Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

ifoo

Предлагам Каменни дъбчета, Кипариси, Араукарии и други...

Recommended Posts

ifoo

Двайсетина Каменни дъбчета, на един месец. Предлагат се заедно на цена 40 лева.

Едната снимка е преди седмица, другата е от днес
20230402-151151.jpg 20230408-104406.jpg

 

Аризонски кипариси и единични бройки корков дъб, странджански дъб, калокедрус, дървовидна леска, конски кестен, тис, обикновен кипарис... Всички са на над година, някой на две.

Цена 10 - 15 лева в зависимост от големината на растението и количеството.

20230402-183916.jpg 20230402-150841.jpg 20230402-184147.jpg

 

Бразилска араукария (Araucaria angustifolia), на година и половина+. Студоустойчивост USDA 8. Цена за брой 25 лева.

20230402-184035.jpg

 

Палми Трахикарпус. на около половин година. Семената ги засях през есента. Цена на сандъчето с десетина растения - 25 лева. Двете растения са на цена 10 лева.

20230402-183750.jpg

 

Всички растения са от семена и са гледани целогодишно на открита тераса (Бургас). Имайте предвид, че растенията биха били доста по-големи, ако бяха в големи съдове. За съжаление, терасата на която ги отглеждам е 3 м/2, а имам около стотина растения. Затова съм се спрял на този начин. 


Имам пресни семена от бор Пиния (Pinus pinea). Тествах ги, покълват за 4 - 5 дни. Няколко човека ме питаха през последните месеци. В обявите ми за семена от иглолистни и широколистни видове в Базар и OLX, можете да видите цени и разфасовки. 

Ако си харесате нещо, пишете ми на лични или тук в коментар, но предпочитам по телефона, тъй като не съм много редовен посетител във форумите. 0889 35 39 78
Поздрави.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

Тъй като вчера вечерта в седянката Ви определих, като "спамър" [1], а аз не обичам да говоря зад гърба на другите, то тук е редно да се аргументирам пред Вас и пред аудиторията. С квалификацията "спамър" аз не целя да Ви обидя и не намеквам, че непременно сте нарушили някакви формални правила на форума, но лично аз определено смятам поведението Ви за неетично (в смисъла на нетикет, netiquette) и "спам" (нежелани комерсиални съобщения), като по-долу ще посоча причините. Добрата новина е, че ако сте добронамерен, то ще можете да си коригирате поведението. Също така, това мое мнение (съобщение) представлява значителна инвестиция на моето лично време и усилия, което на Вас може само да Ви донесе полза без никаква вреда.

(1.) Индикатор за Вашето неуважение към аудиторията са публикваните от Вас списъци, на уж продаваните от Вас семена, сред които има няколко позиции които реално не могат да бъдат поръчани, например "изчерпано количество" и подобни. Нямахте време да ги отстраните от списъците или искахте търсачките да Ви индексират с по-висок рейтинг отколкото заслужавахте?

(2.) В рамките на два дни сте пуснал три различни нови теми, в които има очевиден обединяващ елемент -- Вие. Същевременно, от броя и вида на всичките Ви постинги тук в bezmotika, е очевидно, че основната Ви цел да се включвате в този форум е за да продавате, т.е. да имате директен материален интерес. Всички останали хора от аудиторията тук, обаче са от страната на потребителите, а не на продавачите. Затова е редно или да си добавите постингите към темата "Разсадници БГ", или да отворите само една нова тема, където да представите себе си и своя бизнес и там да добавяте всичките си нови постинги.

(3.) Специално във Вашия случай, понеже имате за основна цел продажби с директен материален интерес, Вашето извинение, че не сте редовен посетител във форумите и че предпочитате контакт по телефона или на лични съобщения е доста арогантно. Ами те хората затова са се организирали в този прекрасен и независим форум bezmotika,  за да могат открито да обсъждат всичко което ги вълнува, включително продавачи, разсадници и търговци. Къде другаде, ако не тук, хората биха могли да задават въпроси, или да се оплачат от лошо обслужване, лоши търговски практики, подвеждащо етикиране и други? Вие с какво сте по-добър или по-лош от другите продавачи за да заемете цели три слота (нови теми) на първа страница във форума, моля?  А ако наистина сте добър и припознавате себе си, като член  на това мини общество, то е редно да дадете много повече обяснения (контекст) за продаваните от Вас стоки, или поне да предразположите хората да Ви задават въпроси за тях. Например:

(3.1) Правилно ли е определен (етикиран) растителниявид; произход на семената; кои от тях сте събрал сам и кои са закупени от трети лица?

(3.2) Може някои видове растения да са защитени в техните страни на произход? И пак: как са събрани семената?

(3.3) Има ли инвазивни видове (растения "нашественици"), които не бива да се засаждат безконтролно сред природата, сред продаваните от Вас семена и растения?

 

(4.) Ще Ви дам и един хубав пример за един колега съфорумец, който тук в bezmotika публикува информация за произвежданата от него вила "Глиган" за обработка на почвата (broadfork). Получи се прекрасна дискусия, която беше взаимно полезна както за производителя/ продавача, така и за аудиторията! Потърсете темата тук във форума и я прочетете. После се опитайте да откриете разликите между него и Вашия спамърски подход -- сравнението може  да Ви донесе само полза в дългосрочен план и никак няма да ви навреди.

 

[1] embedeo 9 Apr 11:37 PM

@Dev , ifoo е просто спамър без грам уважение към аудиторията. Аз, например, не бих купил нищо от такъв. Предполагам че по същата причина ще ти бъде трудно да намериш хора за споделена поръчка. Напиши в подходяща тема какво търсиш и аз ще те имам предвид в бъдеще.

  • Харесвам 6
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Благодаря на @embedeo за включването. Човекът обръща внимание и вниква в нещата.

И без да искам да уязвя @ifoo, си спомних, че при предишна публикация преди време бяхме коментирали, мисля, японската мушмула, че едва ли ще вирее някъде у нас с плододаване освен на юго-изток и по черноморието. Тогава той се засегна, че едва ли не не било уместно да се обсъждат подобни неща/да се критикува и се сопна. А аз мисля, че човек трябва да стои зад това, което продава - или целта е да се отървем от нещо, което може да не е подходящо за условията на клиента, но това няма значение?

Мисля, че @embedeo задава резонни въпроси, които само биха могли да обогатят и подобрят комуникацията. И ако на човекът му се занимава, да доведат до позитиви. Не говоря, че растенията и семената са лоши или безполезни - напротив (офертите на пръв поглед изглеждат добри); но би било добре в тоя контекст и форум да надминем нивото на бързата обява.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 31 минути, Славянски написа:

Благодаря на @embedeo за включването. Човекът обръща внимание и вниква в нещата.

И без да искам да уязвя @ifoo, си спомних, че при предишна публикация преди време бяхме коментирали, мисля, японската мушмула, че едва ли ще вирее някъде у нас с плододаване освен на юго-изток и по черноморието. Тогава той се засегна, че едва ли не не било уместно да се обсъждат подобни неща/да се критикува и се сопна. А аз мисля, че човек трябва да стои зад това, което продава - или целта е да се отървем от нещо, което може да не е подходящо за условията на клиента, но това няма значение?

Мисля, че @embedeo задава резонни въпроси, които само биха могли да обогатят и подобрят комуникацията. И ако на човекът му се занимава, да доведат до позитиви. Не говоря, че растенията и семената са лоши или безполезни - напротив (офертите на пръв поглед изглеждат добри); но би било добре в тоя контекст и форум да надминем нивото на бързата обява.

Славянски, аз купих японска мушмула и оставям я на балкона. Нека да порасне , а там ще видим.. В списъка на автора на темата има за японска лиственица която исках семена, но пише че изчерпано..Но взех да се отказвам да я засаждам. ))) От семената дървета бавно растат, няма вече жизнено време да ги видя в пълен ръст..Хубаво да научат децата си да сеят нещо от дърветата..те ще наблюдават и ще видят своите дървета големи..ИМХО.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ifoo

Моля модератор да изтрие коментарите несвързани с предложените за продажба растения.
Към останалите: Без спам, ако обичате. 

  • Тъжно 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Това ли имаш да кажеш в отговор, @ifoo Без спам?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Dev
преди 11 часа, embedeo написа:

Тъй като вчера вечерта в седянката Ви определих, като "спамър" [1], а аз не обичам да говоря зад гърба на другите, то тук е редно да се аргументирам пред Вас и пред аудиторията. С квалификацията "спамър" аз не целя да Ви обидя и не намеквам, че непременно сте нарушили някакви формални правила на форума, но лично аз определено смятам поведението Ви за неетично (в смисъла на нетикет, netiquette) и "спам" (нежелани комерсиални съобщения), като по-долу ще посоча причините. Добрата новина е, че ако сте добронамерен, то ще можете да си коригирате поведението. Също така, това мое мнение (съобщение) представлява значителна инвестиция на моето лично време и усилия, което на Вас може само да Ви донесе полза без никаква вреда.

(1.) Индикатор за Вашето неуважение към аудиторията са публикваните от Вас списъци, на уж продаваните от Вас семена, сред които има няколко позиции които реално не могат да бъдат поръчани, например "изчерпано количество" и подобни. Нямахте време да ги отстраните от списъците или искахте търсачките да Ви индексират с по-висок рейтинг отколкото заслужавахте?

(2.) В рамките на два дни сте пуснал три различни нови теми, в които има очевиден обединяващ елемент -- Вие. Същевременно, от броя и вида на всичките Ви постинги тук в bezmotika, е очевидно, че основната Ви цел да се включвате в този форум е за да продавате, т.е. да имате директен материален интерес. Всички останали хора от аудиторията тук, обаче са от страната на потребителите, а не на продавачите. Затова е редно или да си добавите постингите към темата "Разсадници БГ", или да отворите само една нова тема, където да представите себе си и своя бизнес и там да добавяте всичките си нови постинги.

(3.) Специално във Вашия случай, понеже имате за основна цел продажби с директен материален интерес, Вашето извинение, че не сте редовен посетител във форумите и че предпочитате контакт по телефона или на лични съобщения е доста арогантно. Ами те хората затова са се организирали в този прекрасен и независим форум bezmotika,  за да могат открито да обсъждат всичко което ги вълнува, включително продавачи, разсадници и търговци. Къде другаде, ако не тук, хората биха могли да задават въпроси, или да се оплачат от лошо обслужване, лоши търговски практики, подвеждащо етикиране и други? Вие с какво сте по-добър или по-лош от другите продавачи за да заемете цели три слота (нови теми) на първа страница във форума, моля?  А ако наистина сте добър и припознавате себе си, като член  на това мини общество, то е редно да дадете много повече обяснения (контекст) за продаваните от Вас стоки, или поне да предразположите хората да Ви задават въпроси за тях. Например:

(3.1) Правилно ли е определен (етикиран) растителниявид; произход на семената; кои от тях сте събрал сам и кои са закупени от трети лица?

(3.2) Може някои видове растения да са защитени в техните страни на произход? И пак: как са събрани семената?

(3.3) Има ли инвазивни видове (растения "нашественици"), които не бива да се засаждат безконтролно сред природата, сред продаваните от Вас семена и растения?

 

(4.) Ще Ви дам и един хубав пример за един колега съфорумец, който тук в bezmotika публикува информация за произвежданата от него вила "Глиган" за обработка на почвата (broadfork). Получи се прекрасна дискусия, която беше взаимно полезна както за производителя/ продавача, така и за аудиторията! Потърсете темата тук във форума и я прочетете. После се опитайте да откриете разликите между него и Вашия спамърски подход -- сравнението може  да Ви донесе само полза в дългосрочен план и никак няма да ви навреди.

 

[1] embedeo 9 Apr 11:37 PM

@Dev , ifoo е просто спамър без грам уважение към аудиторията. Аз, например, не бих купил нищо от такъв. Предполагам че по същата причина ще ти бъде трудно да намериш хора за споделена поръчка. Напиши в подходяща тема какво търсиш и аз ще те имам предвид в бъдеще.

Аз също ти благодаря защото ясно е че не разбирам и вярвам че за 5 лв просто не си струва да изиграеш някой , но понеже видях че и други са поръчвали . Така че това ще ми е за урок как трябва да бъде рекламирано едно растение с всичката му нужна информация . БЛАГОДАРЯ и за отделеното време  @embedео . Голяма полза ще ми е за бъдещи поръчки 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз мисля, че embedeo уцели в точното място. И иронията на призива в отговора...

С подобен отговор какво печелиш (освен някоя и друга минута) не знам. Опит за цензуриране, позоваване на едва ли не имунитет срещу критика и свободно тълкуване на термина "спам". 

Този форум е място на открита комуникация. Нормално е всеки да стои зад думите и делата си. Ако някой е казал нещо не намясто или без основание - още повече отправил такава критика - би било добре да се обосновете какво точно и защо. Такъв тип троснат отговор - точно като предния път - говори много. Така не се печелят клиенти и не се рекламират продукти успешно - не сте ли учили маркетинг?

Честно казано не очаквам да стигнем по-далеч в разбирателството от преди. Но ако първоначално бях по-скоро добре настроен към офертата, сега съм по-скоро разочарован. Един горчив привкус остава.

P.S. Само да добавя, че аз съм вземал семена от @ifoo преди време. Получих всичко точно. Моят проблем беше, че ги поръчах сравнително късно и нямаше време за естествена стратификация до пролетта. Имам няколко растения, както и няколко, които успях да уморя. Тогава мисля, че комуникирахме нормално с него (от Бургас, нали?). И ми е странно защо реагира така.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

@Dev ,  ти нищо грешно не си направила или преценила. Всичките ти действия и мнения са съвсем наред! Това на мен ми изглежда очевидно, но реших да го кажа за всеки случай.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Dev

Може семената на ifoo да са си наред  Всеки изкарва пари кой както може . Но както казва @embedeo липсват някои съществени неща   Забелязват ги хора с правилна преценка :)  опит  и т.н. Да не вкарвам  повече в тежест никой  с темата която провокирах !

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ifoo

Едва ли саботирането на евентуална продажба, е по правилата на който и да е форум.

Затова, отново най-учтиво ще помоля модератор, да изчисти темата от спам. 

Съвсем неприкрито и целенасочено се правят неверни внушения относно мен и семената и растенията обявени в продажба. 


 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 10.04.2023 г. at 10:06, embedeo написа:

А ако наистина сте добър и припознавате себе си, като член  на това мини общество, то е редно да дадете много повече обяснения (контекст) за продаваните от Вас стоки, или поне да предразположите хората да Ви задават въпроси за тях. Например:

(3.1) Правилно ли е определен (етикиран) растителния вид; произход на семената; кои от тях сте събрал сам и кои са закупени от трети лица?

По този въпрос нещо бихте ли казали? @ifoo или го считате за спам? Ако Вие сте ти събирали, тогава шансът за несъответствие е контролиран от Вас, но ако някои са от друг източник, тогава не може да се даде лична гаранция.

Също коя година са събирани семената? Последното е важно за кълняемостта. Примерно при скорушата семена по-стари от тези събирани последната есен значително губят кълняемост. Много сайтове за семена на запад задължително пишат коя година са отбирани конкретни семена. Трябва ли да ги подразбираме, че са пресни? Не че пет лева са много пари, но е добре да се знае. Създава доверие.

И защо решавате, че някой саботира продажба? Това ми напомня за един търговец на женския пазар в София, от който исках да купя киви преди години. Сложи ми кивито на кантара и добавя, мери... Обаче кантарът беше така сложен, че не се виждаше добре какво показва. И аз го помолих да ги върне на кантара, понеже не съм успял да видя показанието. Той се ядоса, изсипа кивитата на щанда и ми рече: "Чао!"

Ако не ме беше излъгал, какъв му беше проблемът да върне торбичката на кантара за пет секунди и да докаже честността си? Нали иска (уж) да продава? Аз нямам абсолютно никакъв проблем да премеря отново плодовете, ако бях на негово място. Така се печелят клиенти. Но там лъженето в кантара беше норма. Имам и вътрешна информация от човек работил на щанд, който е получавал надника си от изкараното чрез манипулации с кантара. Ако не излъже, няма надник. Продажната цена е била под или близо до себестойност.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

@ifoo , изглежда не сте ме разбрал, или аз не съм обяснил достатъчно добре. Никой няма за цел да саботира Вашите продажби, ами напротив.

Ако аз съм на Ваше място, тук във форума, веднага, ще направя следното:

(1.) Ще изтрия всички семена и растения, които реално не могат да се поръчат и имат прикрепен коментар "изчерпано" или "в момента не се предлага".

(2.) Ще си направя само една нова тема в раздела Търся/Предлагам, със заглавие от максимум 7 думи които характеризират моя бизнес. Задължително, ще си изтрия всички стари постинги извън моята нова тема, освен ако няма коментари под/по тях, и вече ще копирам или пускам информацията за нещата които продавам само вътре в моята тема.

(3.) Задължително на всички семена или растения, за които имам/знам допълнителна информация ще я добавя. Например, семената които сам съм събирал ще спомена това, както и кога (година/сезон) съм ги събрал, а тези които са купени от чужбина ще спомена поне от коя държава са купени; за тези които не знам или не помня ще пиша "за съжаление, не знам или не помня". Ако имам съмнения за някои семена или растения ще си ги напиша честно -- примерно: "... тези хурки засега изглеждат добре, но миналата година едни други ми умряха, на същата възраст от сечене/ мозаечен дрисък / бактериален рак / не знам от какво". Ще махна изречението с думата "предпочитам" и ще сложа нещо от сорта: "Не се колебайте да ми пишете или обадите по телефона. Ценя високо вашето мнение! Моля да ме извините, ако не мога да посещавам форума по-често от веднъж седмично, но ходя и на друга работа -- (примерно) поправям музикални инструменти".

Това са само нещата които ще направя спешно (веднага). Разбира се, в последствие, ще си спазвам (1.), (2.) и (3.) завинаги, както и ще направя още много хубави неща в моята тема.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване