Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

embedeo

Череши! Череша, вишна, вишнап, махалебка -- особености, въпроси и мнения

Recommended Posts

Славянски

Да не си решил на това дръвче да му присадиш толкова сортове? @Jimmy Stoikov

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Не мога да се оплача:

Photo1326.thumb.jpg.80f19b805605da6194a634919d5ca170.jpg

Интересно, че цъфтежът много се проточи и някои завръзи са още съвсем малки или на цвят. Зреенето ще се проточи, което, предвид че се консумират пресни, си е плюс.

Photo1327.thumb.jpg.122eb4c9feb6feaacd7ca1407117bac2.jpg

Другото е, че нищо чудно да почнат да зреят за 24 май (с две седмици по-рано).

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivanina.

Череша, купена за сорт Регина засадена пролетта на 2023 година. След засаждането отрязах върха на височина 1,10 м. и така до края на сезона тя направи шест летораста с дължина по 20 см. 

Тази пролет,   за моя изненада   дръвчето образува бутони на миналогодишните клонки и показа ранен цъфтеж в края на март, който като разгледах характеристиките на черешите предлагани от Разсадника от който е взета  (Боян Богомилов) съвпадаше на Ранна черна череша. Този сорт изисква предварително добре да се пресметне и избере  мястото на засаждане, предвид  огромният размер на бъдещото дърво.  Аз нямах такава нагласа, за това предприех резитба на череша KGB, за поддържане на нисък размер на дръвчето, която  скоро бях гледала в клип в YouTube канала  на Цветан Цветков.

Намалих леторастите   на четири броя, като премахнах двата от горе надолу, и така  леко  смъкнах височината.

Отрязах миналогодишните клонки на  две пъпки  от които тръгнаха по два млади прираста.

Малка несиметричност виждам в разположението между четирите  бъдещи скелетни клона, като двата са в по-голяма близост и обмислям ,  дали да не ги оставя три броя.

След прецъфтяване,  се запазиха само четири черешки на дръвчето, които ако нещо не се обърка от природата ще покажат действително с какъв сорт съм се сдобила.:)

 

 

 

IMG_20240425_113757.jpg

IMG_20240425_115213.jpg

IMG_20240425_113332.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

А сорт Регина трябваше да става дребно дърво, така ли? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivanina.
Just now, Славянски написа:

А сорт Регина трябваше да става дребно дърво, така ли? 

Ами не съвсем, например дребно дърво като череша Косара, но нещо средно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
преди 1 час, ivanina. написа:

за това предприех резитба на череша KGB

Много по-добре е от моето когато беше на година.  Когато тези новите минат 20см спокойно можеш да ги режеш на 10-15 см, като внимаваш да свършва на две странични и една външна листо/пъпка, без значение от подредбата, просто четвърта от върха на долу да е вътрешна и ако случайно тръгне и от нея прираст го махаш ( аз вече съм махнал 4-5 прираста на вътрешни, но моя случай е по различен). Както казах в чата, аз вече съм почнал да подрязвам новите прирасти,  понеже едните са тръгнали по слабо а други от началото на короната ги изчаквам да се изравнят и рязането става на два етапа. Може да се изчака при теб още да наберат височина, да се резнат на един път и едно ниво, но на мен не ми се иска да налива в празното което ще отрежа.

От два нови прираста които отрязах вече тръгват Х3, така още през пролетта от вегетативни 2 пъпки имам 6 нови клонки :)

Редактирано от Jimmy Stoikov
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
преди 1 час, ivanina. написа:

Тази пролет,   за моя изненада   дръвчето образува бутони на миналогодишните клонки и показа ранен цъфтеж в края на март, който като разгледах характеристиките на черешите предлагани от Разсадника от който е взета  (Боян Богомилов) съвпадаше на Ранна черна череша. Този сорт изисква предварително добре да се пресметне и избере  мястото на засаждане, предвид  огромният размер на бъдещото дърво.  Аз нямах такава нагласа, за това предприех резитба на череша KGB, за поддържане на нисък размер на дръвчето, която  скоро бях гледала в клип в YouTube канала  на Цветан Цветков.

Имам доста скромен опит на любител овощар, но все пак мисля, че:

(1.) Това, че през 2024 година, черешово дръвче във втора вегетация след засаждане в твоята градина, е цъфнало на някаква  дата, която според теб не съответства на очаквания сорт череша, ами съответства на някакъв друг сорт -- засега все още нищо не означава. Най-малкото, ти сама си забелязала, че тази пролет (2024) е доста "шантава" :) и повечето растения цъфнаха много по-рано отколкото се очакваше. 

(2.) При "сортовите" череши, какъвто е твоят случай, имаме череша от даден желан сорт присадена на някаква подложка. Тази подложка може да бъде:  семенни: махалебка, "дива" череша; или вегетативни: Гизела 5, Гизела 6, Максма 14,  ... или някаква друга. В повечето случаи, при така присаденото дърво, подложката има по-голямо значение за общите размери на възрастното дърво отколкото сорта на присадката (калема). В научни публикации когато съобщават някакви данни за очаквания размер на възрастното дърво за даден сорт, то те го сравняват с други сортове череши присадени на една и съща вегетативна подложка. И това е коректния начин за  сравнителни оценки или съобщаване на очаквани относителни размери на възрастното дърво, ако изобщо размерът е съществена сортова особеност, която се очаква да е по-значима от ефекта на подложката. А твоята черешка на каква подложка е присадена?

(3.) Най-старото черешово дръвче в градината ми е засадено преди 8 или 9 години. В първите 5 или 6 години дръвчето растеше много бавно и по съвсем малко всяка година, дотолкова малко, че си мислех че е присадено на някаква смаляваща (вджуджаваща) подложка Гизела 5 или 6. Но в последните 3 години, годишния прираст на клони е много по-голям и вече не ми изглежда като да е на Гизела.

(4.) Струва ми се, че семеначета от махалебка са най-често използваната подложка, при продажби на дребно за любители, за сортови череши в България. Съответно от семеначе до семеначе може да се очаква да има и разлики, та колкото и добра "повторяемост" на размерите да имат махалебките, бидейки семеначета, не изключвам да се получат и някакви (статичстически) по-изключителни присадени дървета, в крайна сметка -- примерно, извънредно малки или извънредно големи дървета.

(5.) Друг определящ фактор за размера и жизнеността на присаденото дърво може да бъде почвата. Това го забелязвам, например, от разговорите си със Славянски. При него някои подложки, като махалебка или GF677 (за праскови и бадеми) не се държат така както съм чувал, че се държат на други места или както съм виждал из нашия край.

Редактирано от embedeo
  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване