Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Гого

Рибки в градинското езеро

Recommended Posts

Гого

Когато стартирах изграждането на градинското езеро, сложих една рибка Кои (японски шаран), за да видя дали ще презимува. Дълго време не се показваше и реших, че е умряла. Та нито съм хвърлял храна вътре, нито нищо. След зимата, за моя радост и изненада, се показа, 5-6 пъти по-голяма от размера, в който я бях пуснал в езерото. Миналата година, реших да слложа още 2 такива рибки, като сложих за проба и две златни рибки, като в от прочетеното в нета за температурата на водата, ставаше ясно, че не би трябвалло да преживеят зимата, както и ме убеждаваха в магазина. След месец, забелязах, че са се размножили и се притесних, как ще успея да ги изловя всички, за да ги изкарам през зимата. Е, реших да ги наблюдавам своевременно и ако забележа проблем, тогава да ги вадя. След като паднаха температурите и езерото се заледи, ги видях, че и те плуват спокойно под леда. В момента всичко е покрито със сняг и не знам каква им е съдбата. Надявам се, след като са били живи под леда, да изкарат зимата. Много по-весело е езерото, когато в него има някакъв цветен живот. 

Интересно ми е, дали има някакви други рибки от декоративните, които биха могли да презимуват?

 

Някъде бях чел, че когато температурата е под еди колко си градуса, не трябва да се хранят рибките. Аз и до сега няколко пъти съм им хвърлял от купешката храна. Не знам дали не е добре да се хранят с нещо друго, но като не знам дали няма да им създам проблем с хвърлената храна, не съм правил опити.

 

Това е от късната есен, преди да са паднали сланите. Още се виждат някакви листа от водните лилии, които също се надявам да са живи и здрави след зимата. От 3 коренчета, цялото езеро ми се изпълни с листа и цветове. За лилиите разбрах, че листните въшки много ги обичат... От толкова жаби в езерото, как нито една не реши да си похапва от тях, не знам.

 

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Аз имам златни рибки в езерце. Последните 3 години езерцето си замръзваше - а рибките си изкарваха под леда в нещо като хибернация. Тази зима обаче е супер студено - на всичкото отгоре и езерцето нещо се проби и водата не е повече от 30-40 сантиметра, предполагам, че е изцяло замръзнала и нямам много надежда да намеря жива рибка като се размрази... ама да видим... 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз рибки извън домашния ми аквариум преди 20 години не съм гледал, но не мога да разбера защо снимаш вертикално видео с телефона :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Рибките сами се гледат - не ги храня, не ги поя - нищо от мен не искат - намират си ларви на комари, други насекоми - един път седмично може и да им хвърля по няколко гранулки храна за рибки, но това е ако се сетя - а пък с водата от езерцето, очевидно обогатена от наличието на живот в нея, поливам доматите - и стават чудни... 

 

Така че едно езерце с рибки - е много полезно да си има човек ....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Наливай, наливай масло в огъня - жената мира не ми дава, езеро, че и патки... от къде щял да влезе багера, колко щяло да е голямо, каква форма... викам то още къща няма насреща, ти езеро ще копаеш!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

И аз си нямам къща там, ама си имам гьолче...  друго си е ... ;)

 

 

post-273-0-00712300-1485432804_thumb.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Разликата е, че при теб е налична комбинацията от жилище и воден басейн, без значение географската им локация :D Докато при нас липсват и двете, трябва да има приоритети...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

ти си представяш някакво езеро, в което ще плуваш обкръжен от рибки ... и аз си имах такива мечти и сумати естествени басейни гледах и проучвах как се пречистват водите и т.н. но в крайна сметка реших, че докато си мечтая за тия неща може да имам поне нещичко... моето езерце се вписва в един правоъгълник 3x2 метра и в най-дълбоката си част е било към 80-100 сантиметра... постлано с няколко стари килима и черги - и върху тях дебел найлон - камъните са от мястото. всичките разходи по създаването са ми били една две строшени лопати докато го изкопая - 20 - 30 лева за найлона и май е това - рибките и водните растения са ми подарък от приятели.

 

е не е плувен басейн, но поне кучето успяваше да се натопи и да се наслаждава на рибките ;-) 

 

 

... докато не скъса найлона и сега от 80-100 сантиметра най-дълбоката част е 30-40 и за съжаление рибките сигурно са замръзнали... ама като се стопли - ще го оправям - ще сменя и найлона с нормално покритие за водни езерца (поне такива са ми плановете де) 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Успешно презимувалите ми рибоци. :)

рибки-в-езерото.jpg

рибки-в-градинско-езерце.jpg

Лилиите покараха и те. :)

  • Харесвам 8

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване