Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Cucurbita Maxima

Кисели краставички

Recommended Posts

Миленка®
преди 1 час, Аси написа:

 .... рецептата на свекървата :wink:

Майката на жена му се пада тъща. :) Неговата майка е свекърва на жена му.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Някой ще сподели ли конкретна рецепта? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Довечера Алис, че аз туй рецептите наизуст като съотношения не ги помня. Мамина рецепта е.

И при мен това стои на дневен ред като консервиране, но ще е другата седмица.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Алис, с малко закъснение рецептата.

В буркани се подреждат отдолу любими подправки / чесън, копър, черен пипер /, а отгоре краставичките с отрязани от двата края капачета.

Прави се студена саламура от 11 чаши вода, 5 чаши оцет / истински/, 1 чаша захар и 1 чаша сол. Всичко се смесва до разтваряне на солта и захарта. Заливат се краставичките. На компотен буркан отива долу горе 1 1/4 часа. Зависи колко плътно си подредила краставичките. Затварят се с капачки и се слагат да се варят като водата за варене трябва да е гореща. Варят се само 5 минути!!! Обръщат се с капачките надолу до изстиване и готово. Съществено е варенето за да останат хрупкави. Да не е повече от 5 минути в никакъв случай.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
nela62

Да споделя и аз моята рецепта. В 0800 гр. буркан слагаш оцет до ръбчето (самите буркани имат едно ръбче на около 2 см от дъното), 1 супена лъжица захар, 1 чаена лъжичка сол. Нареждаш краставичките (аз ги режа само от страната на дръжките), 1/2 глава нарязан лук,, 2-3 зърна бахар, 2-3 зърна черен пипер, копър, щипка хардал (може и без него). Доливам с вода, запечатвам и заварям (5 минути, както беше написано по-горе). Не след 2, след 5 години пак са си хубави. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Мии то стана време за туршии, салицилът (или бензоат или...) може да ги добавиш после, при нужда от пресичане (ако ще го ядеш скоро що да се тровиш?!). Най-добре става само с вода и сол.

Начи: добре е готовият матрял да се накисне в поне 0,2% серниста киселина, но не е задължително. Вземаш тарата на съдината, нареждаш матряла, допълваш с вода и пак теглиш за да намериш нетото. После изливаш в съд част от водата, малко от нея отива в канала и разбъркваш 40гр сол на 1кг зеленчук+вода. При нужда доливаш още вода.

PS Никак не обичам мерки като лъжица, щипка или чаена чаша, щото нямам две еднакви. За сметка на това разни китайски електронни кантарчета за 7-10лв ми мерят с точност до грам - засичал съм ги.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Скоро няма да ям кисели краставички. Чаена чаша веднага си я превръщам в грамове и действам. Колко салицил мислиш, че ще изям, ако направя 2-3-5 буркана? Шси поделим отровата с ММ, ако е вкусно. С кое е по-отровно - с аспирин или със салицилова киселина?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!
преди 3 часа, alys написа:

..... С кое е по-отровно - с аспирин или със салицилова киселина?

Салициловата киселина е активната съставка на аспирина. Навремето Салицилът беше широко разпространен, после го заместиха с разни бензоати, сорбати и др. - кой ти мисли за здравето на потребителя?! Аспиринът по принцип е полезен, докато не стане много вреден - според зависито, като всяка химия.

А ти откъде изкопа Салицил? От комунистическо не съм го виждал.

PS А защо трябва да слагаш консерванта преди да стане туршията, а не след?!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Не знам, такава е рецептата. Всички рецепти с аспирин са такива. Имам смътни спомени, че баба ми дори доматен сок правеше с аспирин. 

В аптеките свободно се продава салицилова киселина на прах по 20 г. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Мии пробвай тогава моята рецепта без аспирин :) Предполагам, че имаш мазе в което ферментацията ще се забави/стабилизира. Няколко седмици след като стане за ядене може да добавиш консерванти.

А отгоре не ти пречи да навиеш върбови/вишневи клонки - хем ще натискат зеленчука под водата.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Ние не сме  много по киселото, но хей тъй за цяр дето има една дума.

Покрай моите младежи се случи да опитам купешки кисели  краставички Дерони пикантни и бях много впечатлена, леко лютичка и нежно кисели. От тогава започнах да добавям по една кафяна лъжичка едросмляни чушлета  към 800мл-ов буркан, според поносимостта ни към лютото. И така, като че ли повече върви консумацията.:smile:

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

@ivanina , синапеното семе върши по-добра работа поради ред причини.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 5 часа, Лозето ме наби! написа:

@ivanina , синапеното семе върши по-добра работа поради ред причини.

О, да- то си е задължително, не го отхвърляме! 

И към всичките тия неща щипка Чили, ако обичате лютото разбира се.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Чили? :D Мнье, не обичаме.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 23 часа, Лозето ме наби! написа:

@ivanina , синапеното семе върши по-добра работа поради ред причини.

Каква му.е ролята?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!
преди 39 минути, Ру® написа:

Каква му.е ролята?

Най-вече антиоксидант и естествен консервант, но придава специфичен вкус на горчица.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys
На 16.09.2021 г. at 16:01, alys написа:

Тази година ще опитам краставички в собствен сок и салицил, без никакво варене https://batimiti.blogspot.com/2018/08/blog-post_62.html

Чак ми горчат от сол. :) Иначе идеята е добра. Ако реша да повторя, ще намаля солта, да остане около 30% от посоченото в рецептата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Рецептата е грешна: вместо 1/2 чаена чаша сол е трябвало да пишат 3 супени лъжици! :D

По принцип за ферментирала туршия се слагат 20гр сол на килограм общо тегло (с водата). Краставичките в бидон обикновено поемат още толкова вода, затова казват 40гр сол на килограм краставички, ама вече е с грешка.

Половин чаена чаша сол би трябвало да са 110гр, но ако сгрешиш чашата може и 150гр да станат,  затова винаги ползвам електронна везна. Гледам, че рецептата е без вода, само малко оцет, не бих сложил повече от 50гр сол на 2кг краставички и пак ще е солено. Подобна рецепта съм виждал за пълнени камби които наистина стават мнооого вкусни, за кисели краставички малко си губи смисъла.

Иначе за солта е вярно, че соли различно. Най-солена, т.е. най-чиста, е евтината ситна - предполага се че е "каменна", ама дали и от коя мина е... Затова се ползва морска която е що-годе еднаква и евтина. В трапезната сол слагат "подобрители" за да не кристализира, повече в по-скъпата, затова тя соли най-малко.

PS Тази година не правих корнишони в бидон защото имам доста в буркани, но на киселото зеле сложих точно 20гр сол на общ килограм. Като го опитам ще докладвам.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Щото обещах: зелето стана перфектно, писах в темата за киселото зеле. Дозировка 20гр морска сол на килограм зеленчук и вода си я спомням от един "комунистически" много дебел учебник "Технология на консервирането", впоследствие се загуби някъде.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване