Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Идването на пролетта, 2024

Recommended Posts

Славянски
преди 2 часа, Александър Ал написа:

крушите отвориха първите цветчета.

Интересно. При мен крушите цъфтят от няколко дена (няколко сорта), а мислех, че при теб нещата са малко по-напред. Тук вече някои ябълки отварят цветове. Ирги също.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Киви д-р Шимановски
image.thumb.png.f00c9d9ef9237110354c0a6f0fe553c9.png

Ябълка RedLove Sirena

image.thumb.png.88380377e2829c9f539460af763f1e0c.png

Бадем Маринада
image.thumb.png.3500cc3c700a1194c6c17bdff8c047fb.png

Кайсия
image.thumb.png.ffb77144bfb3b06660613dcacf6fae20.png

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Много сме хубави:

IMG_20240402_112110.thumb.jpg.43b0109647706ac4fb5cb5bb6ed147af.jpg

Цветовете станаха видимо по-наситено розови. Това са белите дребни праскови, зреещи края на септември. Цветовете им са по-едри и кичести от на културните сортове. Сините сливи (вероятно маджаркини) цъфтят вече вчера и днес:

IMG_20240402_112059.thumb.jpg.5cb14f92267d766e016fa3ed4d99755b.jpg

Тези от Боби почнаха и те да отварят първи цветчета, а един друг сорт, който според мен си е семенак, още е на бутон. Те зреят може би началото на август, да кажем две седмици преди другите. И не са едри, но са по-заоблени и къси. Навремето дядо ми имаше подобна селска слива като вкус, може би не толкова като форма. Размножих я, понеже макар и младо, дръвчето беше смачкано преди години от къпини и хмел и вървеше накриво. Дано тая година задържи без пръскане, защото миналата не задържа, както почти всичките сливи.

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Ето малко снимки от днес1-круша. 2.дрян, 3. Прецъфтяла кайсия. 4-5-6.. Различни сливи. Голямата е Стенлей:

круша.jpg

Dryan.jpg

умберто.jpg

калифорнийска.jpg

TC-SUN.jpg

Stenley.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

При мен лятната круша, цъфнала на 29 март, е почти изцяло прецъфтяла днес, след пет дни на практика, което много ме изненада. Дали се опраши бързо или нещо съсипа цветовете? Попската до нея е още цъфнала. Ще гледам за завръзи.

А джанките засега имат внушително количество малки завръзчета. Дано ги опазят. Миналата година им беше много силна, тази тръгна също добре. Слани засега няма на хоризонта.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
stef.an

При нас от почти две седмици масово цъфтят джанки, а от около седмица някои сливи - съседа има две дървета на оградата, които в неделя бяха с отворени цветове - едната е кръгла, розово/бледо-лилава, а другата типичната синя слива (не зная сортове). При мен в двора сливите все още се ослушват за разлика от джанките. Дрянът прецъфтява, камчатките продължават да цъфтят като някои са вече и със завръз. Степната вишна от @Славянски и тя цъфти, специално съм я снимал. Една японска дюля от френската поръчка преди три години се кани да отвори цвят - все я спохождам като съм там, за да видя дали не е отворила цвят, че съм любопитен, но все още се ослушва и тя. Две круши са на нисък (Абат Фател и незнайна масловка) старт заедно с някои череши. Всичко останало е започнало да се разлиства постепенно - мълини, къпини, касис, облепиха, немско грозде, киви. Имам посадени фиданки кайсия и бадем от тази (ранна) пролет, при които тепърва забелязвам наболи пъпчици - не зная дали това че още никакви ги няма е свързано с ваденето им от земята и засаждането им на ново място където тепърва се установяват - следя ги и тях всеки път. И няколко снимки на финал:

AP1GczOO3NwEYFd3BB9UIKMroo9ElNTG1wcD2Se3о

общ план.

 

AP1GczMm4T1XR_EKsccomvF9KNnDvuSfRzUwZ_do

леха с камчатки, три нарциса и малини в съседство

 

AP1GczOzSYhTE4pg_vUVxjr89_f-tXvPc4TQ20qd

афъзка и черен оман от @Боби Димитров

AP1GczMhLk8h68dZklftaFdFqd-8HOcLL0J98RVX

круша - незнайна масловка

 

AP1GczO_zE6fENB7yUVbe6L1KkK34xc8tVNW116-

друга круша - Абат Фател

 

AP1GczNMGn4KHxx9rvF8k1woHc38Osv5DgfsaoKU

череша

 

AP1GczNxfyE6KTKd_C1qRBWyT73QJk7QUUnJQhjA

облепиха

 

AP1GczOdMh8MVDl2f7NV2Nq_bGRunQccQqAISm3d

дива местна праскова (бяла мъхната)- семеначе на четири години, за първи път цъфти. За нея майката на козаря в неделя ми каза - "Няма лоша година за нея. Малко е стипцава, но все има"

 

AP1GczM6TCRseKs7FlxU_pzPd6uHWMzHkZefx3wu

степна вишна

 

AP1GczO4Pg0vbQ6pPMvjO-cCCZO4BNJumBkaktHr

японска дюля пред цъфтеж

 

AP1GczOUi6fTPhZIiZLdM_KSPj74C8HdJpqTS_-P

ирга

 

AP1GczNsa_dzkC3IO2GR7K1OZoWiWDmLQLCAw9b3

цветната градинка на лелята

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Малко днешни снимки от мен. По-ранната череша отива към прецъфтяване, докато вековният горун зад нея се разлисти:

IMG_20240410_135727.thumb.jpg.7e71ebca5d7ecc36caa5b0341ca16e70.jpg

Вишната също цъфна:

IMG_20240410_135915.thumb.jpg.9485af7c2872ff22d7f376da7d441685.jpg

Проредих ѝ короната, че миналата година ранното кафяво гниене ѝ видя сметката на плода и на много клонки. Даже я пръсках и с бордолезов.

Ранните и средните ябълки цъфтят, късните още се ослушват, макар и тая година заради топлата зима да имаше някакво объркване. Примерно, Златната Пармена мисля, че цъфна малко по-рано спрямо други сортове. Или пък онези се забавиха... На снимката е полегналата Белфльор пред една черна джанка:

IMG_20240410_140113.thumb.jpg.bb4f6fee25cd1e920a4baf94a080447f.jpg

#14 е висока и стройна, не съм успял да я подрежа (засега). Миналата година от дъждовете нищо не задържа:

IMG_20240410_140851.thumb.jpg.4a3f2c6df8dea24ab436065178b466a5.jpg

На преден план се виждат клони на аронии, вдясно е млад орех, който някой ден ще се маха.

Японските дюли още цъфтят, но вече и доста от цветчетата са преминали:

IMG_20240410_135840.thumb.jpg.225b1b667e8c2193155063791416eb28.jpg

Ето и някои от по-късните видове. Едно от паупаутата почва да се разлиства:

IMG_20240410_135936.thumb.jpg.6abe31be2fdd4c09bc680c9783697b97.jpg

А това е равнището на райска ябълка Костата. На заден план е попска круша:

IMG_20240410_141146.thumb.jpg.a904aacf8620a8c00e5858b5f3d19611.jpg

Все се надявам да нямаме слана скоро, че може да я рестартира и не нея само... Резитба нарочно почти не съм правил тая година, да видя първо къде ще са цветовете. След това ще прореждам. Отделно правих и някаква лятна, която ще видим колко е била успешна (дали на скъсените клонки ще има цвят). Досега тази Костата имаше четири плода преди може би три години, от които само един узря. Обикновено върховете мръзнеха, съответно не цъфтеше - това в случаите, когато не бях орязал тези върхове зимата.

Интересно също, че Росиянка тази година е по-напред с развитието. Почва издължаване на клонките и видимо разделяне на листенцата по върховете (всъщност към четири см общо, не са толкова големи). До броени дни ще се вижда къде ще има цвят в пазвата на листото. А вирджинките, те още спят... доста дълбоко. Може би не се влияят от временни или трайни затопляния на времето. Имат си биологичен часовник и си чакат времето.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Малко наблюдения от последната седмица, снимки няма, но ще гледам да добавя като остане грам въздух и време.

Джанките, питомни и диви, цъфтяха 10 дни преди най-ранната година, но после няколко дни -3 явно са дали отражение, защото питомните няколко у нас и по комшии наоколо, са почти без завръз, единични плодчета, предполагам по-късни цветове. Интересно, че едни микро калемки от лани, една джанка тип червена афъзка (спасена, но това е история за друго време), цъфнаха 7-10 дни по-късно и явно това ги спаси, защото сега на тънко клонче тип шишче има по 20 завръза и ще ги махам.

Когато минаха тия няколко -3 дни, специално гледах по някои от питомните джанки и отрязах с ножче надлъжно няколко цвята на развит бял бутон, но дори и те бяха поразени, с умрял плодник. Тогава все още имаше някои цветове без бял бутон и подозирам точно те са задържали. Интересно, че дивите джанки не се трогнаха особено и при тях завръзът е добър.

Черешата ни Ван беше отрупана с цвят и имаше хубаво време, рояци пчели, но взе да пада цвета тия дни и при оглед виждам единични черешки завързали. Сверих с ранната череша на комшията (над 50 годишна, зрее 1 юни) - там е същото нещо. Не мога да си го обясня.

Друго интересно - от наблюдаваните от мен калеми по градината, зелена пъпка показа първа (най-неочаквано от мен) мушмулата, че и се разлисти първа. Джанката веднага след нея, а и я замина като прираст до момента.

Миналата супер суха година се е отразила на различни места, които отчитам сега.

  • Например, имаме изсъхнали/умрели аспержи, може би едно 40% от всички. Все сме имали някое да издъхне, но такъв процент - не.
  • От тия касиси, които са по-едри като растения, премахнах около 30% от клоните, щото сухи (при единия отрязах 80%).
  • От камчатките имам 2-3 умрели изцяло в разсадника по неясна причина (на капка са) - стъбло и корени не показват симптоми.
  • От другите камчатки на стеничката не само, че няма подмор, а прирастът, който вече са направили, без поливка разбира се, е много голям - например на Славян семенака е дръпнал 20 см, а още е средата на април.
  • Ябълките не са заложили плодни пъпки почти, в момента цъфтят, единични цветове, а са хубави дръвчета като размер, форма и здраве.
  • Дюлите също изглеждат много рехави, в момента са на пъпка, но спрямо предната година е слабо.

Това лято ще опитам да положа усилие за поне една поливка на трайните насаждения, пък да видим.

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)
преди 8 часа, Боби Димитров написа:

Джанките, питомни и диви, цъфтяха 10 дни преди най-ранната година, но после няколко дни -3 явно са дали отражение, защото питомните няколко у нас и по комшии наоколо, са почти без завръз, единични плодчета, предполагам по-късни цветове. Интересно, че едни микро калемки от лани, една джанка тип червена афъзка (спасена, но това е история за друго време), цъфнаха 7-10 дни по-късно и явно това ги спаси, защото сега на тънко клонче тип шишче има по 20 завръза и ще ги махам.

При мен повечето джанки са отрупани, дори такива, на които не съм виждал или опитвал плода. Но нямахме сериозни слани. Само първите една-две бяха цъфнали. Една, която миналата година се беше счекнала от плод,тая година има сравнително малко. Но това са толкова дървета, че няма изяждане. И не бих ги нарекъл питомни, ако питомните мръзнат :)

Между другото, на комшията онази джанка с отделяща се костилка, цъфтя много до късно, буквално допреди няколко дни имаше още отворени цветове. Обаче пак завръзът е малко, с времето беше идеално. Може би има проблем с опрашването или пък близостта на един ясен нещо да я смущава?

Цитат

Черешата ни Ван беше отрупана с цвят и имаше хубаво време, рояци пчели, но взе да пада цвета тия дни и при оглед виждам единични черешки завързали. Сверих с ранната череша на комшията (над 50 годишна, зрее 1 юни) - там е същото нещо. Не мога да си го обясня.

При мен черешите завързват добре, първа реална реколта за няколко сорта. Въобще тая година всичко тръгва чудно, изглежда и сливите ще се отрупат. Крушите изглеждат обещаващо, мушмулите ще цъфтят много, райските ябълки трите по-големи също. Но не се знае какво ще ни се сервира по-натам. Много е топло и сухо и се скъсах да поливам отсега.

Цитат

Друго интересно - от наблюдаваните от мен калеми по градината, зелена пъпка показа първа (най-неочаквано от мен) мушмулата, че и се разлисти първа. Джанката веднага след нея, а и я замина като прираст до момента.

При мен също мушмулите тръгнаха първи. Джанките чак сега покарват заедно с ябълките, кайсиите също. Много ашлами направих, обаче с резитбите на ябълките не минах и половината дървета, а крушите не съм ги и почвал. Едно за сметка на друго, но ще прореждам. Ябълката пред къщата за първа година не съм я подрязвал, а тя расте много буйно и без скъсени клонки като при други сортове... Джанки вече си опитвам - доста пораснаха. Има и череши същия размер, но излязоха и листни въшки по черешата, черни. Калинките не насмогват.

Черешата с късен цъфтеж засега не изглежда да прецъфтява, пък другите са почти преминали и ми се чини, че няма адекватен опрашител. И даже се замислих дали да не взема прашец от бялата череша, която е на друго място и цъфти в момента и да опраша единия клон. Просто да видя ще даде ли разлика в реколтата.

Друго: едните малини от Рудника за пореден път не покарват. Нещо не им се получава на тези растения при мен, а други нашенски се хващат идеално. Тоя гол корен май е проблемен.

Цитат

Миналата супер суха година се е отразила на различни места, които отчитам сега.

  • От тия касиси, които са по-едри като растения, премахнах около 30% от клоните, щото сухи (при единия отрязах 80%).

И при мен касисите имат много сухи клонки/стъбла и това е за поредна година. Почвам да се отчайвам. Не растат, а намаляват и почти са без цвят. Не са и на много слънчево място. Най-добре върви Андега от французите. Не съхне. Но Титания и йощата при мен са нестабилни 

Цитат
  • От камчатките имам 2-3 умрели изцяло в разсадника по неясна причина (на капка са) - стъбло и корени не показват симптоми.
  • От другите камчатки на стеничката не само, че няма подмор, а прирастът, който вече са направили, без поливка разбира се, е много голям - например на Славян семенака е дръпнал 20 см, а още е средата на април.

При мен тръгнаха добре камчатките, дори тези, които имаха сухи клонки. Много са буйни и засега овцете не са ги закачали, държа ги надалеч. Може да имаме добра реколта тоя път. Но онези без поливка бяха с много малко цвят.

Цитат
  • Ябълките не са заложили плодни пъпки почти, в момента цъфтят, единични цветове, а са хубави дръвчета като размер, форма и здраве.

Не знам има ли закономерност, но и при мен няколко млади ябълки (пет дървета) са почти без цвят, като миналата година, а не са малки. Големите дървета са добре и даже се радвам, че при някои алтернативното плододаване го преборихме.

Цитат
  • Това лято ще опитам да положа усилие за поне една поливка на трайните насаждения, пък да видим.

Ами не знам колко време толкова ти отнема. Спестете някоя съботна сбирка и поливай :)

Не знам каква е тази пролет дотук с летни температури. Отвикнах да вали, почнах да държа инструменти и материали навън. А-а, пропуснах прасковите - имат рекорден завръз. На едната преброих 29 броя на едно малко клонче, а те са десетки такива. Какво ще прави това дръвче!? Торя, окопавам, поливам - дано изхранят повече плод тая година, че досега са били все за опитване по дузина или две праскови дребни. 

Редактирано от Славянски
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Джанките редовно се отрупват и тези, които раждат всяка година, са завързали добре и сега, но някои просто са надминали себе си. Тази е едра, кръгла, червена и цъфти първа, но като зреене жълтите я преварват:

IMG_20240416_150116.thumb.jpg.1d4ddc5552d310a26100ed336859973e.jpg

IMG_20240416_150231.thumb.jpg.101db541ba3c215bc1d80a43db019f93.jpg

Едва ли ще насмогнем, но пък има и помагачи, като тази осемгодишна хубавица, която кара втора младост:

IMG_20240413_173600.thumb.jpg.88c528fb2eaa4b7e4dcc5581ac5b3b34.jpg

Черешите също се отрупват, както и сливи и праскови. Най-силната година засега за череши и праскови откакто се занимавам. Тази обикновено задържаше по една шепа, а е на близо десет години:

IMG_20240416_150056.thumb.jpg.a383276d20fcead7fe043a348536da5e.jpg

Многосортовите също изглеждат добре, макар и странно. Завръзите на заден план са на Суит Харт, другата още цъфти, но и тя почва задържа. Очевидно другите два сорта на второто дръвче помагат, щото на това всичко друго вече е на завръз.

IMG_20240416_144044.thumb.jpg.f76d207a3131746b7c144a9b4d4fc627.jpg

IMG_20240416_144104.thumb.jpg.f696b045ccd6f1f32002cc11df3fe318.jpg

Вече цъфтят и дюли и аронии. Впечатлих се и от една ябълка, която беше сред първите цъфнали и още доцъфтява по върховете буквално седмици по-късно. Но не мога да направя хубава снимка без да се вдигна на стълба. Да, и ябълките изглеждат добре. Крушите също. Единствено вишните не съм огледал, но те цъфтят още.

Да се надяваме започнатото да достигне добър край. Аз чакам с нетърпение и по-голямата кавказка хурма дали няма да цъфне за първи път. Не съм ги виждал в цъфтеж на живо и я оглеждам дали ще излязат цветчета отнякъде. Присадих ѝ от юг и калеми от женска от декември отбрани, но засега не тръгват. Дано пък се окаже тоя път женска.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Дотук подрязвах овошките, но е време да качим едно ниво с това зашумяване - резитби на габър, дъб, ясен, клен...

Photo1325.thumb.jpg.4311a4dd1389be63b513cfed1a90eb18.jpg

1. Свежа храна за стоката

2. Премахване на засенчване за овошките наоколо.

3. Материал за мулчуране и огрев

4. И не на последно място си е фитнес, особено както ръцете ми нямат цялата си сила в последно време. Трябва повече внимание.

Та се получава 4 в 1.

Този габър има сравнително гъста корона и се ядва - клоните му са здрави, но на един стар дъб поне отдолу ми се вижда доста рисково, а е почнал да "затиска" круша и череша и ще трябва нещо да направя по въпроса. Не е кастрен много години и се е разширила много короната и са едни дълги дебели клони, по които трудно се катери човек без опит. Обмислям някакви тип алпинистки предпазни въжета, но трябва да гледам повече. Хората и резачки вдигат на високи дървета. Успях да свърша работата по светло.

Редактирано от Славянски
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

18 април е горе-долу оня ден, та докато за друга цел търсих снимки от началото на нашата градина, намерих тази, 18 април 2015, когато Дупката (стар, затлачен извор в полето), беше на ледена пързалка.

17004282999_0b1629a5cd_h.jpg

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Тая година лятото дойде преди пролетта. Сега ще си помръзнем.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Малка ретроспекция.

Райска ябълка Костата, 19 май 2020 г.:

IMG_20200519_174407.thumb.jpg.4513b62e4e64a32612d99691652a3e73.jpg

27 май 2023 г.:

IMG_20230527_134726.thumb.jpg.22515562ec25f517dcaa06acfd221732.jpg

13 април 2024 г.:

IMG_20240413_134713.thumb.jpg.3a2d1f4bee1d40effd755d948f7329aa.jpg

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ето и от днес, 27 април 2024 г. Филизите на Костатата са 10-15 см:

Photo1343.thumb.jpg.ed688bfc58f04e088193a69e24c04e9a.jpg

Това са седмици по-ранно развитие. Спрямо 2020 г. близо месец. 2023 г. имаше измръзнали върхове и да кажем малко се е забавила. 2022 г., когато падна сланата -5 на 20 април, райските ябълки бяха на ниво малка позеленяла пъпка. То тази Костата тогава беше изгубила едногодишните клонки януари при -20, а втората малко по-малка измръзна изцяло и изби от подложката. Но имаше други, които бяха на пъпка. Което си е нормалното състояние за третото десетдневие на април.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване