Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Среща на форума - 8 април 2023 (събота)

Recommended Posts

Боби Димитров

Има ли благоразположени мераклии за едно следизборно гости у нас на 8 април? Преди това уикендите са пълни, а и не бързаме за нещо конкретно :) Тъкмо и да ви порасте добре разсада за подаряване :D

Обозначете се в темата, да видим кой какво и дубрядо, както казват по моя роден край.

 

=====

Копирам и малко обща информация от предни години, за улеснение:

  • Срещата е неофициална, неизискваща, можете да дойдете когато желаете, да седите колкото искате и да си тръгнете кога ви е мерак. Насърчително е да донесете нещо дребно за почерпка за общата маса, каквото ви е на сърце, за ядене и/или пиене.
  • Не е нужно да се включвате активно ако не желаете, можете просто да дойдете за по бира и да послушате нашите лакърдии.
  • Не е нужно да носите нещо за подаряване / раздаване. Не е нужно да правите бартер. Не е нужно да вземете нещо от предлаганите неща.
  • Какво можете да донесете, какво се носи обикновено на срещите ни: семена от всякакви видове растения и всякакви сортове, вкл. от дървета, храсти, плодзеленчук, билки и прочее  / резници за вкореняване от всякакви растения, вкл. цветя, храсти плодни и декоративни, дървета и прочее / коренища / единични корени / грудки / луковици / готов разсад / калеми от плодни дървета, ядкови, декоративни.
  • Ако някой търси нещо конкретно като вид/сорт/растение/резник/калем и тн, пише коментар в темата и ако друг може да го донесе, носи. Също практично е всеки да напише какво би могъл да донесе, в най-общи линии. Също така, предишни години сме получавали пратки по куриер от друг град, чието съдържание се раздава на срещата.
  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Anyone? Anyone at all?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Аз вероятно няма да мога да присъствам, но ще мина преди това да оставя едни розови и лилави компири, които вярвам всеки би оценил. розовите са доста сухи и идеални за пържене, лилавите биват и за печене и варене. и двата сорта стават само за три месеца и досега не са боледували от нищо. :)

IMG_20230317_163654.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

@Ivaylo Bogomilov остави два чувала със стотици пръчки от къпини или може би малини, той ще даде опис тук :)

20230317_164227.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Там сме!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Е, и аз що къпина орязах, не съм се сетил да ги блъскам в чували ;) бодил голям.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivaylo Bogomilov

Тъй,  има тайбери (мисла че е сорт Бъкингам, а може и да е сорт Медана), Бойсен бери и Логанбери и трите са стелещи. Надписаният като полски къпини е Merton Tornless, полустелещ се . Къпини Карака бляк, къпина Марлен, Black Jewel, Triple Crown, Black Butte. Черни малини Bristol и Кумберланд. Май са това в двата чувала, третата черна малина нямаше леторасли тази година. Магданозената къпина нещо залиня и изчезна, почти вечно зелена е.

 

Тази седмица ще се оптам да подготвя резници за къпини Chester, Nessy, Kiowa (много бодлива и огромни плодове), Nawaho, Brzina Marlen и др,

Малините малко съм ги позанемарил и ще видя какво е налично.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 35 минути, Ivaylo Bogomilov написа:

Магданозената къпина нещо залиня и изчезна, почти вечно зелена е.

Това е сорт Орегон. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Ivaylo Bogomilov написа:

Тази седмица ще се опитам да подготвя резници за къпини

Каква е процедурата с тези резници и има ли добър успех при вкореняването? От различните кои вървят (най-)добре при теб и от кои си най-доволен?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivaylo Bogomilov

Най-доволен съм (и най вървят) Навахо, Кайовата, Brzina, Marlen, Triple Crown, един сорт взет от Палми.бг водеха го Хибриден, Честър. Сравнително лесно се вкореняват, макар че опитите ми не са редовни, когато ги изпусна и летораслите станат много дълги, върховете опират земята и се вкореняват сами. Миналата година имах много реколта, но някой узряха, но трудно се откъсваха и от влагата се скапаха по клоните. Стелещите определено не успях да овладея и нямам спомени да съм похапвал от тях. Почвата ми е леко алкална и май това не е много положително за беритата. Всички имат капково, а накои са комбинирани и с пръскачки.Имам едно тайбери, май е сорт Медана, изправено е и цяло лято ражда, докато другото тайбери (Бъкингам може  би) е стелещо и плод не видях. Nessi ражда много, но не бих го определил като нещо впечатляващо. Освен нашата къща поне още трима-четирима съседи пълнят кофи(чки) от нас. Всички сортове са по един корен, но съм доволен. Кайовата е много впечатляваща като размер, вкусна е, но това е най-бодливото бери дето съм срещал. Взел съм си едни кожени ръкавици за заварчици за да го режа :). Черните къпини са хубави и вкусни, но не си паснаха с почвата и климата при мен. Black Jewel е много интересно и вкусно, но също спря да върви след 3-4 година. От всички май само Кайовата е по агресивно и избива леторасли доста далеч от основния корен, останалите не са агресивни чрез корените си.

От малините най-голямо присъствие има Люлин, останалите са единични растения, като жълтите малини са вкусни, повечето от тях са ремонтантни (целогодишни), което няма много смисъл при мен с ранните септемврийски слани.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

@Ivaylo Bogomilov, ще съм благодарен за Triple Crown. Един приятел чужбинец много ми го хвали, но забрави да сложи като ми изптаща дръвчета. Иначе тук има информация за всякакви сортове къпини.

https://myblackberryplants.com/en/varieties

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivaylo Bogomilov
преди 1 минута, Любо Д написа:

@Ivaylo Bogomilov, ще съм благодарен за Triple Crown. Един приятел чужбинец много ми го хвали, но забрави да сложи като ми изптаща дръвчета. Иначе тук има информация за всякакви сортове къпини.

https://myblackberryplants.com/en/varieties

Мисля че в чувалите при Боби има няколко пръчки, в началото и аз бях много доволен, след това няколко години излизаха само по един макс два леторасъла на година и даваше по малко, иначе е на слънчево, напоява се, засега съм го запазил.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

За поредна година само ще чета какво сте правили на срещата и не мога да се присъединя. Много искам да дойда, ама от постоянно ходене насам-натам не ми достига времето. Мисля 8-9 Април да засаждам доматите в оранжерията, а и сигурно ще е тревясало подобаващо навсякъде по време на отсъствието ми и ще се наложи да боря треволяците. 

Прекрасна да е срещата ви пожелавам!!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ивайло ми остави и няколко клечки от Шизандра, които вече се разпъпват. Сложих ги в мокър пясък и ще видим дали ще може да се вкорени нещо, ако има мераклии да пробват, ще си вземат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Оля

Халоу, халоууу! Лонг тайм ноу сиии :blush: 

Но имам ново пространство за реализиране... не се отказвам и туй то :D Много ще се радвам да брейнстормна.

Боби, това някъде в западните квартали ли беше, че имам мнго бегъл спомен, за локация. А то може вече и да не е там..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivaylo Bogomilov

@Славянски това са снимки на шизандрата от тази година. Имам две растения, резниците са от двете растения. Плодоотдават и то обилно и със сигурност са много здравословни, щото са ужасни на вкус :)

DSC_1300(1).JPG

DSC_1301(1).JPG

DSC_1302(1).JPG

DSC_1303(1).JPG

  • Харесвам 1
  • Ха-ха 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Имам изпит на 8-ми април, но ще гледам да се включа следобедно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 22.03.2023 г. at 16:57, Оля написа:

това някъде в западните квартали ли беше, че имам мнго бегъл спомен, за локация. А то може вече и да не е там..

В Хераково, до Божурище. Не знам вече води ли се западен квартал...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Оля
преди 8 минути, Славянски написа:

В Хераково, до Божурище. Не знам вече води ли се западен квартал...

Уууу, това го нямам в меморито. Някои с инфо от първа ръка за удобен транспорт от София? Автобус, маршрутка, влак?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Оля виж ако можеш да се стиковаш с Тедката или Ру или друг мераклия идващ с кола! Иначе най-удобно е маршрутка от МС Сливница и ще те вземем от селото, но са нарядко.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване