Евгени

Градината през септември

34 мнения в тази тема

Искам да подсетя по-опитните градинари да подновят изявите си този месец.

Ето как изглежда дюлята в далечния ъгъл на градината ми.:

med_gallery_193_18_2433413.jpg

alys хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето как нарастват крушите, когато са много на едно дърво и когато са сами:

tn_gallery_193_18_153777.jpg   tn_gallery_193_18_2623.jpg

Много съм любопитен тази самотница отдясно какви размери ще придобие до зимата.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тоя месец ще се посветим основно на бране на консервни домати и изпаряването им в подготовка за лютеницата. Имаме да извадим и още малко картофи от и без това мижавия добив. Остава да оберем тиквите към края, два слънчогледа големи имаме, доста декоративни (от които ще раздаваме семена), вигната продължава да дава, покълнаха 10% от семената на ряпата, както и още моркови за бейби през зимата.

Ако даде дъжд, ще опитаме да продължим с правенето на високите лехи. 

Ще засадим бебе-аспержите към края на месеца, като увяхнат. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Боби, не разбрах защо наричаш слънчогледите декоративни. Защото са красиви или защото нямат много семки? Вигната с колко големи зрънца е? Моята си остана с малки шушулки и дребни зрънца. Още не съм пробвала да сваря, ама и то е една малка шепа, та не бързам. :) 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защото са доста различно растение от класическия слънчоглед. Вторият прави една голяма глава (цвят) с едри семки, дебело стъбло без разклонения и с големи листа. Декоративният прави тънко стъбло, доста по-висок става, много разклонен и с много цветове (десетки), които обаче са по-дребни, както и листата и семките. Другото е, че ако си направиш букет от декоративен слънчоглед, издържа доста по-дълго без да окапе.

Ето снимка, не намерих по-добра. В дясно към края на кадъра ще видиш един нормален слънчоглед, който вече е почнал да зрее и затова е клюмнал. Забележи и листата. Останалите (два пъти по-високи) растения са декоративен слънчоглед.

20045661553_b688df72d0_b_d.jpg

alys хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вигната ни е още не е узряла, но има добри зрънца - колкото бяха тези, които посадих. Да кажем като не особено едра соя, която е два пъти по-дълга обаче. До момента сме набрали няколко килограма като зелени шушулки с дължина 25-40 см. Ако бяхме почнали да поливаме месец по-рано, вероятно в момента щяхме да раздаваме вигна на всички комшии.

alys хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За пръв път проследявам добива от някакви семена. :) От втората реколта Чер Старозагорски зелен фасул досега съм набрала 4 кг, а посях 100 г семена (толкова бяха в пакетчето). Ще има още . :) Не знам това дали е добре, но аз съм доволна. На две места го сях, защото исках да използвам всичките семена от пакетчето. В едната градина почвата е ужасна, но на фасула не му пречи особено. В другата се вихри къртицата и почвата е по-песъклива и на боба му харесва малко повече - като растение е с по-големи листа и добивът е по-голям. 

Царевицата за пуканки се получи. А от другата сварих, колкото да не забравим вкуса на варената царевица и имам един кочан, който стана хубав - за семе, но не е узрял още; 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Последната буря събори голямата самотна круша. Явно много хубаво не е винаги на хубаво. Така или иначе ще разчитам на дръвчетата с повече плодове.

По-голямото го има на снимка в темата за август. Ето го и по-малкото:

med_gallery_193_18_1431609.jpg

Подпирам, изправям, връзвам - опасявам се да не се скърши.

Омръзна ми да ям плодовете на смокинята зад крушата, а и напоследък скорците ме изпреварват.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ние премахнахме половината дюли от младата дюля. Втора или трета година има дюли - едни големи и гладки, но имаше толкова плод, че е полегнала и утре ще подпираме.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-добре е прореждането на плода да се прави след приключване на цъфтежа, рано. Тогава се придобива представа за количеството. Колкото по-рано се прорежда, толкова по-малко хормон ще се отдели за формирането на плода и семките, съответно толкова повече ще има за формиране на плодните пъпки.

Само с това изречение се обяснява великата селска овощарска мистификация "оно си е те така - раждА лани, таа нЕма да ражда!".

alys хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На снимката са късната ми череша и зад нея до оградата е жълтата праскова.

gallery_193_18_2061996.jpg

Черешата е червена "хрущялка" и е много вкусна, но тази година имаше много червейчета в зрелите плодове.

Плодовете на прасковата като узреят стават лимоненожълти и са много вкусни и ароматни.

Половината от тях също имаха червейчета.

Последната буря избута на земята всички праскови.

Споделете някой екологичен начин за превенция против червейчета в плодовете на двете дървета.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Примамки задължително постави, а може да се мисли и в посока пръскане с каолин и от там насетне - отрови на растителна основа, от типа на Пиретрум, нийм и тн.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво се случва във вашите градини през септември? Какво планувате да сеете/садите през този месец?
При мен стартира генерално преустройство на градината и от "полу-традиционна" ще преминава в градина с доста по-повдигнати лехи.
Ще сея спанак и ще засаждам ягоди на новите лехи. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Спанак, рукола, фелдсалата, марули, репички, ряпа, магданоз, копър, моркови за зимно бейби, такива неща... Ако изобщо остане време де, но това е плана.

Лани ряпата я сложихме чак октомври, но заради топлото време успя да направи глава с размер между пингпонг и тенис топка, което е предостатъчно за нашите нужди.

Репичките ще ги пробваме посев със шушулка директно, да видим. Пробата в сандъче тръгна добре:

29029239421_2af18d9e6c_c_d.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днешните зеленчуци от градината

post-54-0-59138600-1473851691_thumb.jpg

салатката с Розов блян и Тести грийн

post-54-0-07734200-1473851742_thumb.jpg

малко спам

post-54-0-87793400-1473851792_thumb.jpg

Теди хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Спама спи в лехата много добре! Интересен сорт ягоди - какъв е?

При нас, след наводнението на градината всичко изгни и сега берем само тиквички, краставици, вигна, праз и подправки... Този месец май ще е по-кратък като дневник и от август.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ягодите са на Vilmorin - ягоди от семена. Обаче си размножих и от новите растения, които се завиват около майчиното растение. Не пускат обичайните ластуни. Връзват от пролетта до слана. Дребни, но приятно сладки и ароматни.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мда, и мен много ме дразни като не пишат сорта :( Някой ден, като стигна до ягодовата ни плантация, ще имам предвид да ми откършиш една кофа корени, само цената да уточним :D

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Също миналата година събрах семена от ягодите, засях, поникнаха 2-3 растения и ги засадих. Не е голяма туфичката. А първите леко ги изпуснах, има много трева, която не мога да оплевя. Там са дребните ягоди и още три сорта. Всичко ще се опитам да прекопая и засадя наново. Дребните нещо ги проскубвах с цел разреждане, но не е ефикасно. Само новозасадените туфички раждат добре. Дребните ги захванах на четири места общо. Боби, само една кофа ли искаш? :P

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Една ще ми стигне, ако е достатъчно голяма - например 40-50 литра :D

Като знам, че от 3 лопати ягоди, извадени от Каблешковската градина в снега, направихме над 150 корена ягоди...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Боби, ако имаш възможност да дойдеш на метростанция Сливница, ще ти донеса няколко коренчета. От тях ще си размножиш. Имам и семена с изтекъл срок на годност и събирани от мене миналогодишни. От трите възможности все ще се получи. Миналата година по това време съм имала разсад ягоди с едно същинско листо. После преди зимата ги засадих в градината и оцеляха.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Васе, други са. На Вилморин са дълги и със заострено връхче.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много работа предстои, докато се изчисти градината, но още

има растящо зеле, имам праз, цвекло, моркови, листна целина, боб (нека зрее, иначе беше за зелен), краставиците дават по малко. Доматите и пипера трябва да изкоренявам. За ягодите (едрите) купих фолио с дупки, но вчера е валяло и ще изчакам. Не съм сигурна, но новичките от ластуните сигурно се засаждат.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тъй като тук си приказвахме за ягоди, проверих в Бриколаж - има семена от дребните ягоди. Около 4 лв. е пакетчето, ако съм видяла добре цената, че бързах и само погледнах. Мога да купя, ако има желаещи. Може от едно пакетче да се възползват няколко човека. Но трябва да се прави разсад, което определено е за търпеливи и упорити хора. Доста се разрастват през втората година. Аз имам във всичките си градини по малко, колкото да им се радваме, когато няма от другите. През няколко дни бера по пет-шест ягодки. Плододават, докато ги затрупа снегът. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз бих искал да разбера какви са точно, ако имаш път към тоя магазин (лично не го уважавам особено и му викам Вриговняж, щото всеки път намират с какво да ме ядосат), огледай или снимай пакетчето. Обикновено интересните детайли са ударени с мастилен печат, както са по сортовите семена - отпред пише примерно само краставици къси, а отзад с печат ударени повече детайли.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето ягодите  (сортът е Rugia, нали това се чете на мастиления печат?)
post-54-0-98502900-1477566008_thumb.jpg
post-54-0-98982000-1477566090_thumb.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мдааа, интересно, наистина не се среща често, само разни полски сайтове са източник, но поне разбрах, че е дива ягода (Fragaria vesca), а не сорт питомна. Цената, колкото и да е странно, изглежда добра. Обикновено, особено за по-редките неща, у нас са в пъти по-високи цените.

Според описанието, в 0.2 g, колкото е пакетчето, трябва да има 6-700 семена - според теб има ли толкова? Каква е кълняемостта?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А, не съм мислила за бройката. И за кълняемостта няма да съм полезна. Когато за първи път реших да сея ягодови семена, не си вярвах много, че ще се справя. Чудех се далина повърхността да са семената, дали с малко почва да ги затрупам. Направих и двете и разберасе, после не помнех кое къде е било. Не поникна "гора" от ягоди, но имах достатъчно. В началото са едни мижави... После засадих по няколко в саксийка, т.е. пикарах. След като пораснаха прилично, а и времето беше подходящо (може би през май или юни), засадих в градината. Не използвах всичко от пакетчето. Може да ръсна сега и да видя дали все още са запазили кълняемостта си. Горкото индрише - повечето експерименти са в неговата саксия. :) Но почвата му е бедна, папуква се. Ще му сипя една купешка торфена отгоре и да видим ще поникнат ли ягоди.

Не помня дали писах - тези ягоди са само за директно хапване. Толкова са меки и леки, че не подлежат на обработка.

П.П. Или съм изхвърлила остатъка семена, или съм го сложила на неоткриваемо място.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за споделения опит! Аз бих ги завъдил от академичен интерес, но като те слушам ще е по-добре/бързо/лесно да си купя от теб разсад, вместо семена :)

Обикновено ягодите са голяма напаст, в смисъл, че бързо се размножават. На есен лани сложихме 4-5 корена ягоди в една бъдеща цветна леха, по корен на метър в общи линии. Сега докато скубех 1 кубик невени от тая леха, изкарах и към 30 корена ягоди, а отделно в лехата има още сигурно 20 останали... Догодина, ако ги оставя, ще са стотици.

Обикновено тези, които плододават повече, не им остава толкоз ищах за размножение - при теб пускат ли добро количество филизи?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:) Не продавам разсад :P. Кажи кога искаш да садиш. Има филизи. :)

Ако искаш, премести в отделна тема.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

В момента само ти разглеждаш тази страница.