Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Ангел Димитров

Започва новата доматена година разсада е засят домати и пипер за външно засаждане .

IMG_20240302_141031~2.jpg

IMG_20240304_162135~2.jpg

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys
Отговорено (Редактирано)

За тази година

Основна серия (изпробвани): 

- Розов гигант Тутти  

- Огромно червено сърце Тутти 

- Русе Тутти

- Квадратен Клеър

- Вкусен (Влахова)

- Розов издължен Краси

- Червено сърце Чакал

- Розов блян

Нови:

- Колумбийски НАМ 

- Блатешнички НАМ

- Бабино чудо

- Албенга Осмар

- Розово сияние

- Баба Данка

- Баба Мика

- Moneymaker

- Розалукс

- Прасковено сърце Клеър

- 8 сорта от Краси

Допълнителни сортове (изпробвани):

- Золотой Кьонигсберг

- Червено сърце Лесново Лучия

- Круша Клеър

- Розова магия

- Алис-Лучия

- Хармония

- Жълто кръгло чери

- Черно малко Чакал

- Оранжев от gora

- Сherokee green

- Събрани семена от чери мини Рома (кампари), поникнал

- Круна, пикиран

Редактирано от alys
  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Да ви питам....някой има ли/ опитвал ли е този домат: https://www.rareseeds.com/tomato-barry-s-crazy-cherry Едно птиченце ми каза че би трябвало да има такъв човек във форума :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@alys от тези сортове, които сееш тая година, какъв процент си сяла преди пет години да кажем? Бая нови сортове ми се виждат в тоя списък.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys
Отговорено (Редактирано)

Паник, сях го през 2023. Става. :) Събрах семена.

Редактирано от alys

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Славянски, 18 сорта са нови от общо 38. От преди пет години... затрудняваш ме да си спомня. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
преди 4 минути, alys написа:

Паник, сях го през 2023. Става. :)

Само става? :) Разкажи. И непремено вземи семена на срещата че птиченцето ми иска семенца :mrgreen:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ще взема. :)

Ражда добре, прилича на грозде малко. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

Влизам в оранжерията, мирише на сладко. Синапа цъфти. Тук таме е поизмръзнал зимата....

Цитат

От любопитство, високата цена и устойчивостите на вируси взех по малко да пробвам KARANFİL F1  и   TİRYAKİ F1, като последния е устойчив и на някакъв нов вирус ToBRFV.

Сортовете мисля са насочени към големите производители.

https://manierseeds.com/yukleme/katalog.pdf

Хъни също отново ще присъства....

 

IMG_20240305_114638.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 13 часа, Славянски написа:

@alys от тези сортове, които сееш тая година, какъв процент си сяла преди пет години да кажем? Бая нови сортове ми се виждат в тоя списък.

За доматения колекционер тръпката не е да сее 5 или 10 години еднакви сортове. Тръпката е дори установените сортове да се подменят непрекъснато и голяма част да са изцяло нови. Ако почнеш да следиш цветарския форум, там доматите са на пиедестал достигащ орбитата на МКС, а приказките за тях са достигнали кресчендо, за което дори 5 рефреша на темата в минута не са достатъчни. Така че е напълно разбираем стремежа да опиташ всичко, което някои хвали.

Това, което на мен ми харесва, е как поетапно в списъка на нашата доматена богиня Алис все повече сортове не са купени, а са взети и именувани на човек (специално Алис-Лучия звучи много интересно!. Това, което на мен не ми харесва, е трудната адаптация на който и да е сорт към условията поради непрекъснатата подмяна. От друга страна, човек търси докато намери - ако попаднеш на нещо феноменално работещо в твоите условия, можеш да го запазиш и развиеш през времето. Търсещият дух е духът на непримиримия човек ;) Стига, когато остава!

Ние още не сме подбирали сортове и не сме почнали разсади, но като цяло ще се стремим пак към 10тина сорта черита, 10тина сорта шарен домат и 2 консервни.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 38 минути, Боби Димитров написа:

Така че е напълно разбираем стремежа да опиташ всичко, което някои хвали.

Ако имаш неограничено време може би. Аз имам достатъчно сортове, и не мога да посея дори и половината от тях. Освен ако не сея по два корена. Винаги има нещо малко по-хубаво и засукано и интересно. Но ми направи впечатление, че тези сортове са доста различни от онези от нейни семена, от които ти ми дава да избирам в края на 2019 г.

Аз нямам сили и време за толкова домати. Ще правя разсад за комшиите и не мисля да слагам повече от десет сорта... Но знае ли човек?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys
Отговорено (Редактирано)

Алис-Лучия го кръстих, защото не успях да разпозная сорта. Само колебливи дагадки. Една година имах резервен разсад, но нищо не бях надписвала. Дадох на Лучия от него и тя хареса един розов домат. Събра семена от него и съответно аз ги засях. Така се роди "нов" сорт. Вкусът е подобен на Розов блян, но доматите се получиха една идея по-дребни и повече. 

Редактирано от alys
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov

Как поливате разсада, преди и след пикиране?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 2 часа, Jimmy Stoikov написа:

Как поливате разсада, преди и след пикиране?

с вода ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Уж гледам да внимавам с поливките, но се случва да преполея или да останат много сухи. 

Съвсем скоро ми се случи да преполея пикиран разсад и отдолу под кофичките сложих домакинска хартия в няколко ката да попие излишната вода.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
преди 9 минути, alys написа:

Уж гледам да внимавам с поливките, но се случва да преполея или да останат много сухи. 

Съвсем скоро ми се случи да преполея пикиран разсад и отдолу под кофичките сложих домакинска хартия в няколко ката да попие излишната вода.

@alys как разбираш, че е преполято и със спрей ли поливаш или наливаш водата?

 

преди 1 час, Ру® написа:

с вода ;)

мокра? :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys
Отговорено (Редактирано)

Хах, ми то като натиснеш вътре почвата, жвакаше и се образуваха мини локвички. Ама оцеляха. А и точно тези ги забавих с пикирането. Принципно пикирам около 20-тия ден, а тези бяха на месец. Самият сорт (Круна) с едни умрели листа... Но живнаха и растат.

Поливам и отгоре, и отдолу. Зависи как ми е удобно. Трябва отдолу, но често ми е трудно.

За фино поливане съм си направила приспособление. От прозрачна химикалка взех тръбичката и я монтирах на капачка за бутилка от 500 мл. 

Редактирано от alys
  • Харесвам 3
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov

Покара и краставичака за 5 дена. Сега разбира се идва въпроса как разбирам, че разсад домати и краставици са готови за засаждане в почва?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

На открито ли? Краставиците може да се сеят директно, но има опасност плужеците да ги изядат. Нека направят 2-3 същински листа и тогава сади. Доматите трябва да са на около 45-60 дни. Преди това трябва да ги закалиш. Моите растат в оранжерията и си се закаляват. Видях три саморасли домата в оранжерията. На възраст и външен вид са точно като основната непикирана серия домати.

Насадих експерименталните домати, малко корнишони и късоплодни краставици. Другите ще сея по-нататък.

 

  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

За първи път засаждам домати на открито в месец март. Шантаво време. Струва ни се, че така рано и сезонът ще приключи. Та затова ще подберем дребосък разсад и ще гледаме да е ОК за след месец за постоянните си места. Да видим що за година и реколта ще е.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване