Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Кавказка хурма (Diospyros lotus, date-plum, Caucasian persimmon)

Recommended Posts

Боби Димитров

С интерес и притеснение видях, че нямаме отделна тема ни за виржинскъ хурмъ, ни за кавказка (както ги нарича чичо Веско). И без това темата за райската ябълка е нафлъдена с 30 страници, реших да цепна нова тема за Diospyros lotus. Като подложка ползвам това ми мнение от миналото лято:

Пол от Пермашип/Балкеп е бил в Азербайджан и там е видял диви растения Diospyros lotus, както и много други интересности, но реших да сложа връзка тук към блогпоста. Приятно на размер дръвче :)

PXL_20230619_102025843.jpg

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Моят опит с този вид тръгна от Славян, който ми прати няколко бебешорски семенака. За няколко години и редовни резитби, че много бързо растат, ги отгледах до прилични фиданки, които изкопах на есен и споделих с няколко човека. Ето от другата тема снимки:

 

За мен остана една бройка. Като я гледам, тая година ще цъфти сефте. Мисля 2018-19 да е покълнала при Славян? Което ще рече 5-6-7 години до цъфтеж, струва ми се добре. Дано правилно съм определил цветните пъпки.

20240418_154153.jpg

 

 

Давам и връзки към други места по форума, тематично:

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Ей тук съм снимал трите вида, може да се ползва за идентификация по листата:

При мен едната кавказка изби от корена на измръзналата преди две години Костата. За две години вече е 220 см и с три стъбла и мисля ще цъфти сефте. Райската беше садена края на 2017 г. Та подложката е стара, но реално расте две години, сега влиза в третата.

Другите много мръзнат, една беше пречупена до земята от снега, и макар че са сяти началото на 2018 г., не са повече от човешки ръст. Садил съм няколко и дали заради недостатъчно поливане лятото, но тръгват от ниско, правят по 60-80 прираст и така ежегодно. А някои май и никакви ги няма. Заякне ли, не мръзне толкова, но и дървесината не узрява хубаво, особено при тези малките. Други пък ги слагах разсад в земята - от тези съм дал на Боби. Ами малки са и без грижи наддават по малко, но за подложки идеални.

Редактирано от Славянски
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Но като стана дума за Азербайджан, то там е и Дагестан. Ето ги "дивите хурми" в каква земя виреят и как ги събират местните. За тоя плод говорим:

 

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
Отговорено (Редактирано)

Най-после, след толкова много години, и моята кавказка хурма ще цъфти за първи път, през тази 2024 година. Коренът ѝ е на поне 8 години, а стъблото ѝ е на поне 7 години. Ето снимка на цветните пъпки от днес:

IMG_20240507_144213e.thumb.jpg.bd48d1b1d43bdecd98a04b5b96f80cb8.jpg

И макар че от тази зима имам в градината си посадена фиданка (райска ябълка) Дар Софиевки, и макар че тази пролет и моята предполагаема (райска ябълка) Хира Таненаши също има цветни пъпки, все пак продължавам да се радвам и на кавказката хурма :) . Най-малкото -- самото дръвче ми изглежда доста красиво. Е, разбира се бих бил още по-доволен ако дръвчето се окаже женско и дава и плод, а пък ако се окаже мъжко, най-вероятно, бих му присадил калеми от женска кавказка хурма, в бъдеще.

И като стана въпрос, според вас, може ли по външния вид на цветните пъпки на снимката ми, да се каже още отсега дали от тях ще се отворят мъжки или женски цветове, или пък е още твърде рано за да се направи такава преценка?

Редактирано от embedeo
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, embedeo написа:

може ли по външния вид на цветните пъпки на снимката ми, да се каже още отсега дали от тях ще се отворят мъжки или женски цветове, или пък е още твърде рано за да се направи такава преценка?

Мисля, че са женски. Приличат на тези на райската ябълка. Мисля, че го има това с четирите листенца, което остава като дръжка в основата на плода. При мен са едни малки пъпчици и съм почти сигурен че са мъжки. Утре ще ги заснема.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Заснех тук цветовете на едната, която ще цъфти. Има и двойни и тройни цветчета и според мен си е мъжка. Мисля, че при женските трябва да са единични цветовете. Не помня да съм виждал по два плода излизащи от пазвата на едно листо. Малки пъпчици без "якичка".

IMG_20240507_201926.thumb.jpg.fd0f1053eb0b8e9c6e8a52d5045f2924.jpg

IMG_20240507_202122.thumb.jpg.abdc5f6b477fb06bb3d141d029d13af0.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Една позната ми подари клонки с плодчета зимата и баща ми отбра семе, част от което посях в кутия с пясък може би януари. Бях ги оставил да почнат да мухлясват обаче, и не изглеждаха добре. Изгубиха лъскавина, а с такива вносни семена съм имал нула процента кълняемост. Та и тези сума време нищо, но в един момент почнаха да покарват. Разсадих ги в контейнери и в една лехичка, а това са последните:

IMG_20240518_152849.thumb.jpg.33b7cf1e1edd331f24032b49330e7211.jpg

Гаранция има и мъжки, и женски, само че не може да ги определиш като при кокошките на ден първи.

Много добра кълняемост обаче. Нищо чудно да гони сто процента. @Боби Димитров, @ivkit, вашите семки никнаха ли?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
преди 10 часа, Славянски написа:

Много добра кълняемост обаче. Нищо чудно да гони сто процента. @Боби Димитров, @ivkit, вашите семки никнаха ли?

Да, поникнаха Славянски.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

При мен излезе сума нещо, но половината ги покоси нещо гъбично. Survival of the fittest.

20240519_162718.jpg

В ляво са и трите оживели семенака камчатки от лани. Просто е изумително колко са малки, а колко големи стават бързо - днес набрах 300 г само от сорт Славянка 1, след две бранета и ядене. Мисля, че това му е шеста година растежна.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Понеже голямата ми излезе и тя мъжка, въпреки че съм сложил калеми от женска, планирам лятото (може би юни или юли) да пробвам пак, ако успея да взема калеми. Казаха ми за някакъв мъж, който присаждал на чип бъдинг и тръгвали същата година с калеми от новия прираст (за други неща, де, не конкретно за кавказка хурма). Че кавказката само прави корона нагоре, пък от мъжката много клонки не ми трябват.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване