Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Славянски

С Джими разговаряхме в чата по темата. Той има опит с въздушни отводи при цитруси и други овошки (примерно джанка). Видях, че нямаме тема във форума и реших да пусна, за да може да задаваме въпроси и да споделяме своя опит.

Най-общо ето една дефиниция на отвод:

Размножаването чрез отводи се състои във вкореняване на неотделени от майчиното растение леторасти. То може да стане чрез загърляне на основата на леторастите (вертикални отводи) или чрез полагане на леторастите в предварително направени канавки и затрупването им с почва (хоризонтални отводи, положници).

Източник: https://agri.bg/agrosaveti/ovoshtarstvo/razmnozhavane-chrez-otvodi-kakvo-tryabva-da-znaem-2

Ето и още една статия за начало, тази за въздушни отводи:

https://front.bg/razmnozhavane-chrez-vazdushen-otvod-kak-da-go-napravim-pravilno/

Цитат: "За разлика от облагородяването, ... при въздушния отвод целта е да създадем условия на дадено клонче само да си пусне корени. Но това е без да е отделено от майчиното растение. Този въздушен отвод се храни от майчиното растение, докато пуска своите корени."

Моят опит до момента е с камчатки и ирги. Тази година ще пробвам и с гуми бери и евентуално с мушмула, за да стане на собствен корен. А една саморасла ябълка с много ниски клони се беше самовкоренила по естествен начин.

Един от важните въпроси при отводите е доколко този вид размножаване е удачен за вида, който имаме, също какви предимства и какви недостатъци има подобно растение спрямо едно семенно размножено такова или присадено. Но при някои видове отводите се представят по-добре от вкореняване на резници и се препоръчват. Коментирах също, че отводи можем да направим ако вече имаме майчино растение (което си е ограничение), докато ако нямаме, бихме могли да използваме калеми, семена или резници. Ако имам подложки за даден вид, аз бих могъл да взема калеми дори отдалеч и да ги присадя и те бързо да се развият. От семе много видове не запазват изцяло родителските качества на майчиното растение, тъй че има неизвестност, а също и влизат по-късно в цъфтеж и плододаване от ашладисаните и получени чрез отводи растения.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
преди 36 минути, Славянски написа:

 

какви предимства и какви недостатъци има подобно растение.

Добре ще е в дискусията( ако има такава)да се съсредоточим именно на тези два въпроса, като изброим фактите, а не предположения.

Два факта в плюс от мен, въздушния отвод дава възможност на едно плодно клонче да се сдобие със собствен корен без да спира плоддаване, тоест отделеното вече растение продължава да се развива и дава плод.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ами предвид небогатия ни опит, неизбежно ще се позоваваме на насъщната литература. А и човек няма време и възможност да опитва всичко. Конкретно при някои растения като кайсиите, бях цитирал в друга тема, присаждането на по-устойчиви подложки на болести и тежки почви е с предимство пред на собствен корен. Дава възможност видът да се отглежда и отвъд естествения ареал. Отделно регулирането на силата на растежа с подложката или по-силния растеж при семенно растение. Въпреки че специално между семенак и отвод не зная колко голяма е разликата. Семенаците ги дават по-дълголетни от тези на клонови подложки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Аз днес стартирах сезона (първи) на отводите. Зарових три стъбла на мъжкото киви, в опит да вкореня за @Палмо. Дали забелих кората не помня. По-скоро не (в последствие открих, че имам ножче в джоба). Но ги положих в дълги трапчета поне педя и съкратих върховете, след което ги зарових. Летораслите на аргутата са дълги, но се бяха увили едни о други и бяха малко чупливи. Сякаш имаше и върхове измръзнали.

Другата ми проба беше с гуми берито (Elaeagnus multiflora). Набелязах две по-ниски и дълги клонки за свеждане и заравяне. Оказаха се удивително гъвкави. Изкопах лехички, направих забелвания на кората на много места - с ножчето на Фискарс, то има опит - и пак зарових около педя от стъблото, отгоре 10-15 см стъбло оставих над земята. Другите клонки са ми или прекалено високо, или прекалено къси, или твърде дебели и основни за храста. Набелязах двечки едно до друго за въздушен отвод със саксия. Но това ще е по-нататък. По примера на Джими ще стречовам саксията да държи влага, щото няма да мога да поливам твърде често лятото.

P.S. Всъщност не е баш сезон първи, защото имам опит с камчатки и ирги, дори с ябълки, но там просто заривах стъблото в основата. Тук навеждам и заравям стъбла и клонки.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys
Отговорено (Редактирано)

Какво ви е мнението за кутиите за вкореняване? 

За тези кутии питам https://smania.store/bg/produkt/кутии-за-вкореняване-на-растения-growball/

Ето ги и тук https://share.temu.com/oEzOzJBEvpA

https://share.temu.com/SxXNPbYD0FA

Дали за плодни храсти ще вършат работа? Има 5 см, 8 см в диаметър. Вероятно по-големият размер ще е по-добре.

Редактирано от alys
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Изглеждат чудесно, би трябвало да вършат работа за всичко, което може да пуска въздушни отводи, а това са повечето храсти. Мисля да купя 1-2 комплекта за да размножа един евкалипт, който има голям страничен клон, който не е перспективен, защото някой сняг в бъдеще ще го отчупи, а е страхотно растение и досега презимува макар и доста меки зими без никакви поражения. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
Отговорено (Редактирано)
преди 8 часа, alys написа:

Какво ви е мнението за кутиите за вкореняване? 

Евентуално най-големия размер поне 100мл и задължително прозрачно! Жена ми поръча по малки и черни, казах и, че за овошки няма да станат, но искаше сама да се увери :)

За мен най-доброто е това което намерих в Джамбо-бебе онзи ден, за 2-3лв. десет тумбести прозрачни чаши с капачета, ще ги снимам утре ако се сетя

Редактирано от Jimmy Stoikov
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 9 часа, alys написа:

Дали за плодни храсти ще вършат работа? Има 5 см, 8 см в диаметър. Вероятно по-големият размер ще е по-добре.

Има и 12 см. На мен 5 см ми се вижда твърде малко. Относно това, че е черно, Джими искаш да е прозрачно, за да виждаш развиват ли се корените ли? Черното ще им пречи ли на развитието? Прочее, отваря се бързо, проверява се и се затваря.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
Отговорено (Редактирано)
преди 7 минути, Славянски написа:

Относно това, че е черно, Джими искаш да е прозрачно, за да виждаш развиват ли се корените ли?

Да, следиш развитието. По важното е, че следиш и влагата! Налага се алуминиево готварско фолио да е на тъмно

Редактирано от Jimmy Stoikov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Джими, разкажи за какви овошки сте ползвали. От любопитство питам. Такива неща са ми интересни. 

За размерите видях и по-големи, но не запомних колко см и пропуснах да напиша. В коментарите прочетох, че 5 см е малко. Но за камчатки няма ли да станат и малките?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
преди 6 минути, alys написа:

Джими, разкажи за какви овошки сте ползвали. От любопитство питам. Такива неща са ми интересни. 

За размерите видях и по-големи, но не запомних колко см и пропуснах да напиша. В коментарите прочетох, че 5 см е малко. Но за камчатки няма ли да станат и малките?

Размножавам цитруси за подаръци на познати и роднини и една джанка любим сорт от на дядо ми. Нямам други опити, ще правя на кайсия и ябълка.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 14 часа, Jimmy Stoikov написа:

Да, следиш развитието. По важното е, че следиш и влагата! Налага се алуминиево готварско фолио да е на тъмно

Ами точно, че така или иначе трябва да са на тъмно, защото светлината не позволява развитието на корени, така че бих ползвал черни. 
А следенето на развитието е забавно, но ако си наясно със сроковете за повечето неща (от домат за 5-6 дена до повечето храсти за 2-4 месеца и боровинки за 5-6 месеца) не се налага да е толкова често.

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil

Винтоверт, подходящ размер бургия, шише 330 мл(нямах по-подходящо). Вътре има вермикулит и почва от къртичина, съжалявам че не ги разбърках предварително. Щом казвате, че корените трябва да са натъмно, ще направя "дрешка" от алуминиево фолио.

viber_image_2024-02-25_18-22-20-105.jpg

  • Харесвам 4
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
Отговорено (Редактирано)
преди 19 часа, Жоро написа:

Ами точно, че така или иначе трябва да са на тъмно, защото светлината не позволява развитието на корени, така че бих ползвал черни. 
А следенето на развитието е забавно, но ако си наясно със сроковете за повечето неща (от домат за 5-6 дена до повечето храсти за 2-4 месеца и боровинки за 5-6 месеца) не се налага да е толкова често.

Да, ако си толкова навътре във въздушния отвод, знаеш кога ще е нужно да навлажниш, знаеш кога ще е готов корена за отделяне и най-вероятно няма да ти е интересно развитието, та взимаш си черно. :) Дали после няма да търсим причина защо не се получи въздушния ми отвод? Ще е интересно лятото колко градуса ще стигне в китайската черна кутийка, след като я напече слънцето, @Жоро, за това данни имаш ли?

Редактирано от Jimmy Stoikov
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Emil написа:

Винтоверт, подходящ размер бургия, шише 330 мл(нямах по-подходящо). Вътре има вермикулит и почва от къртичина, съжалявам че не ги разбърках предварително. Щом казвате, че корените трябва да са натъмно, ще направя "дрешка" от алуминиево фолио.

Някакви нарези по кората отдолу правил ли си? Черница, нали?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil

Черница, черна, много едра, в комшийския двор. Ще снимам плодовете като узреят . Имам три черници, но дребни. Нали знаеш приказката, че чуждата кокошка е патка. 
Направих спираловидни нарези 1-2 см.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov

Ето ги и перфектните инструменти за въздушен отвод, според мен, бият китайските глупости по ефективност и цена.

Ще правя въздушен отвод след като обера плодовете

423105847_382221408094360_174686711202689925_n.thumb.jpg.eab28bd8f8cf5452568b79468d8a31c9.jpg423422505_947773980074075_4411696085271047363_n.jpg.4bf3e1e285a8f68dc9a73e57cc132447.jpg

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov

Понеже шпионския алгоритъм на FB следи и записва действията, интересите на всеки индивидуално, ми натресе едно интересно/идейно клипче за бонсай от въздушен отвод. Това всъщност ми е идеята, да направя от кайсия бонсай чрез въздушен отвод и контролирано отглеждане.

https://www.facebook.com/reel/294733940188358

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov

Сега фейса ми показа едни китайски модели, които са добри за въздушен отвод при овошките https://www.facebook.com/reel/1120198192478850

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Бай Тошо е майстор на този метод от над 20 години, само че не ги оставя без вода, особено през топлите месеци.

Има група в фейсбук можете да го попитате. 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване