Jump to content

Преди да се регистирате и включите активно в нашите форуми, молим ви да се запознаете с темата "Какво е Без Мотика?".

Nevil

Петрова градина на Nevil

Recommended Posts

МиХи

Много ми хареса последния ти експеримент и отдавна се каня да опитам.

Обаче това с калчищата ме впечатли още повече. И имам въпрос от къде мога да си намеря/купя имам предвид/ калчища.

Така още другата неделя моят мъж ще бъде изненадат с поредната ми градинска иновация. Слама нямам, но сено и остатъци от дървесина се намират.

Пробвах преди време с две гнезда картофи и стана. От тогава все не намирам време, но вчера окосих долния двор / пустещ съседен/ и имам голяма площ за нови експерименти.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, МиХи написа:

Обаче това с калчищата ме впечатли още повече. И имам въпрос от къде мога да си намеря/купя имам предвид/ калчища.

Мисля, че има по железариите.

http://stoichkovi.bg/products/product_details/3273

Очевидно и при ВиК неща.

• Мерси 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Привет 

Да,калчища по железарите ,  въпроса  обачече  е .........че не Съм още с ясна позиция по ефикасността им. Наблюденията са ми от един сезон и две саседни лехи. Ама пусти лехи..........нали не се копаело в тях та:tounge_wink:..........немога да ревизиран какво става вътре.:smile: 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Добре де, ще опитам и аз. Имам досадни къртици, които са ми направили лехите на дупки и току се появи купчинка насред засадените растения. Умориха ми и един божур като изкопаха тунел точно под него. Не искам да ги убивам/ полезни са все пак/, но искам да ги отдалеча от лехите. Ще потърся калчища и ще експериментирам. Засяла съм и рицин. Уж също гонел и къртиците/сляпо куче нямам,слава богу/.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Привет на Всички.

Тези дни направих сефтето на една нова придобивка на която залагам определени  надежди за намиране на поне частични  решения  за натрупващите се вече с годините плодове от овощните градини. Смятам да експериметирам в направата на чист плодов сок и вероятна   пастьоризация като решение за съхраняването му за по дълак период от време.

Та понеже  имаше достатъчно череши за експеримента ....реших  да не пропускам възможноста и да започна с  тях.

IMG_20200614_153822.thumb.jpg.b7ebb786d3170fef64192bdd5b689868.jpg

В общи линии става лесно и бързо.

Стерилизирах  чрез изваряване  буркани с въртеливи   капачки (това имам в изобилие) и налях сока в тях. Имитирах  пастьоризация...чрез загряване на сока във водна баня при температура между 75-78 градса  за 10минути.

IMG_20200614_174210.thumb.jpg.96f8d34273e14bb363cf0f9c2d87bb7c.jpg

Получи се това

IMG_20200622_185919.thumb.jpg.471430a7763a48584985e732fd28fe69.jpg

Сега всичко е отаено на дъното. 

IMG_20200624_222110.thumb.jpg.01894c77ea109d701e53519ae3765b5d.jpg

Вкуса на сока.......поне за сега...изглежда непроменен.

Ще го бъде!

Някой ако има опит?.........ще Съм Благодарен.:smile:

• Харесвам 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Ехаа, супер придобивка! Честито! Като гледам по-скоро ние ще попиваме от твоя опит. 

Обаче съм любопитна колко в общи линии е бързо и лесно? Изисква ли голяма физическа сила навиването на механизма?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Привет @Миленка®

Мислех  Си че  като включа съчетанието от думите ....."в общи линии" ще излезна от спиралата на противоположностите като бързо-бавно, лесно-трудно........подобни на щастие-нещастие, правилно-неправилно и т.н......подобни.

На 24.06.2020 г. at 22:57, Миленка® написа:

Обаче съм любопитна колко в общи линии е бързо и лесно?

Няма да стане ясно ситуацията  чрез тези две думи .....бързо и лесно защото е относително и  е според човека. Неща които на Мен са Ми бързи, лесни и приятни ......на друг ще се сторят бавни.трудни и неприятни. Важи разбира се обратната ситуация.

Сега  ще подходящата по по-различен начин.:smile:

И тук  като във всички други варианти подготовката на плодовете отнема повече време от самото пресоване ..........в случеа.

С черешите беше лесно защото ги наскубах още при брането без дръжки.

Измиване и старателно намачкване 

IMG_20200614_145937.thumb.jpg.20bb83010bdd2a0416e1bc135d19453a.jpg

защото от това зависи времето  и усилието след тота при пресоването.

Принципа на работа на този вид преса е........въртим  докато Ни позволява.

Налягането спада след няколко минути като през това време се отделя сок.

Правим нови още  няколко оборота и почивка.

И сега това което питаше Миленка

На 24.06.2020 г. at 22:57, Миленка® написа:

Изисква ли голяма физическа сила навиването на механизма?

Аз като мъж.......ще направя примерно четири оборота с механизма.

Ти като жена....ще направиш два, два и половина......чудо голяма! Работата и резултата  ще е пак същият. Може би малко по бавно.:thumbsup:

Хубавото е че....... тази работа вече веднъж стартирала.......може да се върши и между другото.:smile:

• Мерси 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

В момента само ти разглеждаш тази страница.

• Създай нов...