над Перник. Имам вече няколко години хинап. Единични бройки е раждал (май му трябвало кръстосано опрашване....), но успяват да узреят..почти :) Тази година (след почти десет години пазене-мръзнене-завиване-мръзнене) дори ще имам 6 плодчета на райскара ябълка.....Смокини още не съм брал обаче...само листа :) Та нищо не е невъзможно, но въпроса е дали си заслужава :)

При мен две смокинки също имат плод сефте тая година, но дали ще узреят... Май това е проблемът. Хинапът също много късно се разлиства и не успяват хубаво да съзреят клонките. Това е на 500 метра в северна България. 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Слагай смело кестен. Брал съм пред хотела в Пчелински бани.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване