Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Антоанета

Сок (сироп) от бъз?

Recommended Posts

РозмариН
преди 2 часа, Славянски написа:

Излизат двайсет цвята на литър вода, не е ли много това? Аз сироп не съм правил, а все за пресен, но цветовете са били 2-3 пъти по-малко.

Така е @Славянски и по мои спомени бабината рецепта беше с 20на или 25 цвята за една доза. И преди като съм търсила горе долу такива са пропорциите по различни версии на рецептата.

Я, кажи за сок пресен каква е твоята рецепта, щото сиропа го разнищихме, аз си изклъцках 50ната цвята за сироп /мисля следващия път да пробвам директно през вилица за разнообразие/, но определено смятам да бера и правя още. Та, ще пробвам и сок, ако кажеш как:smile:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

А, моята рецепта е била взета от нета. Да съм слагал 6-10 цвята на литър вода в зависимост от размера. После и лимон се добавяше. Не съм правил скоро, та не мога да изказвам мнение наистина. Но се получаваше. Просто добавях мед, охлаждах и пиех в следващите дни. Пробвал съм и с акация, но не се усети нещо специално.

Боби има право, че при концентрат после и вкусът се разрежда. Без разреждане си остава по-наситен. Та цветовете може да са по-малко.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bess

По сходен начин правих сироп от коприва (поради големите количества с които разполагам), който също стана доста успешен. Единия път пробвах само с накисване и захар, но после пробвах с варене - предполагам, че се губят ценни вещества, но се печели аромат... Няма пълно щастие :)

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
РозмариН

О! Това е интересно!!:flushed: Може ли отделна тема с рецептата или, ако няма други мераклии бих се радвала на лично съобщение с рецепта?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
На 4.08.2022 г. at 9:13, bess написа:

По сходен начин правих сироп от коприва (поради големите количества с които разполагам), който също стана доста успешен. Единия път пробвах само с накисване и захар, но после пробвах с варене - предполагам, че се губят ценни вещества, но се печели аромат... Няма пълно щастие :)

Предполагам, би могло да се приготвят равни количества със и без варене и да се смесят. 
Имаше нещо подобно със смокиновите листа.
...
@Славянски, ако цветовете са по-малко, след разреждане вкусът и ароматът са беднички. Защо да пием блага вода?!

По традиция, вече няколко години смесвам горе долу 50/50 бъз с бяла акация, хубаво цъфнала (голямо катерене) и стръкче мента. Е невероятно е! 
Боби, всяка година по едно благодаря - не се бях сетила за акацията!

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Обнових първото ми мнение леко :) И да пусна снимки от тазгодишната реколта!

https://www.facebook.com/groups/301115728554447/posts/646292670703416/

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
BAMBAM

Правя всяка година ,....превъзходен ! Правя го в два вариянта ! Понеже съм диабетик , захърта ми е УБИЙСТВЕНО сладка , за семейството е варианта със захар ! А за мен е със захар от стевия , която е най-СОЛЕНАТА захар-  около 40/50 лв. килото ! Такааа , една кофа от 12л. пълна до половината с токущо набран цвят от бъз ,половин пълна , след като е леко натиснат цвета ! Една туба от 11л. изворна (ИЗВОРНА - РОЗОВ ЕТИКЕТ) вода- подчертавам ...ИЗВОРНА.....7 кг. ЗАХАР . По избор 5-6 лимона . Почиствате без плакнене , цветовете като изрязвате по-дебелата част,клонче от съцветието ! В по-голям съд изсипвате почистения цвят , който заливате със сиропа от разтворената предварително захар във изворната вода . За целра използвам като съд зидарски лиген черен от 100 л. , изключително удобен ! Ако желаете прибавяте лимоните нарязани на къбчета . тази смес престоява 3 дни на сянка , не на слънце , че ще си правите оцет ...! След това на кофата отгоре слагате тензух двойно , който предварително намокрете , опънат и леко натиснете в средата , сложете отгоре едно сито за брашно , и наливайте от сместа . Растителните остатъци отделяйте в друга кофа , защото съдържат много сироп , който поле изтискайте по шепи , прецедете и сока прибавете към сиропа  ! 

Така , за да не вкисне , вземете КАЛИЕВ СОРБАТ , не е вреден и според литрите сироп , добавете необходимия грамаж , повярвайте ми държи го в добро състояние 2 години без термична обработка само ЗАТВОРЕН . 

разбърквате , като се разтворят гранулките, си налейте в съдове по избор ! 

http://radikom-bg.com/bg/Продукти/НОВИ-ПРОДУКТИ/1164-КОНСЕРВАНТ-КАЛИЕВ-СОРБАТ-10-g

Точно е описано 10 гр. за колко литра суров сироп е пакетчето...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване