Гого

Как да не си правим кокоши трактор

28 мнения в тази тема

Привет!
Малко несполуки с моите кокоши трактори :)

Първо реших, да го направя с pvc тръби:

IMG_2162.JPG

Здрави, хубави, но като реших да изправя конструкцията, едната се пръсна и зарязах начинанието с pvc.

Реших да го направя с полипропиленови:

IMG_2304.JPG

Лесно се огъват, лесно се работи...

... и... лесно се огъват! :Д :Д

IMG_2313.JPG

хаха

Остават ми два варианта:

1. Вариант със същата конструкция и заварено тънко арматурно желязо.
  2. Друга конструкция, с прави pvc тръби, които имат доста по-голяма сила на носене на товар:

IMG_2145.JPG

Снегът не минава през рабицовата мрежа. Лоша работа.

Надявам се, като се стопи, да изправя конструкцията и да я ползвам временно, до направата на нов по-стабилен трактор.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Геодезичният купол ще държи, но не знам откъде ще вземеш свързащите елементи.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не може ли да е по-елементарна конструкцията? Направи я с по-високи стени и отгоре да не се затваря. Или ако се затваря, да позволява лесен демонтаж на покривната част през зимата.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Те са прости :)

hubanimated.gif

Не може ли да е по-елементарна конструкцията? Направи я с по-високи стени и отгоре да не се затваря. Или ако се затваря, да позволява лесен демонтаж на покривната част през зимата.

Ако не се затваря отгоре, ще избягат. А и има лисици. Идеята е, да спят на високо, както по принцип правят в природата. Отгоре ще е и покрит. С монтаж и демонтаж няма да ми се занимава. Предпочитам да го направя както трябва и после само да го местя насам натам..
Mihail Mateev хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искаш кокошките да спят вътре ли? А когато вали дъжд?

П.П. Не видях редакцията. Ама пак като вали... и навява... 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има предвидено покривало от брезент, 3/4 метра, който покрива отгоре, и прави завет до долу в северната си част. А отгоре, където ще спят, изцяло е в завет от него. Чак, като приключи сезонът, тогава ще ги връщам в основния им дом:

IMG_1059.JPG

IMG_1058.JPG

IMG_1057.JPG

п.с.: Ако вали и навява, ще правя нужните корекции. Ако трябва да местя всеки път кокошките, заниманието с кокошия трактор е лишено от смисъл за мен.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много им е хубаво на кокошките ти, блазе им. :) Обаче гледам, че през деня се разхождат по-свободно, т.е. не са съвсем заградени отвсякъде. Не те ли притесняват белките и лисиците? При нас една лисица посред бял ден беше дошла до стълбите на къщата и дори в първия момент помислих, че е куче. После като вдигна нос и опашка, разбрах, че е лисица. Спи някъде в близка постройка до двора ни. Имам желание за кокошки, но освен белки и лисици, има ястреби.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мрежата е вкопана в земята и захваната допълнително с куки в нея. Допълнително има камъни около мрежата, против опити за прокопаване. Отгоре над нея всичко е с рабицова мрежа. Само врабчета могат да влизат, да се възползват от яденето на кокошките.

Преди да укрепя и направя наново кокошарника, кучето ми два пъти влизаше и ги избиваше до крак. Направих на кучето отделен двор, защото излиза от нашийника си. Вратът му е по-голям от главата. Да, но после лисица влезна и отново започнах от нулата. И така, нов и здрав кокошарник.

Кокошият трактор е в мандалата, която е със собствена оградка. Вечер кучетата са пуснати. Мрежата от кокошия трактор пада около него на около 30 см и трябва да не позволява прокопаването. А между тръбите през 15 см съм пуснал вертикално и хоризонтално поцинкована тел, за която е захваната допълнително и мрежата. Така, ако решат да прегризват, ще ударят на "кокал". :)

alys хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

хм....много ми е мъчно да видя, че има и други с такьв опит, ако имахме ей такова място по-отдавна, сигурно нямаше да се случи...Аз за щастие,  видях навреме какво се случи ощв преди 4 години с куполчето на Таня, която преведе книгата на Линда Удроу и нашето от начало си е геодезичен купол- още е здрав, много рьждясал. комбинация между стари кьмпингарски рейки - от тенти и пвц трьби. много лесно се хващат една за друга- сплесква им се само края на металните, на пвц-то се нагряват и пак се сплескват и се прекарва един болт с шайби и не ти трябват никакви конектори. ще ти пратя снимка, ако намеря....Моля ви, да си помагаме за такива неща, кой с какъвто опит е натрупал, че да не се налага да откриваме наново топлата вода :)съвсем скоро ще публикувам и схемите за мандали ..адаптирани са за нашия климат :) чакам ги от хора, на които съм ги дала, че аз останах без компютър. 

Гого и alys харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

hubanimated.gif

Ако не се затваря отгоре, ще избягат. А и има лисици. Идеята е, да спят на високо, както по принцип правят в природата. Отгоре ще е и покрит. С монтаж и демонтаж няма да ми се занимава. Предпочитам да го направя както трябва и после само да го местя насам натам..

може! този конектор изглежда много сложен...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

post-31-0-89396100-1425735777_thumb.png

Гого хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така захванати, колко здраво трябва да е стегнато, за да не се мести при натоварване, или когато цялата конструкция е така хваната, не мърда във връзките? Колко тежи един кокоши трактор от подобни тръби? Идеята със сплескването на pvc тръбите е идея, благодаря, Свилена! Ще опитам. (пистолет за горещ въздух и менгеме)  :)

Също да попитам, от равностранни триъгълници ли е?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

hubanimated.gif

Това е много добра система. Само свинските опашки да не прегорят. То и ПВЦ-то ще стане трошливо с времето....

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така захванати, колко здраво трябва да е стегнато, за да не се мести при натоварване, или когато цялата конструкция е така хваната, не мърда във връзките? Колко тежи един кокоши трактор от подобни тръби? Идеята със сплескването на pvc тръбите е идея, благодаря, Свилена! Ще опитам. (пистолет за горещ въздух и менгеме)  :)

Също да попитам, от равностранни триъгълници ли е?

https://simplydifferently.org/Dome ето тук обикновено можеш да си сложиш диаметьра на основата и ти изчислява всичко само. за сьжаление не се отваря, незнам защо

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

https://simplydifferently.org/Dome ето тук обикновено можеш да си сложиш диаметьра на основата и ти изчислява всичко само. за сьжаление не се отваря, незнам защо

Геодезичния купол, е най-здравото нещо- когато конструкцията е готова може да издържи на тежест равна на два пъти обема на самия купол.  Трябва първоначално да са поотпуснати, докато свържеш всички пръчки, после натягаш и всичко си идва на мястото. накрая го обличаш с рабица...но си спомням - има "звезди" с по 5 и с по 6  лъча, които се срещат и има само две дължини, на льчите,  които се отнасят една кьм друга 10:11. много ми се искаше да ти покажа нашия, там щеше да видиш има равнобедрени и равностранни, навсякьде търсих снимка, явно съм имала само в компа..

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ясно, значи, както тук на видеото има равнобедрени и равностранни.

Svilena Racheva хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://en.wikipedia.org/wiki/Buckminster_Fullerа ето и информация за човека, благодарение на когото и ние имаме нашата къща и всеки може да си изчислява геодома :)  - дал е формулата на света, като е казал, че не иска да я патентова, тъй като това е божествена геометрия :) 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Къде я видя формулата точно в тази статия от Уики?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нищо не става от този трактор. Всичко е деформирано, няма изправяне. Само да изпръхне земята и го изхвърлям както си е така. То за да се ползва някакъв материал от него, трябва 2 дена да разглобявам и да се дера в телове и само да генерирам още яд в себе си.

До края на лятото, еваш еваш, ще градя нов, за да го ползвам през есента. За пролетта изтървах влака вече.

А понеже оформих мандалата на място с най-много балур, сега ще я покрия цялата в кашони. Да видя какво ще стане. Иначе това място е неизползваемо заради тази трева.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

post-26-0-38774900-1426011447_thumb.jpgpost-26-0-43645300-1426011469_thumb.jpgpost-26-0-21141700-1426011493_thumb.jpgpost-26-0-97331600-1426011483_thumb.jpg

Да споделя и моя опит от 2011 год.Съоръжението сработи,действа от април до ноември.Аз в Бургас кокошките във с.Факия на 50 км.,среща в събота и неделя.Проблеми с кучета,белки,лисици и т.н. нямах.Проблема за следващата година се указа,че няма кой да събира яйцата през седмицата и да ги съхранява в хладилник.

Гого и alys харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еее, бай Станко, ще извиняваш, ама да ти имам проблемите :D 

Конструкцията от боядисани тръби ли е? Не е ли много ниска в краищата? Има ли причина да си избрал форма на сектор от цилиндър, вместо от паралелепипед?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей Боби. Наистина този проблем ме спря следващата година да гледам кокошки.Конструкцията е от квадратен профил 20х20,а формата е такава,защото най лесно се прави,само се огъва до дадената форма.За кокошките ниски и високи места няма.Между другото тази цялата инсталация на две седмици се местеше между дръвчетата и така косях трева и наторявах едновременно.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет. Ако оставим "проблема" със събирането на яйцата, има ли други подобрения, които бихте направили? Няма ли опасност от прокопаване/провиране отдолу на "врага" ;) - белки, лисици...?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако се остави 30-на см от мрежата да излиза навън, би трябвало да ги спира от прокопаване, защото ако тръгнат да копаят, ще е до оградата, където ще лежи мрежата, а не на половин метър от нея. Поне така си мисля. :)

Ако тракторът си има конкретни места и всяка година се мести само на тях, както ще е в моя случай, съм замислил и друг вариант. Продават акация за огрев. Има колове с дебелина до 10 см диаметър. Купувам си от тях, нарязвам ги на по 30-40 см и през 10 см ги забивам напълно в земята по периферията на трактора. Ще се получи, като решетка в земята. А ще трае много години, защото акацията бавно гние.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако се остави 30-на см от мрежата да излиза навън, би трябвало да ги спира от прокопаване, защото ако тръгнат да копаят, ще е до оградата, където ще лежи мрежата, а не на половин метър от нея. Поне така си мисля. :)

Ами аз бих пуснал и половин метър, ама ще работи ли? Няма да съм постоянно там, а съседите си патят всяка година от белки и лисици.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трябва да са с доста акъл, та да тръгнат да прокопават от такова разстояние :)
Все пак, аз в началото ще пусна само декоративните си кокошки, които скачат на най-високите кацалки, направо си летят. Там няма какво да ги хване. Ще видя за седмица ще има ли някакви опити за покушение.

Ivilin Ivanov хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Новият трактор, от арматурно желязо Ф6.
Този път трябва да издържи. 20-на кг е. По средата му се набирам без да поддава. Истината е в диагоналите. :)

IMG_3137.JPG IMG_3138.JPG IMG_3139.JPG

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето и надявам се завършения вид на кокошия ми трактор, версия 3.0:

кокоши-трактор.JPG
Квадратурата е 12 кв.м. Мисля до поставя до 12 кокошки вътре.

Експериментално сложих декоративните си кокошки вътре, че се катерят на кацалките чак до билото и там са в по-голяма безопасност от евентуални врагове. Днес пуснах и една от големите, за да видя как ще използва кацалките и до каква височина ще успее да се качи, за да модифицирам, ако е нужно:

кацалкли-на-кокоши-трактор.JPG

За покривало използвах винил. А под него, в горната част, сложих брезентов плат, защото очаквам винилът да се загрява лятото, и не искам да придава топлината си надолу.

А това е пологът, който ще използвам. Стар ненужен кош от косачка за трева. Отваряш, за дръжката и вън - прибираш яйцата и вътре. А дано... :)

полог-за-кокошки.JPG

п.с. трябва да почнах да снимам отново с фотоапарата, че на кофти светлина, с тел нещо са кофти снимките.

Kamen Angelov хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

В момента само ти разглеждаш тази страница.