Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

rufo

Малки бели охлюви из цялата градина.помощ!!!

Recommended Posts

rufo

Здравейте!

Имам проблем с охлюви - не голи охлюви,а такива с черупка, бели са и са мънички. Има ги из цялата градина! Забелязах ги чак сега- като засях зелето- нападат гадините- Такова чудо не съм виждал. Как да се отърва от тях...имате ли идея ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Насади бяла кучешка лобода и ще ядат нея
Може и набучени ламаринени прегради в концентрични кръгове около зелето - Nevin style

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
rufo
преди 15 минути, Котарак без чизми написа:

Насади бяла кучешка лобода и ще ядат нея
Може и набучени ламаринени прегради в концентрични кръгове около зелето - Nevin style

Аз докато я намеря тая лобода и я засея или ламарината дето казваш- те ще изгризят зелето бре Котарак ??!!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Бахти охлювите, те твоите като гущери, бре!
За колко зелки става въпрос - ако имаш достатъчно дълги парчета ламарина подръка, един кръг се прави за 1 минута, трябват ти 2-3 кръга около зелка за по-сигурно. Може и по широки площи да ограждаш, с риск да заградиш някой охлюв в кошарката. Лободата може и да я сееш, но по-умното е да я пресадиш от едно място на друго.
В по-общ смисъл - осигури им друга широколистна храна освен зелето.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
rufo
преди 11 часа, Котарак без чизми написа:

Бахти охлювите, те твоите като гущери, бре!
За колко зелки става въпрос - ако имаш достатъчно дълги парчета ламарина подръка, един кръг се прави за 1 минута, трябват ти 2-3 кръга около зелка за по-сигурно. Може и по широки площи да ограждаш, с риск да заградиш някой охлюв в кошарката. Лободата може и да я сееш, но по-умното е да я пресадиш от едно място на друго.
В по-общ смисъл - осигури им друга широколистна храна освен зелето.

Имам 100+ корена зеле, а ламарина нямам никаква! По-скоро търся някакъв разтвор с който да ги напръскай. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Добре, твоя работа. И аз нямах, пък после се сетих, че имам празни консервни кутийки и не е нужно да е непрекъсната ламарина, може да се наставя. Мисля, че във всяка агроаптека могат да ти продадат подходяща отрова, само това се сещам за пръскането.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 15 часа, rufo написа:

Здравейте!

Имам проблем с охлюви - не голи охлюви,а такива с черупка, бели са и са мънички. Има ги из цялата градина! Забелязах ги чак сега- като засях зелето- нападат гадините- Такова чудо не съм виждал. Как да се отърва от тях...имате ли идея ?

Таралеж? Наистина са лакоми много и са в изобилие тази година. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ако продават още Вениш за охлюви, ще ти свърши работа, макар че май го забраниха металдехида...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys
Котарак без чизми

 

преди 8 часа, Боби Димитров написа:

Ако продават още Вениш за охлюви, ще ти свърши работа, макар че май го забраниха металдехида...

Мхм, забраниха го. Баси иронията да препоръчваш забранена химия във "форум, фокусиран върху чисто, осъзнато и устойчиво градинарство".
Ето една статия на английски и още една за по-природни начини за справяне с проблема. Във втората има и за пръскане, точно както rufo иска.
Може и да не са ламаринени преградите, а пластмасови, стига да имат остър ръб - например изрязани ленти от пластмасова бутилка. Такива бутилки всеки има.  

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
На 13.07.2023 г. at 20:50, rufo написа:

Имам проблем с охлюви - не голи охлюви,а такива с черупка, бели са и са мънички. Има ги из цялата градина! Забелязах ги чак сега- като засях зелето- нападат гадините- Такова чудо не съм виждал. Как да се отърва от тях...имате ли идея ?

Наистина е много неприятно, когато вредители унищожават твоите растения отгледани с много труд и внимание. Ако предпочиташ да не използваш химия в градината си, може би споделеното от мен ще ти бъде от полза, макар че не дава пълно решение точно на твоя проблем:

(1.) В моята градина имам много и различни видове охлюви, както от големите така и малките бели охлювчета, а при продължителни валежи, както беше тази пролет, от някъде притичват и голи охлюви. 

(2.) Аз ходя в градината си почти всеки ден поне за един час. Най-важните ми растения са малко на брой и са предимно дръвчета и храсти. Затова всеки път когато се сетя, поне веднъж на два или три дни, от тези растения махам ръчно и хвърлям на над 3 метра надалеч всички охлюви които заваря прекалено близо. Ти обаче имаш множество малки растения на едно място, прекалено много охлюви и вероятно не можеш да си позволиш да ги премахваш ръчно на всеки два три дни, предполагам?

(3.) Затова можеш да огледаш и помислиш, къде другаде, освен в лехата ти със зеле, стоят охлювите когато грее слънце. Това място обикновено остава в сянка през целия ден. Може да е някое тревясало място, складирани  дървени колове, стари керемиди и др. Ако можеш, или премахваш това сенчесто място, примерно като преместиш коловете или керемидите, и/или чрез косене и окопаване около лехата със зеле осигуряваш колкото се може по-голямо открито пространство за охлювите да прекосяват докато стигнат до зелето. Можеш и да оформиш с мотиката повдигната рамка от пръст, около лехата, която увеличава дистанцията за прекосяване на охлювите и освен това изсъхва по-бързо под лъчите на слънцето.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кр.Николов

Моите се събират във водомерната шахта,онзи ден събрах една ККМ пълна до горе.Някои големи голи охлюви ставаха направо за скарата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

 

 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
На 15.07.2023 г. at 23:27, Котарак без чизми написа:

Баси иронията да препоръчваш забранена химия

Най-доброто лекарство е това, в което пациентът вярва, че ще подейства - затова и добрият лечител препоръчва според пациента ;)

Аз с течението на годините съм се отказал от моята страна на оградата да се провесвам надолу от другата и да тегля хора нагоре, което правих преди. Спрял съм дори да им помагам да скочат долу на тия, къде са обкрачили. Сега ги чакам да тупнат от моя страна и тогава ги подкарвам с моята реалност. На тия отсреща им помагам с тяхната, щото само тя може да им помогне ;)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Желанието ни е във всички дискусии и материали на първо място да бъде Природата и нейните методи, затова молим всички участници да се съобразят с това в хода на дискусиите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

На първото място е обслужено доста добре в темата за охлювите. Там има и второто и даже третото показани. Човек ако не е отчаян, има достатъчно писано като проби, опит, методи. За отчаяни руфовци, отчаяни решения. Виж как грамотно си го е пуснал в отделна тема! Тошко Колев го е обяснил добре, за стари баби - гумите са слаби; за млади другарки са вземат други мярки! Съобразяваме се с контекста, а не се впиваме в правилата панически ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Според теб, вениша защо е забранен?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване