Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Котарак без чизми

Е, то обикновено палето е без пари.
В съотношението цена/качество авантата е без конкуренция.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@Котарак без чизми Някой ако ти подари махагонови дъски, би ли си сковал леха от тях или би ги използвал за друго? Ако ги продадеш, знаеш ли колко палéта или пък павета може да купиш! Но в крайна сметка всеки си преценява според ресурсите и нуждите.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov

Понеже строя в момента имам остатък кофражни платна 60/244, имам и миксер за бетон 200л  затова съм решил направо да си отлея с бетон .  Като размери на лехата 1/6.5м  дебелина 10см и малко арматура 8мм.

След това 1 година да узрей  тази маса

1. Пласт кашони, от кафявите дебели

2. Дървен материал, дебели, тънки и дълги- без иглолистни

3. Окосена  трева

4. Слама

5.Оборска тор- конска, такава имам в близост

6. Отново окосена трева

7. Компост

8. Отново окосена трева с насищане и влага докато стане време за посаждане на разсад.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Привет! Колко смяташ да ти струва като материали една такава леха?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
преди 31 минути, Славянски написа:

Привет! Колко смяташ да ти струва като материали една такава леха?

0.9м2 бетон ! Ще ми струва 9х25кг торби цимент, 45 кофи чакъл по 12л, 27 кофи пясък по 12л,  60м арматура 8мм. Грубо материали 150лв.  Половин ден кофраж, половин ден бъркане с миксера  и заливане. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Браво! Хванал си евтин матрял, тук само цимента е 70 лв, а арматурата 120, без да броим чакъл и пясък и транспорт (който спокойно може да е 200+ лв) :) На тия цени няма какво да го мислиш. А и гледам имаш неограничен органичен материал, гаранция за успех.

Мен ми е интересно вътре как ще се случват нещата, в смисъл дали и какво бетонът ще отдава в почвата, която ще отглежда храна.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Добре, а един кубик да ти докарат с камион директно забъркан, колко ще дойде или никой няма да дойде за един кубик? С готовите платна е по-лесно отколкото с дъски, и ще стане по-гладко. Също при мен само бъркането на девет торби плюс наливането не е малко време. Но пък бъркаш колкото ти трябва, когато ти трябва. Може и антифризна добавка да трябва да се добави, както и такава за водоплътност да не дърпа влага от лехата. А какво ще отделя в почвата е друг въпрос и има резон в него. Също 60 см не е ли височко?

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
Отговорено (Редактирано)
преди 20 часа, Боби Димитров написа:

Мен ми е интересно вътре как ще се случват нещата, в смисъл дали и какво бетонът ще отдава в почвата, която ще отглежда храна.

Здрасти, аз също си зададох този въпрос преди време,  след търсене на състава не намерих нещо което да вреди, все пак цимента се състои от варовик (калциев карбонат) и глина, смесен с гипса(минерал), съотношение цимент/гипс 5/1 мисля беше.

 

преди 19 часа, Славянски написа:

Добре, а един кубик да ти докарат с камион директно забъркан, колко ще дойде или никой няма да дойде за един кубик? С готовите платна е по-лесно отколкото с дъски, и ще стане по-гладко. Също при мен само бъркането на девет торби плюс наливането не е малко време. Но пък бъркаш колкото ти трябва, когато ти трябва. Може и антифризна добавка да трябва да се добави, както и такава за водоплътност да не дърпа влага от лехата. А какво ще отделя в почвата е друг въпрос и има резон в него. Също 60 см не е ли височко?

Здрасти, ще дойде разбира се, 180лв+120 превоз за миксера или си го взимаш сам по гъст за 180лв. и си го разреждаш както искаш. Антифриз и друга химия не е добра идея в този случай, все пак ще отглеждаме храна, за това не и добра идея да ти го доносът готов от бетонов център.  Всъщност ще почва 10см. под нивото на земята, също след това ще има около 5см пътечки от цимент, така височината отвън ще 'е около 45см. За да не смуче влага от лехата се налага от вътрешна страна на кофража хидро изолация, като тази на снимката която ползвам за основи

thumb_4542.jpg

Редактирано от Jimmy Stoikov
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov

Другото предимство от това да си ги отлея с бетон  е че, ще оставя здрави връзки в четирите ъгъла, за да мога да им приспособя след време конструкция, за мрежа или завиване тип мини оранжерия. Може и отвън да се направи, за мен обаче естетическия подход, планиране предварително на всичко до ергономия, капково и вид култура е основно. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov

пълнеж

253092512_968786450651872_3728804391760272067_n.png.82b5ca707d5b30739e98e107ef66f22f.png

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кр.Николов

А под картона мрежа против къртици?

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov

Схемите варират според възможностите 

422897922_783824313791186_1378341721797181309_n.thumb.jpg.63787c93fc68ec907fb683ff8f77bfa2.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Високата леха е с поддържаща конструкция по краищата. Това е хугел:

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
Отговорено (Редактирано)
преди 6 минути, Котарак без чизми написа:

Високата леха е с поддържаща конструкция по краищата. Това е хугел:

Да, но съм виждал на видео да ползват същия пълнеж и за високи лехи. Аз пример бих ползвал тази схема за хугел при моите бъдещи високи лехи, разбира се ще добавя и други пластове от разнообразие за по богата почва.

Редактирано от Jimmy Stoikov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
Отговорено (Редактирано)

Такива снимки съм срещал няколко пъти, явно някъде на запад се продават готови, само сглобяваш и пълниш. Прави ми впечатление и височината която е доста добра за моите изисквания

428407863_7162492160465418_3522553686591261953_n.thumb.jpg.4eee460d1362997121e6782b91db981c.jpg

427846341_7162531463794821_4083994264389710539_n.thumb.jpg.c0b5927bde6cffeae2b7b06c87d1f8ef.jpg

428598717_7162531487128152_6177566262187389265_n.thumb.jpg.a884887fce43f649ee37a74a8094660f.jpg

 

Редактирано от Jimmy Stoikov
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

@Jimmy Stoikov тези са на моя двойник

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Не се ли напича много това нещо? Как го поливат?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov

Доста са креативни с тези повдигнати лехи

424992849_409031734992103_2786906217203260374_n.thumb.jpg.7100591926ee0cbef4113b57731b2c16.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

По инфлуенсър света се ползват основно на Епик Гардънинг продуктите за целта:

https://shop.epicgardening.com/collections/birdies-original

https://www.youtube.com/@epicgardening

Не са и скъпи, 300 долара без доставка за 3 x 0.9 x 0.7 m леха. Честно казано, ако и аз имах 7 милиона последователи в YT/IG/TT комбинирано, и аз щях да си купя такива :D Има доста по-високи летви, особено от кедър, който е устойчив на гниене...

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Да при тях са много популярни готовите контейнери за повдигнати лехи, защото в много урбанизирани места, особено на Запад, почвата отдолу не става за нищо ( често почти чист пясък ), а както знаем от опит при възможност за 1/3 месечна заплата да се снабдиш с две такива и да ги напълниш с готов компост от магазина - и ако си ентусиаст - малко клони и трошляк, едва ли някой би се занимавал да облагородява каквото и да било. Та има я неизбежно тази комерсиална страна на пермакултурата, която предлага решения каквито Молисън и Холцер едва ли някога биха предприели и които само времето ще покаже колко са 'перма' - както и самите Молисън и Холцер :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване