Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Гуми бери / Goumi Berry, Cherry Silverberry, Cherry Elaeagnus (Elaeagnus multiflora)

Recommended Posts

Славянски

Това е плоден храст от далечния изток - Япония, Корея, Китай. Плодчетата са сладко-кисели и вкусни, казват; аз още не съм опитвал. Предполагам подобни на Elaeagnus umbellata, но по-едри и няма информация за инвазивност.

Имам насадено едно растение от две години може би. Последната го опазих и тръгна добре, но още не е цъфтяло. До късно пази листа, но не е като Elaeagnus ebbingei, който си остава с листа и зимата. При мен ebbingei засега не съм видял да е цъфтял и задържал плод, пък с тези листа зимата се оказа особено уязвим без заграждение.

Пускам едно видео:

И една статия за вида на английски:

https://www.phillyorchards.org/2021/06/07/spotlight-on-goumi-berry-nitrogen-fixer-extraordinaire/

Някой отглежда ли гуми или пък сте опитвали? Как ви се струва? Може би е подобно на pointilla-та на @Venetka

Мисля, че поне на хартия това е най-вкусният от елеагнусите. Дано идната година и да дочакаме плод най-сетне. С въздушни отводки се размножавало добре.

Редактирано от Славянски
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ето и едно кратко видео на руски:

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Вкусно било и полезно, но избягвам инвазивни елеагнуси, защото съм сред дивата природа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, Любо Д написа:

Вкусно било и полезно, но избягвам инвазивни елеагнуси, защото съм сред дивата природа.

Тук коментират инвазивността на вида. Много хора гледат повече от десет години и не се размножава.

https://permies.com/t/35810/goumi-invasive-plant

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д
преди 22 минути, Славянски написа:

Тук коментират инвазивността на вида. Много хора гледат повече от десет години и не се размножава.

https://permies.com/t/35810/goumi-invasive-plant

Няма и да видят разнесеното от птиците

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз съм твърдо за "инвазивна" полезна азотофиксираща храна. А и какво ще инвазира, ако се бере и ползва от обществото? Изобилието (abundance) е концепция, изтрита от съзнанието на хората в последните 100 години и масовата парадигма на недоимъка (scarcity). Единствено природата с нейните механизми е способна на истинско изобилие, наше задължение и нужда е да се възползваме по всякакви начини като насочваме и подпомагаме. Определено предпочитам да ме инвазира гумибери пред роза мултифлора или дива къпина (която умира лишена от светлина като подлес на храсти от типа на гумито).

Такъв тип растения не само хранят и целят хора и околна среда, те индикират с "инвазивността" си проблеми без сами да стават такива. Цялостно идеята за "инвазивни" растения е силно подкопана в последните години и е единствено продукт на империализма с желанието си да контролира всичко и непознаването на работата на една екосистема като цялост, а не като парчета.

Отделно, че всяко семеначе от пилешко Ако излязло е потенциално нов сорт и силно устойчиво растение... после поръчваме напудрени капризи от Пошла под формата на клечка в саксийка...

Нещо по темата от любим мой канал:

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Купих си и аз тази година едно растение гуми. Не беше лесно да се открие, за разлика от поинтилите. Хвалебствията за растението са много в различни посоки. Високо съдържание на селен, азотфиксиращо, винаги с урожай....Ще видим, ако не са ми продали нещо друго.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз сега го огледах. Има по едно-две листенца на върха, докато ebbingei е изцяло с листата си. Той мисля ги губи обикновено изцяло или отчасти след големи минуси (измръзват). Стъблата са много подобни. При листата, поне от това, което видях лятото, гумито (или това, което съм взел за такова) има по-надиплени листа подобно на влакнестата вишна, ebbingei - по-гладки. Там има и декоративни, вариегатни (пъстролистни) видове. Тъй че не са идентични. Но примерно Elaeagnus umbellata не съм виждал та да сравнявам. Иначе и двете имат червени плодчета. Но гумито е самоплодно, докато "пойнтилата" (Elaeagnus umbellata) иска втори сорт за опрашител. Тя в източните САЩ се води и инвазивен вид.

При мен растението е някъде с човешки ръст и много стъбла/клони, вървящи почти вертикално. Мисля, че го гледам две или максимум три години и първата даже намаля като размер (изгуби основното си стъбло, което имаше обелена кора/нараняване). Но оттогава го торя и плевя и дърпа.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

Това е едно от любимите ми растения. След два опита със семена от ибей и НУЛЕВА кълняемост се принудих да си поръчам растение. В началото растеше бавно, но сега изкарва леторасти по половин-един метър. Самоплодно е, сорт "Sweet scarlet". Вкусът е много приятен. Ако бяха и по-едри ... Хубавото е, че не зреят едновременно и цял месец има перфектно зрели за похапване. В началото събирах всички семена. Засял съм стотици. И получих само няколко семеначета. Така че не мисля, че е инвазивно. Така твърдят и всички източници, които съм чел (за разлика от Umbelata).

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
Отговорено (Редактирано)

По мои наблюдения дори angustifolia (дето е мега страшната) не е винаги инвазивна и като цяло инвазивността зависи от екологичния контекст. В София около това дърво от години търся семенаци и не съм видял и един (макар че Fallopia japonica напълзе яко) (втора скоба: има от 2012 и 2022 стрийтвю, може да се види 10 годишен растеж!) Има го около магистралата в посока Перник около Бучино, в Бургас в морската и в дворове на училища в София (примерно 140то сега ми хрумва) и Бургас съм го виждал, никъде не е превзело неузнаваемо.

Предполагам в мега разрушен хабитат с мега гладни птици/мишки, може и да стане... Аз примерно от 20 семена angustifolia  успях да изведа само 1 семенак и си го гледам за декоративно в двора, защото ми харесват сребристите листа, а и го чакам да цъфне 6-7 години вече :)

Редактирано от Боби Димитров
липсваща връзка към мапс
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)
преди 1 час, greenn написа:

След два опита със семена от ибей и НУЛЕВА кълняемост се принудих да си поръчам растение. В началото растеше бавно, но сега изкарва леторасти по половин-един метър. Самоплодно е, сорт "Sweet scarlet".

И аз бях пробвал със семена от Англия мисля. Нищо не поникна. В последствие взех ebbingei и pungens, обаче не потръгнаха (бяха опасани първата зима, нали листа имат). И пак след това се върнах на гуми. Междувременно бях взел и миризлива върба (angustifolia), но като четох за инвазивния ѝ потенциал и се отказах да я слагам в имота. В крайна сметка я насадих на една ливада близо до гора на пет километра от тук. Изкара една година, след това изчезна. Дали животните, дали пожари, дали сушаво лято, но пропадна инвазията.

@greenn ти твоята multiflora откъде си я взел и как си сигурен за сорта? Семенаците как вървят и дали ще дават същия плод?

Цитат

В началото събирах всички семена. Засял съм стотици. И получих само няколко семеначета. Така че не мисля, че е инвазивно. Така твърдят и всички източници, които съм чел (за разлика от Umbelata).

Според теб защо имаше такава малка кълняемост и как и къде никнаха успешните растения?

Ако пуснеш и някоя снимка на растението и реколтата, много ще ме зарадваш :)

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn
Отговорено (Редактирано)

Растението го взех от тези: agroforestry.co.uk  преди десетина години. Не знам дали след като излязоха от ЕС изпращат тук. Тогава предлагаха и Red gem, но нямаха наличен. Семената пак от тях ги бях взел, и други от ebay мисля че френски бяха, но малък брой 5 или 10 бяха в пакетче. Проблемът е, че изгниват и нищо не пониква. Всички ги стратифицирах но като че ли е повече въпрос на случайност да покълне нещо, много са упорити. Имам един по-голям семенак, който чакам да роди тази година и няколко двегодишни (единствения път, когато поникнаха повече, но така и не разбрах тайната), които са много дребни. Всички са в земята. Няколко изсъхнаха лятото от сушата. Ще потърся снимки.

Големият семенак:

Semenak-1.thumb.jpg.b64e3d362b33ff4c1bd1b96b6dc23803.jpg

 

Sweet Scarlet:

Gumi.jpg

 

Малките семеначетата през март 2022:

Semenaci-2.jpg

Редактирано от greenn
добавяне на снимки
  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Ей тука колко резници - и семена - има:

@greenn благодаря за снимките. Ако даде плод лятото, планирам да ги снимам да видим същото ли е като Sweet Scarlet.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Гледах снощи две видеа за размножаването (с резници и въздушни отводки). Резниците се вземат лятото от още неузряла дървесина от текущия прираст. Човекът ползва хормон за вкореняване и после ги слага във вкоренилище с висока влажност, където денем пръска с фини автоматизирани пръскачки ("misting"), да не изсъхват растенията.

Моят успех с вкоренителя, който бях купувал, беше почти никакъв. Та не зная без препарат какъв е шансът. Но и с него не съм обнадежден.

С въздушната отводка само ме притеснява как ще поддържам необходимата почвена влага лятото. Може би с по-голям контейнер от рода на пластмасова бутилка. Също се чудя дали това вкореняване с бутилката може да стане пролетта на миналогодишния растеж? Опитът ми с камчатките показва, че най-добре се вкореняват едногодишни клонки след обирането на плода. По-млади има опасност да изгният.

@greenn ти пробвал ли си с резници лятото? Между другото, семенното размножаване за мен е ценно, защото създава различни растения, може да излезе и по-едро или хубаво потенциално. Този сорт Carmine бил четири пъти по едър от Sweet Scarlet според youtuber-а Ross Radi.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

Пробвах въздушен отвод, но изсъхна цялото клонче. Сигурно заради сушата. Има един интересен метод за вкореняване в аквариум, но нямам условия и време да го пробвам:

Gumi-akvarium-prius-hoz-10-2018.pdf

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 23 минути, greenn написа:

Пробвах въздушен отвод, но изсъхна цялото клонче. Сигурно заради сушата.

Това не ми се вижда логично. Ако не си го отрязал и си е част от майчиното растение, защо да съхне? По-може да умре от влага. Това ми се случи с една заровена камчатска лоницера.

А като вкус на какво го оприличаваш?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

Еми така. Първо едва намерих връхчето, което бях оставил над земята, защото бяха му изсъхнали и опадали листата. После като проследих откъм корена, видях че е изсъхнало клончето. Може би го бях извил прекалено надолу за да го закопая. Може би трябва постепенно да се накланят, че тръгват да растат почти вертикално.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Малко по допирателната тема от Венетка и останалите:

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

Сетих се, че имам оставени малко гуми във фризера. Но вкусът не е като на пресните...

 

Gumi-frizer.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Имаш и стратифицирани семена :) Ако въобще оцелява зародишът в такива екстремни и константни условия.

Освен пресни директно да ги ядеш и замразени, по друг начин консумирал ли си ги? Колко плод дава храстът грубо? Колко грама е един плод? Но като цяло дребнички изглеждат, е, не колкото umbellata на @Venetka.

Редактирано от Славянски
Правопис

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване