Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Venetka

Венеткини въжделения

Recommended Posts

Isa Bel

Вени едни други марулки изместиха пловдивските тази година и едва ли ще събирам семена ... тези които ми харесаха сега са на Опал Зи   -   http://opalbg.net/салата-и-марули/  /пак от Пловдив е фирмата ;)/

имат различни видове марули и тези които аз взех - джентелина са с отлична кълняемост... тази година насях повече от 10 сорта и при еднакви условия на отглеждане половината не поникнаха а от другите едва едва излизат ... тези на Опал Зи са с най-стабилна кълняемост и при пресаждане тръгват много добре ... 

нямам отделна снимка на тях - но ето тук изрязах от обща /тези в кафявата чашка са/:

Pp5Ea4L2PDVHx2H7C4SUKAly8uLwL5qV7CeXDrcv

и ето ги вече във фолиото:

5V9hRGkGsQ3BzhPmeMVwn_HDq-uZDRAWYk5Wk0yV

 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Тия задържащи стенички с дялан камък са супер, хем чуден микро климат, хем красота, хем задържат катерливи, много функции имат! Колко е площта на имота? Улицата е в ниската част гледам, а къщата е във високата? Какво е изложението?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Боби, общата площ е 1300 кв. метра.

Този най- големия зид е в северната страна на имота, а над него е улицата. Като погледнеш от улицата имота остава в ниското. 

Долната му част / юг/ е там където съм засадила юниперусите, за да укрепват почвата. Другото е съседския имот, но нямаме ограда между нас. Ролята на ограда отново играе каменен зид. В единия край е около метър висок зида, но се вдига до 3- 3.5 метра в другия край. Няма как да го снимам обаче от нашата страна. Заради разположението си имота е защитен почти отвсякъде и реално ветрове там почти не се усещат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Това с вятъра е много ценно.  :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Да, Димо, много е ценно. И ние не сме предполагали. Просто кой ти ще гледа от къде духа вятър като купува имот?? Поне аз никога не бих се сетила за такова нещо..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Да не искаш да кажеш, че не си чела това ми писание, преди да си купиш имота? От къде духа вятъра е от изключително значение! :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Със сигурност не съм го чела... Вихрех се из един форум за китки основно и много неща от тук съм пропуснала. Почвам да се ограмотавам.... отивам да чета какво си писал  пък току виж съм поумняла и помъдряла  и направя правилния избор на имот при следваща покупка...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Завърнах се у дома, пообиколих пловдивската цветна градина и установих, че си имам джунгла. Два дена рязах, чистих бурени и се опитвах да въдворя ред. Днес си почивам, тоест на работа съм. Трудно пиша, че пръстите ми са целите на дупки от розените бодли, но не се давам.

Разсада от домати е прераснал... минава 50 см във височина, един такъв цингулест и със светло зелени листа. Подозирам, че ММ не го е изкарвал навън достатъчно. Рискувах и го метнах целодневно навън, вече 3 ден оцелява. Дано да оцелее до следващия понеделник. Тогава ще е денят Х за доматено-пиперени начинания. Раздадох разсад на колежките както бях обещала и нещо взех да се чудя дали на  нас ще стигне оставащия. Май ще намина покрай пазара утре, ама като знам, че навярно пак ще ме излъжат и ще купя незнайно какво се чудя изобщо. Тук някой от Пловдив няма ли да подскаже от кой пазар и какво да си купя като разсад домати. Десетина- петнадесет корена евентуално ще ми трябват.

Забодох в кофички три резника от узбекска жълта смокиня. Твърдят, че смокинята била като троскот. Ще видим дали е така след месец-два.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Не вярвам @Гого да няма излишен разсад!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Благодаря Боби. Писах на Гого. Поне се пробвах де, че още не съм ориентирана кое къде се пише и търси.

Дано да има нещо останало като разсад.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 1 час, Боби Димитров написа:

Не вярвам @Гого да няма излишен разсад!

А мен не ме "препоръчваш" така ли маймуно мръснаааа ;) 

Бориславе от теб не го очаквах :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Е как да те препоръчам, като знам, че садиш 3 градини със сума доброволци! Не искам да те подкопая, като те оставя без разсад :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

За съжаление, нямам излишен. Тази година правих разсад само за оранжерията, а за навън купувах. Преди 3-4 дни купувах краставици и пипер от "Събота" пазара в Кючука. Но съм сигурен, че ще има и на "Понеделник" и на "Четвъртък" пазара, както и на този на Гребната база. На Събота пазара имаше бол домати, но не ги заглеждах, че ги бях посадил вече моите. Имам няколко бройки, от които само попълвам пострадали корени от попови прасета или разни мои физически дейности из градината, че малко не гледам къде ходя и кво размятам. :Д

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Само да подскажа, че като си колтучите доматите, можете да засаждате тези колтуци и ще си размножите растенията. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кукумир

@alys директно ли се засажда колтука в земята? Това не съм го чувал, а звучи интересно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

На теория знам, че е възможно от колтуците. Практически никога не съм пробвала. Проблема е, че нашия разсад е станал един длъгнест, тънък. Няма и намек за поява на колтуци.

Вече ми предложиха разсад и ще допълня редицата. Благодаря за съдействието.

Някъде тук из темите срещнах , че някой пишеше за янтарна киселина. Тази година пробвах при пикирането на разсада с нея. Резултата беше .... мигновен. Тъй като трябваше да стягам куфарите за поредното пътуване пикирах разсада от доматите и пипера много малък. Растенията бяха около 10 см високи. Нямах време да ровя из руските сайтове колко и как да разтварям янтарната киселина и реших да пробвам. Една таблетка разтворих в литър вода и полях. За протокола- това чудо се разтваря много трудно и бавно. Пикирах в чаши за бира, прозрачни. На третия ден от пикирането разсада изглеждаше прекрасно, а количеството пуснати корени беше много голямо.

Тази вечер ще пробвам да подхраня листно с тази киселина разсада. Жалко обаче, че до сега не открих от къде в България може да се купува.

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Можем ли да направим извода, че използването на янтарна киселина води до длъгнест и тънък разсад? ;-)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Неее, определено не е това резултата. Разсада понесе много добре пикирането и изключително бързо разви големи корени / обяснявам си го с янтарната киселина/. Впоследстивие обаче аз заминах извън БГ за дълъг период и моя мъж се грижеше за разсада. Призна си , че почти не е успявал да го изнася навън заради лошото време, а той е на работа през деня и не искал да го умори. Като резултат според мен се е получило това прекомерно израстване нагоре.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Колтуците се садят както разсад. Хубаво е да не ги пече пълно слънце, докато се прихванат и задължително се поддържа влажна почвата. 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Нямам сили да мърдам днес. Вчера с ентусиазъм и песен поехме към вилата. Ентусиазма беше докато не стигнахме там.

Моменталически всички положителни мисли се изпариха от главите ни при открилата се гледка. Не се виждаше къде има лук, картофи и така нататък. Бъзе и коприва по 40-50 см, треволяците гордо полюшваха класове, високи около метър.

А върха на всичко е това, че градушката в Карловско от миналата седмица не ни е подминала. Валяло е около 15 минути, според 70 годишния ни съсед през живота му такова чудо не е бивало. Всички листа на засадените есента дървета са на ресни. Жалка картинка. Благодарението на бъзето зеленчуците долу горе са в по-добро състояние от овошките. Лошооо, но какво да се прави.

Лазих няколко часа в опити да открия къде са ми картофите, червеното цвекло. Около лука беше много интересно. Дърпаш бъзето, то излиза с 2-3 глави лук заедно. Тях ги връщах обратно и им се извинявах. Иначе казано, половината лук го засадих отново. Другата половина не успях да опощя, не стигна времето. ММ се майтапеше, че съм казала 300 пъти поне извинявай лукче и със сигурност съм се чалнала. Той пък горкия на свой ред едни 20 квадрата място първо ги отеса с мотиката от плевелите, изхвърли ги с вилата и обърна мястото с правата лопата като още 3 ръчни колички с коренища от бъзе издърпа от земята. Играеше играта дядо вади ряпа...

Резултата- зверски сме изгорели, едвам се домъкнахме снощи в къщи. Нооо засадихме една леха с капия и люти чушки, една с домати / разни видове. Тук  е мястото да благодаря на Валери за прекрасния разсад. Силни, здрави корени и невероятно разнообразие от сортове. Дано ги догледаме подобаващо и да докладваме за резултатите.  Успях да разчистя около малините и другите плодни храсти. Тиквичките и тях ги открих невредими между бурените. Окопани и поляти са.

Живот и здраве за съботата остава да доопоскам лука и лехите с подправки. Сминдуха и копъра се виждаха, но с магданоза, кориандъра и руколата положението хич не беше розово. Явно ще ми трбва помощно ниско столче. Незнайно колко време ще ги пощя от треволяците тия подправки. Снимков материал след малко, че дори и фотоапарата се е уморил и батерията му е паднала.

 

 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване