Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Venetka

Тъкмо прибирам изсушен една торба босилек и Боби вдигна темата. Домързя ме да правя песто, а и аз обичам да е с малко пармезан вътре , а тук такава екстра няма. Миналата година тук имах най- огромните босилеци, които съм виждала. Ама ми пречеха на китките и таз година ги насадих на друго, доста по - сухо място. Разликата е огромна, 3 пъти по- дребни са това лято. Поливам, ама всичко моментално попива. Все още е 38-39-40 градуса

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Купих семена на босилек-Канела Ocimum basilicum . Но търсих тайски босилек. Продавачката ме убеждаваше, че това едно и също. Така ли е? Тук , май, пишат, че н е е и също. https://medpedia.framar.bg/ботаника/билки/отглеждане-на-босилек

// 

Най-често се отглеждат следните видове босилек: камфоров (или ароматен), мексикански (или канелен), лилав, лимон, тайландски. 

Още за Отглеждане на босилек | Ботаника от Framar.bg: //

Изглежда аз купих мексикански., канелен. Значи трябва да търся тайландски(тайски)

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

За жалост мъглата е пълна в тоя ресор. На тайландския O. basilicum var. thyrsiflora му казват понякога канелен, той е различен от класическия босилек (който е сорт на Ocimum basilicum). Отделно канелен казват и на тулси, O. tenuiflorum. За жалост на O. basilicum var. thyrsiflora понякога казват и мексикански. Като добавиш и способността босилекът да се кръстосва доста лесно чрез опрашване, кашата е готова.

Ето опит за систематизиране: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_basil_cultivars

Ние гледахме микс от три сорта, Дженовезе, Тоскано и наш си (селски с дребни листа и различен хабитус). В някакъв момент сортовете се смесиха и сега имаме нещо средно между трите :)

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 6 минути, Боби Димитров написа:

За жалост мъглата е пълна в тоя ресор. На тайландския O. basilicum var. thyrsiflora му казват понякога канелен, той е различен от класическия босилек (който е сорт на Ocimum basilicum). Отделно канелен казват и на тулси, O. tenuiflorum. За жалост на O. basilicum var. thyrsiflora понякога казват и мексикански. Като добавиш и способността босилекът да се кръстосва доста лесно чрез опрашване, кашата е готова.

Ето опит за систематизиране: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_basil_cultivars

Ние гледахме микс от три сорта, Дженовезе, Тоскано и наш си (селски с дребни листа и различен хабитус). В някакъв момент сортовете се смесиха и сега имаме нещо средно между трите :)

Тоест, трябва да садят доста отдалечено един от друг?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ти ще насадиш отдалечено. Но, примерно, съседът до вас е насадил и се губи смисълът от заигравката. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 1 час, alys написа:

Ти ще насадиш отдалечено. Но, примерно, съседът до вас е насадил и се губи смисълът от заигравката. 

:smile: тази опасност няма. От него пълзи само бръшлян.:smile:

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
dalaver
На 19.06.2015 г. at 9:32, Хоби Работилничка написа:

Тая година две съседки ми подариха разсад - единия е лилав и тъкмо му се зарадвах, че беше много пораснал, мъжа ми го помислил за плевел и го оскубал всичкия.Останало е едно коренче скрито между краставиците.....

Хахаха :) Стана ми много смешно, защото единствения ми опит в градинарството е със сеене на кориандър в една саксия понеже исках кориандър, а пък не се среща много. И го засях хубаво, но после изникнаха повече неща от почвата не само кориандър. И аз като мъжа ти реших, че кориандърът е бурен. А пък плевела го сметнах за кориандър. В интерес на истината изобщо не очаквах, че може повече неща да изникнат от почвата след като само кориандър съм пуснал вътре. И така оплевих кориандъра, обаче преди да успея да го оплевя целия все пак се замислих, че всъщност нямам опит и е добре да оставя 2-3 "плевела" за всеки случай да видя какво ще израсте точно. И добре, че ги оставих тия "плевели", че да може да изникне малко кориандър. Ама като направя подобна тъпотия ме хващат много нервите и зарязвам всичко с месеци и така нищо не съм правил оттогава :) Обаче и аз обичам босилек и ако ще пробвам нещо, вероятно това ще бъде първото :) 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване