GreenParadise

Най-богата на фосфор растителна култура у нас

6 мнения в тази тема

За растенията и в частност коя култура от растенията или животинските обитатели, които виреят и живеят в родния климат има най-богато съдържание на фосфор? Азота и калия са лесно постижими, с разграждането на зелени растения и калия - съответно чрез чиста дървесна пепел, но въпроса с фосфора ми е под въпрос. 

Засега съм се спрял на орех като богат на фосфор и лесно достъпен.

https://www.bb-team.org/hrani/id/424099_oreh-angliyski

За охлювите не съм сигурен като чисто и натурално месо, което мисля е богато на фосфор, но може би има по-богати на фосфор растения или животинки/насекоми. Морските дарове отпадат като вариант, тъй като съм далеч от черноморието, а и си говорим за хранене на растения все пак. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не разбрах себе си или растения ще храниш с този фосфор? Ако е себе си, яж риба - с костите. Ако е за растения - костното брашно е най-евтино, иначе можеш да си купиш специални формули от рибни останки, или гуано, които са по-дебели и си струват за подхранване на едни други растения (например това), не за домати и краставици. Като цяло няма растение, което да е особено богато на фосфор в количество, от което да си струва да се прави тор от него, което е един от проблемите при производството на домашни био торове от растения.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Растения ще подхранвам. Костното брашно не е ли забранено? А гуаното ми се струва скъпо за зеленчукова и овощна градина от 1 декар, а ако опитам да го събирам сам, доколкото знам съществува риск от пренасяне на заболявания. Дано греша

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е, ама аз не бих си го слагал в градината, като си помисля как и от какво е произведено :> Ако отнякъде си намериш рибни глави на оферта (примерно някой рибен ресторант) можеш и сам да си правиш течен тор от тях (стига да не те е страх от миризмата), иначе и заровени вършат работа де, но си е хамалогия.

Като се замисля нямам нищо против и синтетичните фосфати, стига да са нанесени предсезонно и в разумни количества (например сега), но те далеч не са така ефективни.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за съвета.

Идеята ми е да се създаде един микс, накиснат във вода, за да ускоря разлагането на всички съставки, тъй като първия ми опит за компост беше с купчина, залята с вода и затисната с найлон като периодично добавях вода и обръщах, но процеса отне няколко месеца. Резултата с компоста беше доста добър. Но в шербет и съответно разреден в пропорция с вода, която би била много относителна мисля че ефекта ще е по-добър и екстракта ще е готов в пъти по бързо.

А какво мислиш за използването на смачкани охлюви с черупка като добавка към растителния микс? 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колко рибно брашно се внася на декар и къде се продава качествено такова?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

В момента само ти разглеждаш тази страница.