Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Калемите на Славян (и не само)

Recommended Posts

Боби Димитров

Шефа на калема Славянски ми прати мега наръча разпалки в началото на годината, за споделяне потенциално за срещата ни. Тъй като зимата изскочи врло суха и топла обаче, нещо сроковете за ашламиниране се скъсяват. Аз не мисля да правим срещата тия дни (със сигурност ще е след последната седмица на март, за да избутаме семейните забавления преди това), та вероятно до тогава тези калеми ще са ненужни вече.

Друга част от проблемацията е, че повечето са ябълки и круши (а към тях и Панев добави турбо сурвачката палец дебел лакомец на ябълка и круша), за които аз нямам почти никакви подложки, дивите ябълки в близките 500 метра са единици и на недобри места, потенциално разрушими скоро. Каквото мога съм вкарал в употреба, но нали.

Та мисълта ми е, ако някой иска калеми, ще се радвам да му ги дам, защото предни години, вкл миналата, която беше по-нормална и по-хладна и можеше да се ашладисва и до април края почти, при мен остават сума калеми от различни хора, които в крайна сметка отиват в компоста.

Най-вероятно за догодина трябва да си направим един онлайн обмен на калеми през януари-март, всеки да опише за каква подложка калеми търси и да му се прати от който има. Аз съм ОК да съм гара разпределителна за софийския вилает, както обикновено, стига да спести време, пари и усилия. А за срещата по-скоро да сме фокусирани върху пържоли и вино ъъъм така де, семена и разсади :)

пп: За прозрачна отчетност, семенаците дрян от Зелееения са споделени с нашата селска група градинари, облепихата с неясен пол от Панев е разделена и тя на 4 човека, малините от Стефчо са подарени на 2 семейства, а от аспержите за Любо подарих 4 корена на Стефан, който получи и микс калеми. Така че обменът си тече тук непрекъснато и благодаря на всички замесени.

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Хубав обмен си правите по ваше село. Аз бих могъл да усвоя някой калем за ябълка/круша, но не знам ще трябва да пратиш по Еконт след десетина дни, че тази седмица май ще приемам кестени за засаждане.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
Отговорено (Редактирано)

Ако има калеми от райски ябълки (по възможност безтанинови),  аз бих опитал да ашладисам кавказката хурма ... 

Редактирано от Ру®

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 24 минути, Ру® написа:

по възможност безтанинови

Тук ме разсмя :) Безтаниновите от някъде другаде. Чакаш да омекнат и танините изчезват. Или белиш и сушиш.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 19 минути, Славянски написа:

Тук ме разсмя :) Безтаниновите от някъде другаде. Чакаш да омекнат и танините изчезват. Или белиш и сушиш.

е аз съм казал "по възможност", като не може - каквото може ... 

Все пак - имам чувството, че някой говореше за безтанинови май от сорт Джиро?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ами при мен Джиро измръзна. Ако Боби намери от другаде. Другото освен Росиянка е Костата.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 2 часа, Ру® написа:

Ако има калеми от райски ябълки (по възможност безтанинови),  аз бих опитал да ашладисам кавказката хурма ... 

Значи аз мисля, че можеш да опиташ тия двете, които е казал и дал Славянски, танин или ли не. А то дървото няма да спре да расте и да спре да има опция за добавяне на още сортове ;)

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

А, имаше също и калеми от женска кавказка хурма.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Тия заминаха, набодах ги по моята и по другата на полето къде отиде, че не ги знам какъв пол са!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Много рано си ги присадил. Дано се хване нещо. Аз моите за април ги мислех да ги слагам, и кавказка, и другите хибриди.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване