Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Гого

Ферментация на трева за торене

Recommended Posts

Гого

В темата за компостирането, бях споменал, че идва момент, в който трябва да мисля реализация на окосената прясна трева, по възможност без да губя от състава й.

Поразгледах малко за ферментацията на зелена листна маса. Някъде го правят, като с чая от коприва. Другаде гледам правят т.н. силаж, който е за животни, но той ферментира без наличието на кислород и без вода. А на друго място видях да затварят окосената трева за 2-3 дни в найлонова торба и после от нея правят течна тор, като я киснат 2-3 часа във вода.

Нещо не успях да намеря ясен метод за ферментацията. Какво трябва да се спази и как да се разбере, кога е готово.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
Отговорено (Редактирано)

През изминалото лято го правих през седмица с окосена трева от косачката. Трупам тревата в съд, в моя случай стр. количка около 100-150л  пълня до горе с вода от сондата. След 12 часа разбърквам с вилата и зарязвам,  леко започва да вони. На следващия ден вече смърди яко наоколо и е готова.

Първо пробвах да я покривам с найлон, става но иска повече дни.

Така без покриване  става за 2 дена, тревата се надига и прави 2-3см защитен слой който си личи по цвета.

Кашата от трева слагам за мулч, а чая директно към растенията които са полети преди това.

Смърди отвратително на л***а, ако попадне по ръцете и след измиване продължава да смърди! Но пък растенията я харесват, всичко подивява и е здраво, щом и  лозичките ми не третирам с защити, значи върши работа за сега. 

Редактирано от Jimmy Stoikov
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

А пробвал ли си примерно едно на полееш с нея, друго не, и да гледаш има разлика?

Аз съм го правил с коприва,но там се чака повече време в бидон.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
преди 12 минути, Славянски написа:

А пробвал ли си примерно едно на полееш с нея, друго не, и да гледаш има разлика?

Аз съм го правил с коприва,но там се чака повече време в бидон.

Такава проба не съм правил. Аз го ползвах за първо лято и видимо на всички растения се усеща голяма разлика. Единствените растения които не се впечатляват от коктейла е пампаска трева и маслината.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
преди 44 минути, Славянски написа:

Аз съм го правил с коприва,но там се чака повече време в бидон.

А копривата нарязана ли е на ситно колкото трева от косачка? Бидона затворен ли е?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Не, беше нарязана на ситно. И бидонът затворен. Минаваше известно време обаче. И, да, мирише. После се разреждаше при поливането. Но по-добре търси някъде по-подробни инструкции. Мина време откакто съм правил та да не забравям нещо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
преди 15 минути, Славянски написа:

Не, беше нарязана на ситно. И бидонът затворен. Минаваше известно време обаче.

Ако е смляна и отворен съд ще се случва за 2 дена, първия ден след поставянето се разбърква, на втория е готова за употреба. Около мен няма коприва и не смятам да я завъждам, просто процедурата е еднаква при тревата за чая. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov

Нищо не може да замени ситно окосена трева, четири начина от които можете да се възползвате. 1- През пролетта и есента, по 3-4 пъти кося и оставям на място, тревата се подхранва и не ползвам друга тор. 2- Мулчиране на овошки, с прясно окосена трева 20см. 3- Течна тор за *всички растения, накисване с вода от кладенец, 48-72 часа, докато замирише на занемарен обор, 1-2л на 10л вода. 4- Компост, време от 3-6м.

 

438221275_3612110259026919_5478125155398017195_n.jpg

438204524_788873463204372_5202054681304439274_n.jpg

438221156_7318446864950887_2102713832717244643_n.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Пускам тревата, по-точно едногодишните житни до над коляно. Изчаквам да полегне, което се случва лесно при дъжд. Върху тях нахвърлям многогодишни, каквито съм успял да измъкна и разни сочни едногодишни като млечка и вълча ябълка. Отгоре нареждам пътечка от предварително подготвени еднометрови пръчки. Готово, ферментира под пръчките и имам влага в почвата за седмици напред дори и в жегите.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

@Jimmy Stoikov Между другото, така както си загърлил дърветата няма да сбъркаш, ако разровиш да видиш какво се случва с кората на дървото там, където излиза над почвата.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

По принцип за мулчирането казват да не допира до стъблото. Едно 15 см около шийката да не се трупа. Не знам дали важи за всички видове.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
преди 2 часа, Котарак без чизми написа:

@Jimmy Stoikov Между другото, така както си загърлил дърветата няма да сбъркаш, ако разровиш да видиш какво се случва с кората на дървото там, където излиза над почвата.

От миналата година следя, ако е суша лятото няма проблем. Ако го мокриш отгоре или вали не ми се вижда добре и раздалечавам от стъблото. От 10 до 20 дена се стопява мулча.

 

Редактирано от Jimmy Stoikov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване