Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Iliyan Marinov

Болест по доматите.

Recommended Posts

Iliyan Marinov

Здравейте.Дадоха ми розов домат незнам какъв сорт е. В началото тръгна много добре,но от две седмици започна много да боледува.От 20 корена предната седмица на 3 от корените по самите стебла се появиха черно кафяво петна,по листата също по зелените доматчета също.Наръсихме ги със син камък и вар.Тази седмица още 4 корена са в същото състояние.Прилагам снимки.Моля за помощ.Каква е тази болест и мога ли да направя нещо за да не умрат.

16888892095151485031894.jpg

16888892807881562994271.jpg

1688889306887278401743.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Здравей, и при мен е така.
Според мен е картофена мана и в този напреднал стадий е неспасяемо. Дори и да греша, мисля че е ясно, че каквото и да е - плъзне ли по стъблото и плодовете - реколтата няма шанс, а засегнатите растения като тези на снимката се изтръгват и унищожават. За леко засегнатите има Скор и Радомил Голд.
Незасегнатите плодове може да се откъснат и евентуално да зреят в щайга на хладно.
Моят опит - не пръскам, изтръгвам и засаждам колтуци от незасегнатите части.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Незасегнатите и обрани плодове трябва да се преглеждат всеки ден, защото маната избива и по тях. Евентуално се правят туршии. В зависимост от стадия на развитие на маната, някои плодове (обраните) оцеляват, понякога са по-голямата част.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Iliyan Marinov

Днес ги наръсих както е писал колегата по горе.Отстраних изцяло много засегнатите.Оставил съм  някои който нямат петна или са само с по едно петанце.В аптеката ми казаха да ръся всичко защото може да избие и по другите незасегнати домати.На два пъти през 7 дена ми казаха да ги наръся и ще пиша дали има ефект.Жал ми е все пак да ги оскубя всичките.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване