Бай Ли Шъсей

Черви от Калифорния в лехите

8 мнения в тази тема

Друзя, обмислям нещо -

дали ако си взема малко размножителен материал и го разпределя из лехите червите ще се чувства у дома си?

Сега говорих с един чичо от село дето продава черви и той ми рече, че само съм щял да си изхабя парите за материала, нямало да се размножат.

Ама как да няма, като лехите са мулчирани, от есента до скоро в тях гниха растенията от предната година покрити със слама и кашони, освен туй ги наторих със прегоряла овча тор... Та, какво Ви е мнението, да го понатисна ли да си изхабя парите?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Щом и пари ти иска, не му е чиста работата! Все пак ти е комшия, а на теб две лопати ще ти стигнат, той ги има с тонове... тц тц тц... до къде я докарахме!

Дали ще се размножат могат да кажат само те. С други думи, трябва да пробваш. Със 100% сигурност няма да има експлозивен растеж и размножение като директно в леглото с тор. Но съм на 90% сигурен, че ако държиш мулча и вкарваш органика, ще живеят и ще ги срещаш - поне при нас е така. В нашата градина ЧКЧ дойдоха с фракцията, която добавям в смеската за разсади + от компоста - явно яйца и те така. В градината на майка ми, докато гледаха зайци бях "зарибил" едното торище с ЧКЧ и те си плъзнаха навсякъде из градината.

Друг е въпросът, че би било добре локалните червеи да си присъстват в градината тъй или иначе. Като добавиш, не е ясно накъде ша наклониш везните. Примерно, ако сега нямаш достатъчно - защо? После ще заимаш ЧКЧ, дали ще останат другите?

А ако ти трябва оправдание за пред комшията, кажи че ги вземаш за компостната тоалетна и да ти даде 1-2 кофи.

1 човек хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тука има един тъмно лилав червей из градината, не го знам какъв вид е, сигур Каменска превъзходна :D. Ама не е никак много, докато подготвях лехите дали съм видял и 20-тина... това не значи че няма още, разбира се.

Така или инак, обаче, ще правя компостна купчина, ама докато стигна до нея...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Инак, комшия не ми е, ами бизнесмен. Някой почнал да прави ферма за черви от село, отказал се, и тоз чиляк я купил...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наистина, както Георги предложи, ще диря някой нашенски дъждовен червеи, и то не много и ще си го развъдя по лехите, ако до тогава сам не е плъпнал под мулча, или в бъдещия компост

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма нужда да търсиш, просто му осигури достатъчно органика и той сам ще се настани и размножи, та даже и къртици ще доведе.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

къртици вече има, предполагам, че се дължи на червеи от цялата органика от миналата година... ама, ми се вижда, че са малко, докато подготвях лехите, дали и 20-тина видях...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

къртиците няма да дойдат, ако е бедно на червеи.  може просто да не си ги забелязал, да са се крили, да е било сухо и т.н. Най-вероятно всичко си ти е точно. 

2 души харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

В момента само ти разглеждаш тази страница.