Гого

Календарен справочник

14 мнения в тази тема

Направена е нова секция - "Календарен справочник".

Идеята е, да се направи по една тема за всеки месец, и в нея до описваме своите дейности.
Кога какви разсади залагаме, кога садим навън, какви дейности извършваме в градината, компост, третиране с отвари от природата и т.н.

Когато се събере достатъчно информация за месеците в годината, ще се опитаме да систематизираме нещата в отделна страница, която нагледно да служи, като справочник на начинаещи и не само, градинари.

Общо взето, който каквото прави системно всяка година по едно и също време, може да го описва в темата за конкретния месец. Ако няма такава тема, който реши да сподели нещо, може да създаде.

Ако имате някакви други идеи, моля, споделете.

Irina Antonova и Boriana Toleva харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре би било да създадем база от данни за посевен календар. Но срещаме трудности при принципите на структурирането му.

Всяка култура, се сади по различно време, според това, в кой край на България е, на открито или закрито се отглежда, за ранни или късни добиви, даже и сортът влияе.

Ако може, да разграничим няколко конкретни общи области за страната, които се разграничават една от друга, спрямо залагането на семената и най-общо да сложим едни срокове от-до, в зависимост от ранно и късно производство, мисля, че ще можем да оформим нещата нагледно в табличен вид. Като въвеждането може да става чрез някаква форма, съдържаща полета от сорта:

• Име на културата
  • Ранно засаждане - от-до
  • Късно засаждане - от-до
  • Приятелски култури
  • Култури неприятели
  • Болести и вредители
  • Описание
  • ? (друго)

След като се попълни доволно каталога, ще решим по какъв принцип да разграничим културите, за да може всеки да има по-общ поглед над нещата за сеене. Например, идва месец февруари, поглежда за февруари, и вижда, че това, това и това от неговата зона, в която се намира, предстоят да се засаждат.
Но за да стане това, трябва да знам в различните краища на страната, кога какво се сади.
Малко е сложно това начинание и не се знае, дали ще се има успех.

Друг вариант е, когато попълваме каталога (статиите) с културите, да се слага етикет на всяка култура, февруари, март, април и т.н., месец, в който най-общоприето се сади. Така, когато натиснем на март, ще излезнат всички култури за март месец. Отделно, в коментарите, ще може да се види, кой, къде, кога и как го прави. Мисля, че това ще да е най-лесният начин, в който всеки по желание ще може да участва, с информацията, която има.

След като вкараме информация за няколко култури, ще дам нагледен пример.

Boriana Toleva хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Описаното по-горе от Гого обсъждахме по чат. Моята мегаломанска визия :D е за нещо като онлайн приложение, което да покрива всички нужди с планирането като дати.

Например избираш кои култури и сортове искаш да отглеждаш и ти съставя автоматично календар за твоята зона кое кога какво и как.  :D

Нещо подобно е приложенито Gardenate. В него има по-голямата част от "мечтаната" функционалност, вкл. съвместими култури и тн. 

Основните спекове с него са два - на английски е, съотв. има доста по-малка приложимост в България и също така не е пригодено за тукашния климат. Принципно има правени опити да пригаждане на американските температурни зони към Европа (ето един пример), но не смятам, че е успешен. 

Един вариант, който съм си мислил, е да хванем да преведем това приложение. Дори и само така ще е голяма стъпка напред. Но и епична работа де...

За времето:
Датите на последна/първа слана, както и средните макс/мин температури по месеца оформят най-полезна за градинарите карта, която взема предвид и локалния климат. Но за жалост няма такива данни с добра резолюция (примерно 20-30 станции за цялата държава, вместо по 50-100 за област).

Аз лично смятам, че в България има пет основни, да ги наречем макро-зони:

Планинска - Трявна, Копривщица, всички високи родопски села, в общи линии над 8-900 нмв и в планината, особено тия на северен склон

Морска - черноморието от Бургас и на юг и към 30 км навътре от него + долината на Струма покрай Петрич-Сандански

Дунавска - всичко на изток от Северозападнио Резерват (тнар граница "барабой с мръве"), от северната страна на Балкана, до морето

Западна - всичко от Траянови врата на запад

Тракийска - всичко на юг от Балкана и на изток от Пазарджик

Тъй като познавам хора във всяка зона, имам някои наблюдения, но те не са достатъчни за систематизирано изработване на посевен календар. Затова и предложението на Гого е най-подходящо. Всеки да сподели къде се намира и кое кога прави, като му дойде реда. Така ще можем да придобием представа и, живот и здраве, с годините ще се натрупа база за сравнение!

Гого, Boriana Toleva, Irina Antonova и 2 други харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Идеята е чудесна, може като за начало да се направи една таблица някъде тук, където всеки може да попълва на принципа на уикипедия. По-натам може да го извлечем в по-завършен вид, ако има желание :)

Климатичните зони са супер, но трябва да се отбележи, че има местни явления и фактори, които водят до микроклимати, много различни от гореспоменатите. Такива са часовете слънчево греене, постоянни течения, преобладаващи ветрове, влажност, мъгли и възможност за инверсия.

Последните две са особено важни, тъй като на места като родопската яка, а и моето село (Източен Предбалкан) есенно време има около 2-3 седмици до месец повече слънчеви дни в сравнение с низините наоколо, където е мъгливо, наблюдава се и инверсия (студеният въздух остава в ниското).

Друг интересен момент, който забелязвам тук е, че зимно време много често, когато има нахлуване на западни и особено на южни циклони, времето е с пет до 10 градуса по-топло от същата ширина в Резервато, да речем, или София, защото въздухът някак се завихря откъм Солун през Източните Родопи, удря се у морския бриз и се завърта насам. Много е приятно. Дори в момента духа такъв вятър и снего се топи. Такива неща.

Гого, Слави Котаров и Boriana Toleva харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В момента тече изграждането на "другия вариант", с кратките описателни статии за културите. За всяка се слага етикет с месеците, през които се засажда. Например месец юни - излизат конкретните култури. Съответно, вътре в коментарите, всеки може да опише особеностите на своите климатични условия или някой може да попита за своите.

Важното е данни да се трупат, после ще се организират.

Слави Котаров и Boriana Toleva харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сял ли си досега фенел през пролетта? На пакетчето му пише, че се сее август и аз много се чудих дали да не пробвам, сигурно ще стане.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До сега не съм сял никакъв фенел. Единствено че посадих осакатения корен, който си донесох от Каблешково :) 

Конкретно този Florence го взех като бонус, защото като купувах семена хванах някаква схема от типа купи 5, получи 1 подарък. Честно казано ме съмнява да се получи при нас, защото тоя тип глави искат да ги загърляш с почва и да е топло и влажно - засуши ли се, почва да стрелкува и чао глава. В интерес на истината го взех с полу-комерсиален интерес, защото е модно и със сигурност в микро количества ще се купи, но едва ли ще го отгледаме до представително ниво...

Прочее на тоя пише, че се сее на пролет, директно навън, възможно най-скоро след последната слана, след което се загърля отривисто :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...

Нещо подобно е приложенито Gardenate. В него има по-голямата част от "мечтаната" функционалност, вкл. съвместими култури и тн. 

Основните спекове с него са два - на английски е, съотв. има доста по-малка приложимост в България и също така не е пригодено за тукашния климат. Принципно има правени опити да пригаждане на американските температурни зони към Европа (ето един пример), но не смятам, че е успешен. 

Боби, според теб - коя зона трябва да изберем от приложението Gardenate, за да отговаря горе-долу на Софийско? 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мнооого труден въпрос :) За твоя климат по склоновете бих казал Канадската 5а-б, или Американската 5а-б. Дори бих казал, 4а-б може да е приложимо. По тукашни форуми съм срещнал да ни поставят в зона 6, но това е доста оптимистично, бих казал за Пловдив и източно/южно.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моят склон е южен (юг-югоизток) - аз съм от северната страна на Цар Борис и гледам точно срещу Копитото. Ето това ми е изгледът от горната част на парцела (северната) към Витоша (юг). 

20160625 125538

Според мен за 5а-b може би си прав, но аз по-скоро бих отишъл към 6а-b, отколкото към 4 ... 

post-273-0-55262500-1480675201_thumb.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами ти си познаваш мястото най-добре, но все пак имай предвид, че за зона 6, средната минимална температура зимата трябва да е -5 до -10 целзий, което ми се струва доста оптимистично. Че то тука в полето до София от 1 месец е под нулата средна минимална, а е още есен!

И още нещо - микроклиматът винаги ще надцака зоните, също както почвеният атлас е обща картинка, а не конкретна.

Първа/последна слана и минимални/максимални температури са също добър индикатор, но сега въпросът е контекса на това приложение, затова сложи 6а и догодина сподели дали предложените дни са точни или идват малко ранни (демек трябва да е по-скоро 5).

rururu хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Я и аз барабар Петко да се изкажа.. за мен в Пловдив съм се прицелил в канадското 6а −23.3 °C до −20.6 °C, че имам пресни спомени от преди 4-5 години за температури под -20°C.. последната зима най-студеното беше -17°C..

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи, тия зони зависят от мега сложното средна годишна екстремна минимална температура :) Демек не единичен ден да е било -20 :)

Hardiness zones are based on the average annual extreme minimum temperature during a 30-year period in the past, not the lowest temperature that has ever occurred in the past or might occur in the future.

Според мен за Пловдив си е поне за 6, ако не и 7 Американска. stringmeteo.com e паднал, иначе бих проверил.

Да не забравяме и това:

http://www.ahs.org/gardening-resources/gardening-maps/heat-zone-map

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи, тия зони зависят от мега сложното средна годишна екстремна минимална температура :) Демек не единичен ден да е било -20 :)

Според мен за Пловдив си е поне за 6, ако не и 7 Американска. stringmeteo.com e паднал, иначе бих проверил.

Да не забравяме и това:

http://www.ahs.org/gardening-resources/gardening-maps/heat-zone-map

В тоя stringmeteo.com  изобщо не мога да се оправям.. По Хамериканската Heat Zone Map съм zone 8..

А докато търсех "Еuropean Heat Zone Map" попаднах на два много интересни сайта с карти:

-> http://grist.org/climate-energy/the-16-scariest-maps-from-the-e-u-s-massive-new-climate-change-report/

и

-> https://nelson.wisc.edu/sage/data-and-models/atlas/maps.php?catnum=3&type=Ecosystems

Мегасложното "средна годишна екстремна минимална" ми е мегасложно.. ;)  а за "единичния ден" мога само да говоря от личен опит - когато беше паднало под -20, макар, че задържа само за ден-два, ни измръзна смокинята и още 3-4 асми..

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

В момента само ти разглеждаш тази страница.