Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Любо Д

image.thumb.png.b27a1c5e7991d2fd2866568c29eed35d.png image.thumb.png.85e23d4f414048f263c98f6c8bea4497.png

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
преди 2 минути, Любо Д написа:

image.thumb.png.b27a1c5e7991d2fd2866568c29eed35d.png image.thumb.png.85e23d4f414048f263c98f6c8bea4497.png

от къде са семената?

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д
Отговорено (Редактирано)
преди 1 минута, Jimmy Stoikov написа:

от къде са семената?

 

https://www.sortovisemenabg.com/domati-cherna-topka-blackball-seklos
https://www.agrogradina.bg/domati-cherna-topka-blackball-seklos

Редактирано от Любо Д

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кр.Николов
преди 21 часа, vanila_varna написа:

Какво правите с доматите, ако се източат твърде много, отдолу почти не е останал цвят, а избиват китки нагоре?

20240712_191447.jpg

20240712_191457.jpg

20240712_191517.jpg

Режа долните превръзки,освобождавам стеблото, и го придърпвам леко надолу като го усуквам .Получава се полукръг,и след няколко дни повтарям тъй като са дебели стеблата.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys
Отговорено (Редактирано)
преди 3 часа, Кр.Николов написа:

Режа долните превръзки,освобождавам стеблото, и го придърпвам леко надолу като го усуквам .Получава се полукръг,и след няколко дни повтарям тъй като са дебели стеблата.

Може ли снимка?

ПП ааа, сетих се как се прави

Редактирано от alys

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
vanila_varna
преди 4 часа, Кр.Николов написа:

Режа долните превръзки,освобождавам стеблото, и го придърпвам леко надолу като го усуквам .Получава се полукръг,и след няколко дни повтарям тъй като са дебели стеблата.

И аз до този извод стигнах, ама викам да си мълча, че сега ще ме линчувате, че и доматите са ми в саксии, съвсем :)))) На един корен като го придърпах и го зарових, или ще пусне корен, или ще изгние, за сега е добре, вече 10 дни. Други два внимателно ги свлякох надолу, да ги завия в кръг постепенно, нагоре пак привързах. Единия на следващата седмица пак го позавих и фиксиран, зае си хубава форма, стабилна. Нагоре продължават да цъфтят.

20240706_132936.jpg

20240706_134210.jpg

20240706_135426.jpg

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми
На 8.07.2024 г. at 9:27, Котарак без чизми написа:

Цветовете на доматите ми изресяват и окапват - явно от жегата. Засенчени са в някакава степен и добре буренясали за намаляване на приземната температура. На хоризонта - безкрайна жега. Посъветвайте ме за възможни действия при това положение, че ако не цафнат нормално до 20 дни, се чудя има ли смисъл да се занимавам - ще станат по метър-два растения без цвят.

Вална малко дъжд, температурите паднаха с няколко градуса - под 34 градуса максимална и вече успяха да образуват тук-там единични завръзи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

И при мен капят цветовете и стоят голи пръчките, но не само това е проблема.Реших за втора година да ползвам един разсадник за зеленчуци от Айтос. Миналата година бях безрезервно доволен... подправки(босилек, чубрица) пипер, люти чушки, разнообразие от доматени сортове.... много добре закален, свеж разсад на едни минимални цени.... но... Тази година...... Поръчах 10 местен айтоски+ 10 Меделина+10 ръгби за застраховка+ 20 Момини сълзи+ 10 розова магия+ 10 Розов блян. Вместо момините сълзи, които впрочем са ми любими ...се оказа че са ми пратили 20 Розова магия..... и кво стана? 20 магия+ 10 магия+ 10 блян(което си е същото)+......... Хората съжаляват...ама аз приключих сезона с неудовлетворение...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Полека почват тук Второто Поколение, след като на 22 май всичко от първото умря до земя от градушката. Тия също преживяха 2 леки градушки, но нищо общо с 22 май.

20240725_193218.jpg

 

Интересно е, че сортове, които предни години са били супер при нас (Чакал, Лесково, Радуй и тн) са супер зле тая година, слаб растеж, няма завръз... Странна работа - предни години ми се струва, че слънцето им идва повече и мятат цвят и леко пригор по плода че режем много листа, та ги сложихме на сенчеста леха, обаче нещо нцъ.

Друго интересно е, че тая година почвата яде мулча изумително бързо, био активността е висока. Към момента няма трева за косене от ливадата - като я окося и откоса изчезва за 3 дни и нямам какво да събера, за да мулчирам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

За жалост, и при мене някои хубави сортове отпаднаха след втората година като Змей Пожаревски и Яша Югославски. На Лесново му дадох втори шанс тази година, но исках семена от Лучия. При нея много добре се представи. Пак се омотах с повече от 40 сорта. Някои твърдо остават. Е, има растения от един и същи сорт, които са супер слаби, но аз гледам другите 90%, които са добре. От ръбестите продължава Квадратният на Клеър.

IMG_20240725_205546.thumb.jpg.77433993dcff406c615f05e4adbaded3.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Черита, Лабрадори, Меделино-Калини и прочее, добре, но идва време и на нормалните салатни домати - с леко закъснение уж. НО!

Връщам се към темата от 2019 година, когато още бяхме само уикенд градинари и какво да видя там: Червен Баневски, Сърце Лозан (15 август)

Което какво значи, доматите са почнали да ни зреят по-рано от как живеем на село :D Защото през '22 и '23 бяха по-ранни от '24, предвид, че не беше убито цялото насаждение от градушка.

С други думи, ако нямаше градушка, тоя домат щеше да се откъсне къде 1 месец по-рано от 2019 година! Отчитам го като подобрение :)

20240730_105218.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Я да ви питам. Сигурно е питано и обсъждано, ама...... Как си гледате доматите: на равно (без лехи), на върха на лехата така че да не се мокри при поливане, или на дъното на лехата така че да поема най много влага и да се дави? Питам щото винаги съм ги гледал на върха, атака че да не се мокри стъблото и да не хваща болести (така четох...макар че в едната градина има капково и то минава точно до стъблата на доматите). А днес разбрах че едната комшийка ги гледа по "дъното" на лехата и са и хубави доматите и не боледуват.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Според мене, е все тая. Може би донякъде зависи каква е почвата. Нашите са на равно. Откакто са под покрив, не е имало картофена мана. 

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

(според мен)
Топографията има много по-малко значение от самата почвена повърхност и типа почва. В нашата по-тежка почва, доматите растат по-добре в задигнатите лехи - пробвали сме и на равно, имаме едно малко парче недигнато. Дренаж, затопляне, дава ефект. Иначе капката минава до стъблото, но прави диаметър поне 30 см и надолу се разширява.

В градината на покойните ми баба и дядо, там беше доматът във вадата и като поливаш водата тече покрай него НО преди да пуснеш водата минаваш и плевиш вадата и реално с това действие разкопаваш и мулчираш - там обаче почвата е сипкаво-чакълеста и след порой сутринта, вечерта не е кално, демек полива се яко.

Ако не можеш да имаш навес над доматите, както е при Алис, най-важното условие е почвата да бъде покрита максимално добре. Едно време Оризакито си гледаше домат в леха с микродетелина - живият мулч често е най-доброто решение, но и chop/drop става - ние например понякога ползваме тоновете саморасъл пореч и манголд, който носи идеално на това, режеш и мулчираш с отрязаното, а другото си расте пак. Също добре става и с ръжта, окосяваш я, правиш дупки за разсада чрез изкореняване и откоса полагаш отгоре и така. Ползваме и слама когато имат за изхвърляне стара съседите. Ползваме и от косачката събрано, подсъхнало с двуфазно косене.

 

пп: Айде да не е без снимка.

20240803_141737~2.jpg

  • Харесвам 4
  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кукумир

Позагубих се последно време, ама така е деца, куче, работа, градина, ремонти… Дето вика майка ми “Само докато седя седнала на стола и ви гледам и ми се завива свят” :)

Та тази година спокойно мога да кажа, че най сетне отгледах някакви доматки. Втора година използвам повдигнатите лехи, които направих 2023-та. Два сорта са: Розова магия в едната леха 12 корена и Баба Султана(червен салатен) още 12 корена в другата леха. Разсада си взех от земеделските производители от нашето село и съм много доволен. 
 

Взех и 6-7 корена чери доматки от колхозния пазар във Варна, ама те нещо не бяха във форма тая година.

Пуснах им капково с компютърче за поливане от Лидл. Отгоре мулчирам с окосената трева от косачката. Има малко върхово гниене(миналата година беше доста повече) има и малко щети от гъсеници, но не пръскам с абсолютно нищо и като за усилията, които полагам съм доста доволен от резултата.

Голямата разлика тази година е, че бях доста по-сериозен в култученето и не допуснах да се получи миналогодишната джунгла.

Имам вече летва, която да се мъча да надскоча догодина :)

 

IMG_1467.jpeg

IMG_1469.jpeg

IMG_1479.jpeg

IMG_1504.jpeg

IMG_1581.jpeg

IMG_1582.jpeg

IMG_1629.jpeg

IMG_1829.jpeg

IMG_1948.jpeg

IMG_2064.jpeg

IMG_2034.jpeg

IMG_2033.jpeg

IMG_1915.jpeg

IMG_1949.jpeg

IMG_2066.jpeg

IMG_2095.jpeg

IMG_2098.jpeg

IMG_2099.jpeg

  • Харесвам 8

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Силно доматена година. Макар и да направиха високо първи завръз реколтата е повече от добра. Има и много зелени домати на различни стадии от развитието си, както и цветове. Всичко е във висините, ще бера със стълба явно.

20240811_152914.thumb.jpg.856fe1bdb08aa8122bbfbba87595a84e.jpg20240811_152920.thumb.jpg.91d029941e1ed3bc85c40c5467ca6cc3.jpg20240811_152943.thumb.jpg.49f89d80db7f2f479eef8d89acdc164f.jpg20240811_153020.thumb.jpg.4eb97987a32ad9fdc15f26e1e297a232.jpg20240811_153025.thumb.jpg.829c1b64077a53edb1efd22732114cfb.jpg

20240811_153002.jpg

20240811_152954.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал
Отговорено (Редактирано)

Ето го и тазгодишния рекордьор. Отсъствието на любимия ми сорт "МОМИНИ СЪЛЗИ" е осезателно. Хайде на грозните домати:

record.jpg

tomate.jpg

Редактирано от Александър Ал
  • Харесвам 6

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Някои разхвърляни записки от сезона към момента.

  • Сърце 1948 е с малко на брой домати на китка, но големи (имахме 980 г и сходни), като не хвърли всички цветове нагоре от втора китка както повечето домати в жегите. Единични има, но на всяка китка.
  • Каламанс Пинк е розов издължен сърцевиден (капковиден) и има доста завръз на китките, вкл. нагоре, което е рядкост в нашите условия. Плътен вътре. 
  • Хоумстед са едри домати, леко безформени, имат вариация във формата и нелош завръз.
  • Чакал, Радуйски, Пожаревски - познати, тази година доста слабо дори и за нашите очаквания (а лани тези три сорта бяха най-дашни). Чакал е май най-ранния от едрите червени салатни домати.
  • Баба Ани все така добър едър розов домат (имахме няколко по 800 г), но слабо облистен, страда от слънчев пригор плода и е много нежен, натъртва се, може да загние при допир в стъбло или кол и от пригора също, да не успее да узрее изцяло преди да почне да се разваля.
  • Жълта дуся от шарените е с най-голяма бройка и размер домат и рано почва да зрее. Алтайски оранжев и Гора оранжев късно почват да зреят, седмици след Дусята.
  • Ворлон и Чероки пърпъл са толкова сходни, че след обиране не мога да различа кой-кой е, иначе са с добър завръз, кръгли, приплеснати.
  • ББС и ЧБС зреят късно, имат хубав завръз.
  • Зелен гигант зрее късно и има доста слаб завръз. По-зелено зелен е от Чироки грийн, който има добър завръз, зрее по-рано, вкусен е, става жълто-зелен.
  • Чоко Страйп сефте гледаме, не е едър домат, но е с добър вкус, красив е и има на всяка китка поне 1-2 домата, а много от корените нямат нагоре. Интересно, че на 2-3 китка бяха по-едри доматите от първа и узряха доста заедно.
  • Черния ананас, който ми е много любим, върви много слабо за поредна година и зрее късно. Спрямо Ворлон/ЧП е много зле, но ще го къткаме, че го обичам.
  • От черитата определено нямаме нужда от толкова червени. 4 корена бонбонче и 4 аморозо са много, трябва да завъдим и други цветове черита, особено оранжево и бяло.
  • Всички домати в парника (за втора година) са провал, няма завръз, еднакъв разсад вън и вътре зрее по-бавно вътре и расте слабо. Ранните хибриди от майка ми умряха повечето, а този, който оживя (май Калина) прави дребни домати с дебела ципа, които зреят много бавно, с други думи един Лабрадор го отнася като дива свиня - пияна германка на Силистар.

Айде да не е без снимка!

20240823_140632.jpg

20240820_200639~2.jpg

 

---

Това е за да имам връзка с предишното мнение:

На 31.07.2024 г. at 16:22, Боби Димитров написа:

Отчитам го като подобрение

 

  • Харесвам 6

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване