Боби Димитров

Нож за копане (hori-hori)

8 мнения в тази тема

Някой работил ли е с японски нож за копане, известен и като hori hori?

В България намерих само на едно място да се продават и с доста подозрително качество.

Хамериканците ми препоръчаха това, ама ест. не се продава в Европа.

UltimateTool-Walnut_08_900x674.jpg

В нашата градина много трудно се работи с класическа градинарска лопатка, защото те изискват много рохка почва, а и като цяло правят доста голяма дупка. Ако имаш примерно разсад домат, който искаш да влезе 10 см в земята, трябва да изкопаеш доста пръст, а рядко става просто да "избуташ" с лопатката настрани. Садилото е изключено, защото прави гънци подземни :D

Миналата година садих едни коренища от риган с мачетето :D Оказа се доста удобно, но не достатъчно - острието на мачетето не е извито и не е заострено отпред.

1 човек хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бобка, тука хората глигани произвеждат, ти за една извита че*ийка се чудиш... Ша фанем ино жилязу малко кат са постопли и ша спретнем едно таквоз в мазата на шмиргела за нула време ;)

1 човек хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не си прави ти майтап, от 6 месеца чакам новия глиган от Краси и още го няма, а уж е изцяло готов :D Тъй че за чикийката, дето още не е замислена, може и година-две да си отчакам, а отделно и цената й колко ли ще дойде? Успех с неръждавейката 3мм и шмиргела и назъбеното острие и дръжката от масив :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На японците им е забранено да правят мечове и за компенсация са маниаци на тема ножове, но не знаех, че и такова чудо правят.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бях си намерила едно удобно желязо, с чиято помощ си правех дупки за разсадите, когато ме мързи да си търся поредното изгубено садило, изоставено кой-знае къде. Оказа се много хубава джаджа. Дано си я намеря, когато ми дотрябва. Точно за дълбоки дупки, когато не мога да се вихря с мотика или мотичка.

2 души харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 31.01.2019 г. at 17:04, alys написа:

Бях си намерила едно удобно желязо, с чиято помощ си правех дупки за разсадите, когато ме мързи да си търся поредното изгубено садило, изоставено кой-знае къде. Оказа се много хубава джаджа. Дано си я намеря, когато ми дотрябва. Точно за дълбоки дупки, когато не мога да се вихря с мотика или мотичка.

Аз с прче арматурно желязо правя дупки за резници малини, например.

1 човек хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 31/01/2019 at 16:31, Боби Димитров написа:

Някой работил ли е с японски нож за копане, известен и като hori hori?

В България намерих само на едно място да се продават и с доста подозрително качество.

@Боби Димитров, ровнах в англйските сайтове.. ако искаш нещо оттам мога да ти го поръчам и на лятоска ще ми го донесат.. примерно от тук или тук и тук..

А за тоя дето си писал, че го има във вивре-то гледам, че на същия много му се радват в примроуз.ко.юк сравнен със всички останали в категорията, него най-много са го коментирали..

А на едно място видях, че и Friskars правели нещо подобно - Fiskars Big Grip Garden Knife

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Варелче, туй са различни продукти. Хамериканците ме заклеха ако ще си купувам, в никой случай да е с partial tang, само и само full tang работи и поне от работата ми в кухня и с профи ножове там, склонен съм да се съглася. Ако желязото не стига до края на дръжката, балансът е много зле, и при натискане дръжката е склонна към разцепване. Втори проблем - не трябва да има никакви каналчета, луфтове и други ниши около желязото в самата дръжка. Това показва тънко желязо, кофти изработка, пълни се с пръст.

Иначе идеята за парче Г-образен винкел, който да се заостри и да му се направи дръжка ми допадна. Не че имам способите и уменията да го изработя... и не че ще струва по-евтино от 30 долара, предвид колко струва един мой час време... но докато не намеря някой да го вкара тоя контрабанда от САЩ... ще си помечтаем!

Тия франсета са дистрибутори на Barebones в Европа, ама им писах лани мейл, зарежи отговор.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

В момента само ти разглеждаш тази страница.