Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Кое е това растение?

Recommended Posts

alys
Отговорено (Редактирано)

Приятелка ми изпрати тази снимка с въпрос какво може да е това растение. На нея са й го дали отдавна, но не помни наименованието. Имало силен аромат.IMG-f662c680489b011fd126452a170baa23-V.thumb.jpg.4389a9a86c8baa14b245e75e14068cd3.jpg

Редактирано от alys

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
преди 25 минути, alys написа:

какво може да е това растение

Прилича на сорт мента който имам large.1774337555_.jpg.0a2a1b918572309c95

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д
Отговорено (Редактирано)
преди 13 минути, Jimmy Stoikov написа:

Прилича на сорт мента който имам 

Май не е мента. Прилича ми на плевел, чиите семена са с кукички и се закачат.

Редактирано от Любо Д
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Не е мента, не е и плевел.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Има ли ментова миризма?

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Не мирише на мента.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
svilenotnisovo

Не е ли джоджен. 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Получих и още един отговор, че най-вероятно е вид мента. Миришели най-различно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

За мен на вид си е мента като листа и с това тъмно стъбло. Но трябва да има някакъв аромат. Прочее, откъде ще се вземе там? Изчакай го да цъфне.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Приятелка на моя приятелка го е дала преди време. За съжаление жената е починала и няма как да я пита отново. И аз си мислех като цъфне, да видим на какво ще прилича.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Hristo Pavlov
преди 2 часа, Славянски написа:

За мен на вид си е мента като листа и с това тъмно стъбло. Но трябва да има някакъв аромат. Прочее, откъде ще се вземе там? Изчакай го да цъфне.

Аз имам мента и е същото на вид. Мирише на мента само като му стриеш листата с пръсти и си подушиш ръцете. 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

Някакъв вид босилек?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Hristo Pavlov
преди 2 часа, greenn написа:

Някакъв вид босилек?

Мне. По-скоро Джоджен. Много си приличат ментата и джоджена и са еднаква напаст като се размножат из двора. :)

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Най-вероятно е кръстоска между мента и джоджен.Винаги ги засаждам далеч едно от друго,защото джоджена променя ментата/никога обратно/ и тя вече не мирише на "паста за зъби" по думите на внучката,когато и дадох да помирише мента:grin:

  • Мерси 1
  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 20 часа, alys написа:

Приятелка ми изпрати тази снимка с въпрос какво може да е това растение. На нея са й го дали отдавна, но не помни наименованието. Имало силен аромат.IMG-f662c680489b011fd126452a170baa23-V.thumb.jpg.4389a9a86c8baa14b245e75e14068cd3.jpg

Мента оригиналдъ :D каквото и да значи това, така рекнаха от градината на БАН, като ми го дадоха, другите били култивирани, каращиствани и не знам още какви. Ментата и джоджена са от едно семейство и имат много диви разновидности, като водната мента, която расте във влажни местности, но не всяка година може да се срещне на едно и също местообитание, поради което не можах да я завъдя. Нерядко ароматите преливат между ментата и джоджена дори в култивираните сортове. Неотдавна попаднах на такива купешки семена, уж джоджен, а после преминава в мента, да се чудиш боб с джоджен ли ядеш или боб с мента. Така преди време на един карибски холандец, който ми гостува, му обяснявах, че този джоджен не е джоджен за боб, та му давах от нашенския си джоджен. Добре че имах от купешкия, та да онагледя разликата.

  • Мерси 1
  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil
Отговорено (Редактирано)

Такова се самозасади под един от орехите. Нито мента нито джоджен. Ползвам го и за готвене и за чай. Само дето слагам повече, понеже за предназначението за което се ползва няма достатъчно аромат.

Редактирано от Emil
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Да не е монарда? 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ще доразследваме, когато цъфне. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

 

На 23.05.2024 г. at 17:22, alys написа:

Получих и още един отговор, че най-вероятно е вид мента. Миришели най-различно.

Ако има квадратен профил на стъблото и изглежда по този начин, мента е. Ментите са 1001 хибрида дори само между основните 10-20 вида. Хибридизират се свободно и никват добре от семе.

Преди като идвахме у вас ми даде едно нещо "джоджен", което не е нито джоджен (Мentha spicata), нито мента (M. piperita - самата тя също хибрид между водната aquatica и spicata), листата му не са с остър връх, а с объл. За да е по-интересно, класическата М. spicata, джоджен, е различна от всичкия джоджен, който съм виждал по градините в 4 села от добричко през бургаско, софийско и кюстендилско. Нашия си джоджен има много по-тесни и дълги листа като съотношение, както и е по-светло зелен.

Прочее при нас "дивата мента" е M. longifolia, която е синкава и мъхната. Тя също се миксира с наличните менти при опрашване и пръскане на семена :)

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
Отговорено (Редактирано)

А в Палма, пихме Мохито с джоджен. :D

Редактирано от Антоанета
  • Харесвам 1
  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване