Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Градината през март

Recommended Posts

Жоро

Бораго яде ли, че гледам има баш на входа :)

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Не е бораго, балота нигра е :) Нищо не яде, много кисел беше. Дано не сме го събудили предсрочно, че вчера рязахме едни винкели там, а после и поливах...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Черпя ви с поезия... и още нещо :joy: (грах, де)

цъфтящ грах
от студ не го е страх
ах!

33700057586_e26bf4f855_c.jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Опа, да разбудим една стара тема!

Наложи днес да премествам една купчина пясък, намираща се точно под една джанка и ето какво намерих:
IMG_20200305_132202.thumb.jpg.cf04ceabaa66e92eeaa11cf4d667cde6.jpg

Сигурно бяха повече от сто джанкови семки, покълнали в пясъка. Спасих ги. Има материал за голяма овощна градина (джанката е често използвана подложка). Удивителни са процесите в природата, какво изобилие! Разбира се, в пясъка нямаха шанс, но са имали идеалните условия. Мисля, че това може да се приложи и за други овощни видове - семената се слагат навън в пясък есента и март месец вече са се разбудили.

Между другото, есента сложих (отбрани от мене) семена от скоруша за стратификация, и вече са покарали като ги гледам на сто процента, макар и да са под сантиметър коренчетата за разлика от джанките. Прехвърлих ги в кофички. Ако някой иска млад разсад от скоруша, надявам се да имам на есен. А и успешното никване на семената е обнадеждаващо.

P.S. Едно доуточнение от чата:

Цитат

Боби Димитров: Ъм. @Славянски - това надали са джанкови семки. Джанката е костилково. Да не са ябълкови семки?

Славянски: Джанки са. То се виждат черупките. Но като ги вземеш и падат. Разпукват се. Има и ябълка до джанката, но от нея нищо. Животните са изяли ябълките.

Боби Димитров: Аха, демек в пясъка са били разпукани костилките?

Славянски: Сто процентова джанка, бяха опадали в пясъка, щото няма изяждане.

Славянски: Да, разпукани и като вземеш коренчето и падат. И изглеждат като семкови :)

Боби Димитров: Яко, не съм виждал такова :) Покълналите джанки на село им се виждат костилките около кълна.

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Бяха ми поникнали японски дюли в малки саксийки и ги държах навън под едно парче поликарбонат да ги пази от сланите и някоя заблудена кокошка. Малки растенийца с по две листенца. Корави обаче - не мръзнат. И вчера при снега ги погледнах и бяха добре, рекох да не ги прибирам. Не даваха много ниски температури, а на слана издържаха. Вече повече от седмица бяха навън.

И сега като отидох да ги проверя - леш! И то не от измръзване! Някакво птиче очевидно ги е омлатило. Всичките тревички скрити под снега и е търсило нещо зеленко. То друго не е имало наоколо, навряло се е и ги е окълвало колкото е могло... Някои имат по половин листенце, други само стъбълце, трети въобще ги няма. Кой ще ти очаква подобно нещо?! Всяка година по нещо ново излиза. Къде много дъжд, къде късен сняг и други изненади. Да ги бях оставил под снега сигурно щяха да са си окей! Ще знам занапред :)

Внимавайте с вашите разсади в такова време.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

А дано да се съвземат тези с половин листенце. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Март 2024 започна без силни ветрове и показа значението на приземния температурен градиент. Наблюденията ми върху няколко еднакви сливи показват, че най ниските клончета, разположени до 1 метър над терена, могат да цъфнат дори една седмица по-рано от по-високите, които са и по-огрявани от слънцето.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми
На 5.03.2020 г. at 14:13, Славянски написа:

Сигурно бяха повече от сто джанкови семки, покълнали в пясъка. Спасих ги. Има материал за голяма овощна градина (джанката е често използвана подложка). Удивителни са процесите в природата, какво изобилие! Разбира се, в пясъка нямаха шанс, но са имали идеалните условия. Мисля, че това може да се приложи и за други овощни видове - семената се слагат навън в пясък есента и март месец вече са се разбудили.

Аналогичен случай в наше село. Понеже вече си минал по този път, интересно ми е какво направи с толкова много кълнове или поне къде ги пресади - в саксия или в земята. Кълновете, понеже са завити, как разполагаш в почвата - коя част да сочи нагоре, коя надолу. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Аз разсадих една част, но мястото беше в неполивни условия. Трябваше да сложа някъде по-близо. Мисля, че загинаха повечето. Прочее, вероятно животните са ги опасли в последствие, защото не бяха защитени. Там оградихме място за паша през 2020 г. пролетта. Бях забравил за джанките. Страшно много кълнове бяха наистина.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване