Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Кавказка хурма (Diospyros lotus, date-plum, Caucasian persimmon)

Recommended Posts

Славянски
Отговорено (Редактирано)

И аз направих ашламите. И на стъблата, и на по-тънки странични разклонения. Пъпките на върха на по-тънкия калем се отказах да ги използвам, защото много рехава ми се видя дървесината. Но съм сложил към седем-осем пъпки (плюс още две-три на едни малки кавказки от предния ден). Орязах върховете та има повече слънце, но съм оставил някакви клонки над присадките, също добавих и парчета хартия около тях като тръбичка да пази от директно слънце. Клонките на третото стъбло - тя е с три стъбла - ги размествам да хвърлят повече сянка над присадките (като са много разклонения и се закачат едно връз друго). Дръвчето доста осакатено изглежда в тоя сезон, но тъй или иначе догодина трябваше пак да го режа, че и повече.

Притеснява ме топлото време, но в крайна сметка дори да не хванат пъпките на чип бъдинг, оставил съм странични клонки по-ниско, на които догодина да опитам пак на подобрена копулация.

Снимки не направих, че трябва да освободя място на телефона. Височината на сложените пъпки е някъде между 120-160 см.

Като е за първи път и не зная какво да очаквам, но все нещо да стане ще е успех. Не зная също кога ще е ясно , че са успешни (ако са) и да режа стъблото нагоре? То не се вижда много през парафилма. Калемите от череша са по-стабилни и за там имам повече увереност, но си отнема време и не мога да стигна до тях.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Минаха 20 дни и развих алфолиото да видя тия пъпки. Мисля, че всичките осем са умрели, без изключение. Потъмнели са. В отрезите се вижда черно като смола, явно сълзят а направих нарез под тия двата на стъблото. Странна работа :( Специално гледах няколко алшавидеа на @Georgi за опресняване на знанията, мисля, че добре станаха отрезите и прилепването, но уви.

Интересно, че и пъпките кайсия на джанка, които направих същия ден, за проба, също са фира. Тия дни ще нагледам и черницата, и черешата, да видим... нещо не му е било времето, или не съм го изкусурил.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Моята кавказка така и не се възстанови след сланата. Чаках, чаках, не ще. Кога и дали да подрежа нещо?. Има миниатюрни листа на 5 места. Но не растат. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Не бих я пипал на тоя етап. Пролетта премахни сухото и оформи някаква базова коронка и да видим някоя снимка, па ще го мислим. Като цяло възстановява буйно в първия растежен цикъл, от дъно като избият и качват по 150 см без проблем, та и това ти е опция.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Сега изглежда така

IMG_20240730_101821.thumb.jpg.3f90c87e0efda44b016edd1658a62bd2.jpg

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Че тя е почти изсъхнала. При мен също я удари сланата едната, но изкара много нови и хубави листа. Може би защото е местена зимата твоята. Тази я местих преди 2-3 години.

Редактирано от Славянски
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Преди сланата беше чудесна. Но добър опит да завъдя нещо подобно. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Да не би да има издънка долу ниско? В такъв случай бих пробвал да наторя дори с изкуствен тор.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys
Отговорено (Редактирано)

Има огромни пукнатини в земята. Не се бях загледала. Явно е изсъхнало дръвчето. Полях вчера с кофа вода, направих опит да позапълня пукнатините. Но което оцелее в тази суша, ще е герой. При нас не вали. Имаше в прогнозата разни дъждове, но само прокапа. 

Редактирано от alys
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване