Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Идването на пролетта, 2024

Recommended Posts

Любо Д

Поздрави от гейшата 

IMG_20240317_103020.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 5 часа, alys написа:

Жоро, как се анализира сутрешната ни температура -3,8°? И ще продължи така още поне 5-6 дни според прогнозата. Февруари от няколко години е топъл, но после е студено до юни.

При теб (както е известно) и в малко по-малка степен Боби всичко е с един доста неизвестен коефициент поради локацията ви в котловинно седло, където при безветрие се образуват резки локални инверсии. За сравнение, в София тази сутрин е било -0.2. 

Ако циклопът беше унгарски и още вчера сутрин беше 1-2 градуса на облачно с дъжд тази сутрин щеше да е -5 и всичко да измръзне, но не би. 

А за "студената" пролет (разбирай ниски максимални едва минаващи 20 до средата на май, но не и ниски минимални,а напротив) - в преходен период сме, тази година за пръв път имаме истинско по-ранно затопляне, без да е последвано от някой мартенски - 10 и снег. Топенето на ледовете отделя много студ, който прави пролетите по-хладни и несигурни. Никой не знае, може още този април да се стопли. 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Всъщност средната минимална температура се вдига, но има добра вероятност абсолютните минимални да намаляват.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми
На 20.03.2024 г. at 7:57, alys написа:

Жоро, как се анализира сутрешната ни температура -3,8°? И ще продължи така още поне 5-6 дни според прогнозата. Февруари от няколко години е топъл, но после е студено до юни.

Въпросът ми хареса, затова ще се включа.
Местоположението при теб разкрива особеностите на умереноконтиненталния климат, при който дневните амплитуди лесно надхвърлят 20 градуса, а инверсионната добавка бута минималните надолу.
По-голямата картинка показва, че докато климатичните промени са ясно видими в другите сезони, в температурно отношение пролетта е останала единствения сезон "от едно време".

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Почнах/продължих някакви резитби и нагледах овошки и храсти. Джанките цъфтят изобилно, най-ранните само отиват към прецъфтяване. Снимах ето тази червенолистната, която като цъфтеж е от най-късните. Обаче цветчетата не са розови, а бели, само чашчелистчетата са червени:

IMG_20240321_100115.thumb.jpg.8ffd8f35dd289d625149ca6ff99736d2.jpg

А съм виждал такива с розови цветове. Очевидно тази е по-различна и вероятно семенак от обикновена джанка и генът се е проявил.

Прасковата, която имаше отворени цветове преди няколко дни, почти не е отворила други оттогава, но една друга е:

IMG_20240321_104424.thumb.jpg.d879b846e38b0ddec78fb6fe4c8274e6.jpg

Тази е най-напред от прасковите. Съседната и с почти същия плод няма отворено цветче и дори на розов бутон са малко:

IMG_20240321_104405.thumb.jpg.2b2771a53cfbb5ceece926bdb36aece1.jpg

Румънската ирга вземана за Ламарки най-накрая ще цъфти изобилно. Предни години почти не цъфтеше и не мисля, че тази конкретно е задържала нещо. Беше на сенчесто място зад една леска, която есента отрязахме:

IMG_20240321_110122.thumb.jpg.12c4ea8c99a417a19df5b30d2e829104.jpg

На всяко почти клонче е така - по 4-5 и повече цветоноса:

IMG_20240321_102617.thumb.jpg.cb70c883f32ed3ed22cfeeffbf5bcda4.jpg

Друго интересно е, че по-ранната череша (стар сорт, "белурка", вероятно така наречената "ръждевишка белвица" ако не бъркам изписването, почва да зрее обикновено към 5-10 юни) вече има две-три бели, отворени съцветия. Предни години е цъфнала на 5-10 април. Като нищо е едно 10-14 дни напред. Същевременно черешите с късен цъфтеж почти нямат наедрели пъпки. Те цъфтяха две седмици след въпросната. Едната дива ябълка вече почва да се розовее и скоро ще цъфти. Тя обикновено върви ръка за ръка с черешата. Райските ябълки имат съвсем леко набъбнали и пожълтели пъпки. Бадемите испанските се разлистват, но ще цъфтят по-късно.

Сланите засега ги няма или са незначителни. Дано овошките устискат, въпреки че до 15-20 април, когато обикновено са последните по-сериозни мразове, има доста време. А последните две години по-лека слана в края на април съсипа орехите. Тая година ако тръгнат с две седмици по-рано, не знам какъв шанс за реколта имат. Дано поне пролетта не е твърде дъждовна като миналата, защото и с резитбите едва ли ще насмогна, а някои ябълки и вишните - както и дюлите, които по традиция съм отписал - страдат от кафяво гниене.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Ябълка от Гошев.

image.thumb.png.25720866ee3eb97098b68b4ea282b59c.png

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

За 3 дни от 0 цвята, доста скоропостижно, на другите им отне по-дълъг период. Кайсия Мъркулещи, която мислех да затрия преди 2 години поради съхнене и я отрязах до коляно, тя пък се възстанови.

20240320_114655.jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Бяло море от цветчета на една от по-късните джанки:

IMG-20240323-123620.jpg

Много красива стана като корона, а какво малко и смешно дръвче беше преди десет години, с едни клони почти до земята - малко дете можеше да я бере.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

IMG_20240324_094630.thumb.jpg.f9f448b4c5da5531804aa79f95d36e1b.jpg

IMG_20240324_094811.thumb.jpg.047c57523588cfdfd6182e403b25ef4c.jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

@alys е, доредихте се и вие!

Чини ми се, че тази година, ако разбира се завръзът не се съсипе, може да има череши за 24 май вместо за 10 юни. Камчатките не мисля, че цъфнаха по-рано от обикновено. Но видях развитие на пъпките на един от орехите вчера, след сланата, а това никак не ми се нрави, при положение че ги съсипват слани след 20 април често.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско

IMG_20240324_182255.jpg

IMG_20240324_182635.jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д
преди 23 часа, Славянски написа:

@alys е, доредихте се и вие!

Чини ми се, че тази година, ако разбира се завръзът не се съсипе, може да има череши за 24 май вместо за 10 юни. Камчатките не мисля, че цъфнаха по-рано от обикновено. Но видях развитие на пъпките на един от орехите вчера, след сланата, а това никак не ми се нрави, при положение че ги съсипват слани след 20 април често.

Тук орехите формират цвят

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

И при мен гледах един вече е покарал едно пет сантиметра и щях да го снимам, но телефонът ми липсваше. Две седмици поне напред от обичайното. Ако задържат нещо, ще е чудо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

За протокола, сезонът напредва неумолимо, особено сега с идващите прогнозни жеги (за март). Ранната дива ябълка вече е цъфнала на 50 процента (тя е горе-долу като петровката като време на цъфтеж и зреене, а и външен вид), черешата почва да отваря цветове, една дива круша също имаше доста отворени. От прасковите трите по-късно почват да отварят първи цветове, другите две - странно защо - цъфтят вече около седмица, без да са отворили голям брой от цветовете. Имаше слана нощес, но слаба. Крушите изкарват цветоноси и нищо чудно до два или три дни да имаме крушова експлозия, вероятно наравно с ранните череши.

Дюлите се разлистват, аргутата е напъпила, но няма още оформени листенца. Гуми берито ще има цветни пъпки тая година. А камчатките са тръгнали буйни и свежи, но цветовете сякаш не са толкова много, особено в неполивни условия.

Нарциси всякакви видове цъфтят дълго вече и биха били за снимка ако неща наоколо не ги загрозяваха.

Ето го въпросният по-ранен орех:

IMG_20240326_184331.thumb.jpg.1d378ea5b69b964457abacce5fdffb87.jpg

А японските дюли са страхотни вече повече от седмица:

Photo1247.thumb.jpg.7860232c9eb8d2472f1535851d2cfa8c.jpg

Червените от Орешков също починаха цъфтеж, техните цветчета са по-дребнички.

При толкова рано разбуждане на видовете всичко е на кантар.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Вчера и днес може да се каже, че и последните две праскови разцъфнаха:

IMG_20240328_145331.thumb.jpg.3be009cd202118b85fe278f02eca040e.jpg

Първите почнаха да цъфтят преди повече от седмица някъде, а тези са като миналата година горе-долу. Странно, защото предни години вървят заедно, с ден-два разлика. Може би тези двете бяха по-незасегнати от топлия февруари.

Крушите днес сефте отварят цветове и мисля, че утре ще са в по-голямата си част цъфнали, а черешите са с една идея по-назад от крушите, но и те отварят.

IMG_20240328_144644.thumb.jpg.9b92baa991ec67b4964a859611fa6cd3.jpg

На три етажа. На първия е една млада череша на преден план, вляво е попска на втори, отзад в средата древната Сулужи на трети. Вдясно има и една трета, по-голяма от попската. И тя цъфти. Тези последните резитба не са виждали. Вдясно се вижда и прецъфтялата ранна червена джанка 

Дават времето да е топло за сезона две седмици напред, но предвид, че подраниха с две седмици, няма да ми е спокойно. Но по-зле от миналата реколта няма как да има. По круша-две от тези големи дървета. Голямата лятна много години преди това не беше пропускала.

Трябва тепърва да наваксвам с ябълковите резитби. Крушите са високи и няма да ги пипам тая година.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Крушите от вчера са цъфнали в голям процент. Много бързо ги отвориха тези цветове - за ден до два дена - а условията за опрашване са идеални:

IMG_20240330_114906.thumb.jpg.c605cc0fca071cd2a22cb51afaf2e5e1.jpg

Тук също се готвим за цъфтеж, под линейните облаци, като извадени от стар филм на Дисни:

IMG_20240330_115132.thumb.jpg.f03fe38ac43b1ca1e1ffaaa5ffe8c4e0.jpg

Черешата върви назад и да е цъфнала на максимум 25 процента, а обикновено е някой и друг ден преди крушите. Очевидно тя не се е поддала толкова на топлия край на зимата. Миналата година пропусна, но тая има потенциал за добра реколта, ако не тръгнат дъждове всеки ден. Но пак върви седмица до десет дни преди обичайния си цъфтеж.

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Славянски, това бодливото див лимон ли е и на колко години цъфна?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Див лимон е, да. Според мен е купуван някъде 2014-2015 г. Аз 2015 г. края купих един див лимон малък, който загина зимата с много сняг. Възможно е да е било и края на 2016 г., даже е по-вероятно да е било тогава сега като се замисля. Нея зима имаше на два пъти по 60 см сняг (трябва да подиря снимки). Но тогава онзи купеният като загина, загина на следващата година и един малък цитрус купуван преди това и това изби от подложката. И беше мъничък. И аз реших да го посадя като видях какво е. Може би след година го сложих в градината. Вероятно 2017 г. или 2018 г. По-скоро 2018 г. Да расте на мястото шест години, тази да е седма. Но той има няколко изгубени (или не толкова) години като подложка. Когато го посадих в земята не е бил повече от метър.

Но определено го чаках по-рано да почне да цъфти. Имам и два-три семенака, които са на шест години, но ги мъча в контейнери и не са големи.

P. S. Сега погледнах каламондина, който е купуван по същото време, пак на понцирус. 3-4 см е дебел в основата. Дивият лимон е към 2 м висок в момента.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Хайде и черешата малко подир ранните круши:

IMG_20240331_181940.thumb.jpg.fc022881579a01346ed678924429a744.jpg

Някои сини сливи също почват да отварят цветчета. Стенли са цъфнали. Гледам сръбската от Боби още е на зелен бутон.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал
Отговорено (Редактирано)

Сливите и прасковите сега цъфтят. Кайсията прецъфтя. Дюлята се кани да цъфне, а крушите отвориха първите цветчета. Смокините вече залагат бребата за първата реколта. Орехите още не са разтворили ресите.

IMG_20240317_135348.jpg

Редактирано от Александър Ал

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване