Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Идването на пролетта, 2024

Recommended Posts

Боби Димитров
На 12.04.2021 г. at 22:16, Боби Димитров написа:

IMG_20190331_190214-COLLAGE.jpg

Горе: 12.04.2021.
Долу: 31.03.2019.

Виждате за каква разлика става дума в цъфтежа на подивялата бивша сливова градина. 2 седмици по-късно, а има още поне 10 дни докато нацъфти както през 2019.

Давам за референция и най-развитото друго дърво след джанките, черешката ни Ван:

20210412_113315.jpg

 

Искам да дигна тая тема във връзка с чата днес - едно сравнение в сроковете на цъфтеж на дивите джанки при нас. Горната снимка е тнар нормално състояние - към средата на април да не е всичко избухнало. Да видим тая година, първа седмица на февруари, 10 дни с дневни над 15 градуса, нощни 5 градуса, как ще завърви.

Има и повратности, аз на тях разчитам, за да спасим сезона. Ето от 2021 година, 26 и 27 февруари, разликата е около 16-18 часа.

20220226_124805-COLLAGE.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При мен миналата година ранните джанки тръгнаха да цъфтят на 12-ти март и това беше най-ранно за последните четири години. Два пъти са почвали цъфтеж на 30 март и веднъж на 16-ти. Миналата година определено цъфтежът на праскови и череши избърза с около седмица. Ако джанките тръгнат да цъфтят февруари, ще бъде леш. Но не ми се вижда вероятно. И други години е имало топла първа половина на месеца и после сериозни минуси (- 18-20 при мен).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Онази вечер след като коментира, Боби, огледах на най-ранната джанка пъпките - бяха малки, по 2 мм в диаметър. Тая вечер има видимо набъбване до 3-3,5 мм за тези четири дни. Ако продължи така, ще вземат да цъфнат февруари, брей, тия джанки! Това е най-топлият февруари, който помня. Почти без минуси.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@Боби Димитров до седмица чакам да качиш снимки на цъфнали джанки при теб. Пък знае ли човек, при мен няма да цъфнат, но при теб да преварят тукашните ;)

Мисля, че с текущото захлаждане цъфтежът им ще се отложи поне до края на месеца, а и не се знае тогава дали температурите няма да паднат и още, както на онзи първи март 2018 г.

Интересно е, че кайсии и бадеми имат по-набъбнали пъпки от джанките, но не очаквам да ги изпреварят в цъфтежа. Преполовихме февруари. Камчатките не съм оглеждал подробно, но имам няколко в саксии пред къщата, които почнаха да се разлистват. Онези в земята обаче не видях да имат развитие (основно канадските).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
Отговорено (Редактирано)

При мен кайсията не е направила бутон все още, образува плодните пъпки и до там. Обаче джанка в саксия която имам от въздушен отвод, една пъпка е решила да се отваря. Лимона на бял бутон, ама той не важи :)

Редактирано от Jimmy Stoikov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

При мен ранната камчатка Амфора показа листенце, за цъфтеж е рано да се говори, но определено веднага дръпнаха пъпки на джанки, кайсии, череши дори. Надявам се да отложим за 1 април цъфтежа :D но надали.

Захлаждане тук няма по прогноза. Всичко над 0 е топло в тоя сезон за тук.

image.png

Та ще видим как ще е...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

20240215_172951.jpg

Почваме.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Дойде за кайсиите

IMG_20240217_111404.jpg

IMG_20240217_111614.jpg

IMG_20240217_111626.jpg

  • Харесвам 1
  • Тъжно 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Безразсъдно смели младежи! (Прати на Гошев да им се порадва ;) )

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
преди 7 часа, Любо Д написа:

Дойде за кайсиите

 

Не мога да повярвам, при нас е къде по топло, няма цъфнала джанка, бадем или кайсия... Кой сорт е кайсията?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Когато нещо привидно цъфти, процъфтява, но всъщност навява тъга - като ей тоя лешник:

Photo1161.thumb.jpg.b35ef7d99e8adcb0afdb4fba673aa934.jpg

Пуснал ресите. А всъщност е на дръвника:

Photo1160.thumb.jpg.d7eee5cb52eb847cdbfeee417bf4a314.jpg

Все още има някакъв остатъчен живот. Може, ако го боднеш или вземеш клонче да присадиш, да оживее. Но от друга страна е любопитно да се види развитието и цъфтежът на отрязано дърво (дърво без корен). Винаги са кратковременни. Като тичането на прасе с нож в гърлото. Затова гледам да се фокусирам не само на настоящето, но и на това, което се вижда в перспектива.

Редактирано от Славянски
  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
преди 5 часа, Славянски написа:

Като тичането на прасе с нож в гърлото.

Извини ме за реакцията, @Славянски ! Не можах да се удържа и се смях на глас. Ти едва ли си имал предвид такава реакция, но нали ... така се получи. Иначе, когато на мен ми се налага да отрежа и премахна напълно някое дърво, ми е доста криво и неприятно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Това конкретно мисля беше един клон счупен от 50 см сняг тая зима. Висеше над пътя и трябваше да го отрежа. Дива леска. Та дървото е живо, но този клон замина. Но леските са като змейове многоглави, режеш една - никват три.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При мен най-ранната джанка към момента:

IMG_20240219_092651.thumb.jpg.7c1be714bf13b42ede240033187e8d8f.jpg

Много мрачно време и снимах със светкавица. Диаметърът на пъпките е средно 3-3,5 мм. Максимум до 4 мм на места.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
stef.an

Комбинацията от апокалиптични прогнози в седянката за масово нацъфтели плодни дървета в принципно зимния февруари както и появилият се снимков материал с разлистени и пред цъфтеж бадеми, кайсии и джанки ме мотивира частично да отскоча вчера до село, въпреки че този уикенд не бях планирал визитация. И тъй като нашето дворно място е с ориентация на наклона в посока югоизток сериозно ме чоплеше въпросът дали нещо не е затръгвало да цъфти. 

Докато студен североизточен вятър се грижеше да се чувствам сравнително зимно нащраках няколко снимки на леска, праскова (семеначе), афъзка, слива, ябълка, череша, дрян и камчатки разбира се. Ситуацията на около 800 м. надморска височина, няколко километра източно от Българо-Сръбската граница над Калотина изглежда така:

ABLVV85NY_G-4nCwU4H8tcn85yRGWZRlc7BciuRl

ABLVV87_O8kfHFW-kRi4GgfBE8uIKSzOXTVzpsld

ABLVV843iQ5-N-6cmnzSsubx6bq5056f4YDnUQDg

ABLVV869IvnJQ3VclGVWSrkNEAsIU-3dFQxHIO9e

ABLVV87JXcOIU-k_ejYz7FO5gJ6AXAMPjBurEKSJ

ABLVV85PldyVhgz1XRsbkZpXiVXQlai2uuuBK1Dd

ABLVV85YISmXmI6SYLGQ5oG2l9dlTLN1lfiLfC3k

ABLVV86EPUPLxc0FMLI9_ic2DXC5VX4IDt1xmhf6

ABLVV85e0jxjrcEnLnIlr4ahJi7ortH0R6rjiSog

ABLVV84Zyqus0f-3IjcEYteF9pOtbs7oWj_hU58G

ABLVV84yZHjMIK_uNpkcnfumt3H3tLxmNuiGUTnU

ABLVV86V7L5A2l-mRa6SWX989gNhG79Ph32NboOa

ABLVV87eR6dDXYQhm-5q1cKANDCPPs5__C5FpCD-

ABLVV85RO2AUBizw0748qiEw5PhXfPvaFJPtodMq

ABLVV85VJOdZBorjS0SnR6Bp-otfwIiQswYpmz8z

 

За моето неопитно все още око нещата изглеждат спокойни, в смисъл такъв, че нищо не се е разчевръстило до толкова че да тръгне да цъфти, освен дрянът който изглежда предцъфтежно; също може би и топчестите пъпчици на афъзката навяват мисли, че може би цъфтежът ѝ не е далеч.

Камчатките, са в целия спектър на фази на пробуждане - някои още си спят, други са тръгнали да се разлистват срамежливо, а Югана и Доч Великана (почти съм сигурен че е тя, ако не е Синий Утьос) са си направо разлистени. Но при тях ситуацията е сходна с това време на миналата година - пак е имало разлистване.

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Не можах да направя хубави снимки за пореден път (въобще не си виждам дисплея в това слънчево време), но една-две има да не е без хич. Някои камчатки вече имат малки листенца. Макар и да не гледах подробно, но мисля, че Дочь Великана и Синий утьос бяха потръгнали. Бориъл серията и Тундра от това, което видях, нямаха развитие. Аурора сякаш имаше. Аз ги окопавах с кирката днес и фокусът ми беше друг :)

Но, изненада ме кой е дръпнал най-много в развитието:

IMG_20240223_133334.thumb.jpg.fc543ee9eae6651a5d51fea7395f6390.jpg

Гуми берито е почнало да се разлиства. Да се надяваме да държи на студ и мраз. Същевременно ето това е положението на дряна на най-слънчево място, буквално на два-три метра от гумито:

IMG_20240223_150306.thumb.jpg.18170bb075b861e02789be6109db7444.jpg

Има понабъбнали пъпки, но не е готов да цъфне. Определено от първо-цъфтящите той е най-напред. При кайсиите има някои (не много на брой) набъбнали пъпки, но не се вижда цвят още. По-едри са пъпките при бадема Маринада, но не очаквам да се развие с кайсиите. Обаче това ще му е първа година с повече цвят, тъй че ще бъда търпелив какво ще излезе. Миналата беше наравно с крушите като цъфтеж, а те са много, много назад. Пъпките са дребни. Но и той първо се разлисти, а след това цъфна, което вероятно е било втора вълна цъфтеж.

Иначе днес е много топъл и слънчев ден, въпреки студения вятър. Ако човек е някъде на завет и слънце, е доста топло.

Японските дюли също наближават цъфтеж. Тези дни ще ги снимам, ако остане време.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

София - пролетта атакува!

20240224_105907.jpg

20240224_105455.jpg

20240224_110259.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

А смокинката какво дири с листа сред цветята?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
Отговорено (Редактирано)
преди 45 минути, Славянски написа:

А смокинката какво дири с листа сред цветята?

Тя е в саксия. Беше вътре, така и не й опадаха листата, сега съм я извадил, като гледам няма да има минусови температури следащите две седмици - малко да подиша чист въздух...

Редактирано от Ру®
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

image.thumb.png.d15e9659e8313a52d7f8502068465f11.png

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване