Антоанета

Безплатна книга за строителство с естествени материали

6 мнения в тази тема

Не съм сигурна тук или в "Намерено из нета", но ето на това попаднах днес и ми се стори интересно.

Безплатна книга за строителство с естествени материали
ТРАДИЦИОННИ ПРАКТИКИ
И СЪВРЕМЕННО ПРИЛОЖЕНИЕ

Арх. Георги Ст. Георгиев
2015 г.
Теди, alys, Евгени и 1 друг харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Жестока книжка! Попаднах на нея преди около месец по повод една печка която правя. Има страхотни постройки, дори бих ги нарекъл произведения на изкуството, постигнати по тези стари и традиционни методи. Толкова ми харесват, че все повече и повече искам да си спретна една малка глинена къщичка с една такава печка вътре която да загрява нещо, като нар върху който да се излегнеш и да стоплиш кокалите :) От къде може да се сдобие човек с глина? Имам предвид, като си я изкопае сам, а не да я копува!?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Жоро от Обичковци е мега маняка :) Гледайте видеата с него, има доста! Един ден (в следващ живот) като стана архитект и добия неговите умения и доходи, и аз ще си направя такава къща (само дограмата му вероятно струва колкото цялата наша)!

Иначе още преди години под водачеството на Ники Маринов съм бил на един workshop за строителство със слама и всъщност едва тогава разбрах колко ТРУДНО и СЛОЖНО е да се направят нещата както трябва. Колко много тънкости и аспекти има, които, ако не се спазят, очаквай всичко от мишки и змии в стените, до мухъл, падаща мазилка и вода в конструкцията. Наглед е лесно и бързо, има вече няколко "публични" проекта, репортажи и тн, но има много тънкости.

Затова и се отказах.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Жестока книжка! Попаднах на нея преди около месец по повод една печка която правя. Има страхотни постройки, дори бих ги нарекъл произведения на изкуството, постигнати по тези стари и традиционни методи. Толкова ми харесват, че все повече и повече искам да си спретна една малка глинена къщичка с една такава печка вътре която да загрява нещо, като нар върху който да се излегнеш и да стоплиш кокалите :) От къде може да се сдобие човек с глина? Имам предвид, като си я изкопае сам, а не да я копува!?

Зависи за какво ти трябва.. за строителство тип кирпич ти трябва по глинеста пръст, слама и кравешка тор.. с глината е малко по сложно.. ако ще я печеш за керемиди трябва да има определени характеристики.. кварц или камъчета в глината могат да "гръмнат" при печене и да спукат керемидата/съда..

"България е богата на различни видове глини. Най-широко са разпространени обикновените глини, които използват като суровина в промишлеността за строителни материали за производство на тухли, керемиди, капаци, каменинови тръби, подова керамика и др.. Най-големите находища са разположени в Северна България.  Големи находища от глина има в Монтанско, Червенобрежко, Плевенско, Павликенско, Горнооряховско, Търговищко и на много други места. 
Особен вид са огнеупорните глини, от които се произвеждат огнеупорни материали. Те са разкрити в Плевенско при селата Буковлък и Опанец, Радомир, с. Жабляно, община Земен, Пернишка област), Нови хан (Софийско), с. Клисурица (Монтанско) и др." - това е от ТУК.. намерих го на сърч "находища на глина в България" 

По принцип в Нови хан и Елин Пелин находищата май са поизчерпани и не се добива.. или поне не много.. преди купувахме от там за ателието на Софи.. от този концесионер, който има доста находища, от които може да се ориентираш по региони къде и какво..

около Троян и Ловеч също знам, че сами си я копат и бъркат много грънчари..
Теди хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Май за строителство тип кирпич. Иначе цяла къща ще е трудоемко да я изпечеш :D  Освен, ако не я напълниш с дърва и не я палнеш на оворени прозорци :blink:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Иначе цяла къща ще е трудоемко да я изпечеш :D  Освен, ако не я напълниш с дърва и не я палнеш на оворени прозорци :blink:

Ами ако си достатъчно "луд" и това е вариант.. според мен ще си стане даже и ако я напълниш със слама и я палнеш.. има една скулпторка която прави такива мега изпичания.. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

В момента само ти разглеждаш тази страница.