Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Venetka

Венеткини въжделения

Recommended Posts

Venetka

Забравих сборната леха. Нагъчках 4 корена манголд, 5 корена чубрица, 5 патладжана. Накрая остана някакво-никакво място, което разделих на две. Лехата се разклони и стана двойна. Там ръснах малко моркови. Ако щат да стават. Стана едно шаренкооо. Хич не ми се връзва чубрица с манголд, ма пък що не???

На мястото където не открих картофи... Чудя се какво стана там. Картофите ли не стигнаха, аз ли сега ги оскубах.. ? Така или иначе е без значение. Някакъв участък остана без картофи, та да не седи пусто мястото някакъв катерлив френски грах засях. Нямам спомен от къде съм купувала семената.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Снимковия материал

Малините са се хванали. Четири броя са жертвите, но като се има предвид, че са от резници си е направо супер.

IMG_3711.thumb.JPG.0103d6e36e8ca4128c3e714c1e8ffc76.JPG

Това защо така с главата надолу излезе не знам!!!

Цариградското грозде и касисите и те засега са добре

IMG_3718.thumb.JPG.7b49804ea8e8c6d2439e7c5c29009000.JPG

Явно вертикалните снимки ги завърта по някакъв начин. Сори, ама не знам как да ги оправя.

IMG_3712.thumb.JPG.d530fccbf6990a575acb6b701fb26e79.JPG

Картофи някакви си. Нещо много късно тръгват, та не знам дали ще го докараме до реколта

IMG_3710.thumb.JPG.91bf1662e362f817351095ada589e873.JPGIMG_3710.thumb.JPG.91bf1662e362f817351095ada589e873.JPG

Новите лехи. Докато си виках, че доматите няма да стигнат накрая се наложи малко да ги посгъстим, за да засадя всичките подарени от Валери домати. Толкова прекрасни бяха, че нямаше как да не ги засадим.

IMG_3717.thumb.JPG.b694b60bbe576c02ff89f71e7cc125d7.JPG

Тука недооплевените ми луци и подправки / вляво /. Указвам къде да гледате, че от бурени хич не е ясно ,че там има подправки.

IMG_3727.thumb.JPG.2381942734e461e2102ad6242eb8ada8.JPG

А това са коренищата и треволяците, с които ММ се бори няколко часа.

 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Някога бях обещала общи изгледи от мястото.

Ето няколко снимки. То ... прилича на джунгла, ама уикенд градинарстването с такъв голям терен не се получава за сега

IMG_3731.thumb.JPG.b29b312b5a3616fd2500814cb4123015.JPG

Ей в тоя ъгъл въобще не знаем какво има. До него не сме опирали, докато поочистим другите части и то пак тревясало и айде отново. Ще си седи сега в плановете за проучване на наличните съборетини и къпинаци, някога и на него ще му дойде времето

IMG_3726.thumb.JPG.bb1212450ad2c5bdb09fb186300ca353.JPG

ММ окоси пак партизанска пътека и толкова

IMG_3729.thumb.JPG.da18f9e307506b0f382efb61dc4b1bd0.JPG

Обаче гледка и чист въздух си имаме

IMG_3736.thumb.JPG.dee82bef7fef1e193bf2dcdd1f578836.JPG

и наново избуяващи къпини си имаме в изобилие

IMG_3737.thumb.JPG.1554b4caa510c3ba41ed84aec6258b32.JPG

Това пък са моите цветни въжделения. Божур, даже и цъфтящ

IMG_3733.thumb.JPG.f9393e88b2e3905df489f403802c7a7f.JPG

Розите няма да показвам. Те са неоткриваеми. Но пък на ММ подарените лози са си съвсем ОК

IMG_3734.thumb.JPG.4ab97efcf0d76a11ae67bba1a33ca7f0.JPG

  • Харесвам 6

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Права е Исето, че не е сезон , подходящ за писателстване. Вчера доде опощя розите от прецъфтелите цветове, доде полея всичките саксии, контейнерчета и разсадни кофички и .... стана утре. А ми се щеше още вчера да запиша тук какво свършихме събота и неделя. Ей го, днес, вторник и вече не помня...

Засадените домати, чушки, патладжани и манголд бяха в удивително добро състояние. Личеше си, че е валяло. Оцелели са сами 5 дена, доматите са напускали цветове. Успяхме да сложим колове на реда с доматите, опънахме тел и навързах всяко коренче с канап към телта. Сблъскахме се с неочакван проблем. Почвата е изключително ... мека, пръхкава и коловете се наложи да ги забива ММ на особено голяма дълбочина. Дори и тогава като опъваше телта пустите колове се кривяха. Отъпквахме, трамбовахме и пак трудно се задържаха коловете на едно място. Добре, че там много не духа, че току виж на по-късен етап целия ред барабар с доматите се стоварил в някаква посока.

Същия проблем и при коловете за малините. Някак си и тях поставихме и хайде готово... чакаме малини. За моя изненада почти всички корени са цъфнали и като нищо ще имаме малини още тази година. Успях да си открия подправките и руколата измежду бурените. Ще ги бъде. Най- зле е магданоза. Това е културата, с която хич не се разбираме. Засяла съм несметно количество семена и в Пловдив, и на село, а сега и на вилата и резултата е незадоволителен. Появят се по някое и друго коренче и това е. Миналата година реших да взема крути мерки. На пазара продаваха патрончета разсад от магданоз. Ха, викам си ето ти решение. Смело купих 5 броя и ги отнесох у дома. Докато ги засаждах нещо взе да ме съмнява, че не е съвсем магданоз това чудо. Ами, излезе целина... за листа. Поне целина си имам вече втора година за ужас на щерката, която я мрази. Ами май това беше в събота, другото ми се губи.

Неделята завлачихме и щерката на вилата. Въоръжих се с канско търпение и успях да не се ядосам на безконечното мрънкане, че това е едно гадно село и тя не ще да ходи там. Поляхме всичко, почистихме извън оградата новопокаралите къпини и бъзета. Разчистих си трите малки участъка с китки. ММ напръска дърветата с янтарна киселина та дано да се пооправят след градушката по-бързо. От всичките 30 дървета две не ми харесват. Дюлята лимон айваси странно е избила малко над присадката, на педя от земята, а нагоре двете клончета са сухи. Не знам дали ще я бъде. Едната слива Санта Роса е със странно събрани листенца. И тя ме съмнява. Ако се налага ще пресяваме есента. И накрая зарязахме работата и спретнахме едно барбекю на средата на тръните и пей сърце. Работата да чака.

Снимковия материал остана в къщи. Сори.

Ааа, забравих да питам някой има ли си такова чудо- Momordica charantia.

viber_image_2019-05-11_19-50-37.jpg.1900410be6cb6cd3651025546ca8d150.jpg

Съседката ми даде семена, те пък взели да изкарват всичките. Сега се чудя къде да го дявам и какво обича като условия. Катерливо било, само това ми каза и панацея за куп болести. Май ще се наложи да ровя из нета , а времето ми е кът.

 

 

  • Харесвам 6

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Един такъв въпрос ме човърка в последните дни, та накрая се реших да го повдигна.

Окосихме си ние райграса в Пловдив в петък и един възголям чувал с окосеното понесохме в събота към вилата. Полях редовете с домати и чушки и насипах райграса около корените с идеята да позадържи влагата докато ни няма там. То нали сме уикенд градинари и си нямама представа дали нещо ще се получи от усилията ни та пробваме разни неща за задържане на влагата. Не, че тонове треволяци няма на вилата, ама някак си по-лесно ми се стори с накълцания райграс да започна.

Гледах го аз тоя райграс там и в главата ми забръмча бръмбар.... Нали не искаме никакви препарати и торове да попадат там, а ето, че наслах райграс, който е торен пролетта. Значи, направих грешка. Ясно за райграса, но как стои въпроса когато се мулчира със слама? Всички семена от пшеница се обеззаразяват преди сеенето с препарати, после пшеницата се тори с какво ли не, та си мисля, че част от тия препарати си остават и в изсушената слама. То тогава, не е ли същото като с райграса. Вие какво мислите по въпроса??

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Днес явно акъла ми остана у дома... На работа дойдох и без телефон, и без фотоапарат. Така, че снимки няма да има днес.

Резултата от 2 полудневни трудови дейности.

В събота се замъкнах чак в 11 на вилата. Жега, висока въздушна влажност, просто приказно за работа. Тоя път се бях въоръжила с фактор 50 и шапка. Някак си устисках, не изгорях и цели 3 часа работих. Това е своеобразен рекорд по кратък престой там. За моя най-голяма изненада жилавата бабка от долния участък вече беше там, там и я оставих все още работеща. Дай боже всекиму такива сили. Тая бабка е поне на 75 години. Обаче, проклетия и дядо взел та казал, че много са и тревясали съседите, тоест ние. Еййй това така ме ядоса. Изкарах си го на пустите коприви в оня нечистения участък. Повалих 1/3 от тях , за да установя, че положението е страшно. Там има какво ли не...

Иначе какво свърших- ами първо околтучих доматите и ги привързах. Съвсем са си наред, справили са се блестящо 2 седмици сами. Всичките са нацъфтели, имаме си доматчета колкото бобчета, а единия корен от Валери е вече с домат, колкото орех. Картофите са се вдигнали особено много, готови са да цъфтят. Позагърлих където успях и пооскубах бъзето, където се е появило между тях. Открих само 2 колорадски бръмбара. Бабката- съседка каза, че събирала всеки ден по 5-6 бръмбара. Лука е наедрял и е много добре. Развалих лехите с подправки. Копъра беше по 50 см висок, оскубах го и напълних голяма кутия за фризера. Същата участ беше и за кориандъра. Сминдуха ми се беше смахнал- със сухи, жълтеникави листа и един такъв болнав. Не знам какво му беше, ама отиде под мотиката и стана на мулч. Горката рукола нещо я беше опоскало. Останали само жилите на листата. Явно яко се е гощавала гъсеница ли, знам ли що. Останах си без рукола. Разкопах и там и мястото за праза е готова. Чакам да получа разсада.

 

В неделя напръсках де що растения има / без треволяците разбира се / с янтарна киселина. После въоръжена с мотиката повалих останалите 2/3 от копривено-къпиново-бъзения участък. Неимоверно количество пот се изля от мен, отслабнах надявам се. Лошото е, че пак две седмици поне не мога да сложа пола или рокля. Целите ми крака са надрани и нажулени до червено. Само веднъж да го видя това място чисто, банкет ще вдигна.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

На твое място бих останал до късно и бих посадил всичката изкоренена коприва в двора на съседката. Нека имат хората, защо да страдат безкопривни?! :D

Най-обичам някой като ми зацъка с език.

Давай снимките!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Ми жал ми е за бабата Боби. Ще и докарам сърдечни проблеми с нашата коприва, то при нея всичко е на редички, опоскано от към плевели. Колци на доматите, въобще изрядно. А ние като по-млади , пък и двама работещи сме сред бурените. Но акъл не ми достигна и не снимах за сравнение нашата част и нейната. Другия път ще спретна един колаж по тоя повод.

А от тоя уикенд снимки утре, ако не забравя пак фотоапарата. Че ме е налегнала консервната вълна и съм забъркала един сироп от бъз, някакви зелени орехчета тормозя вече седмица, а тая вечер съм нарочила съседската смокиня за обиране на зелено. Затова и в главата ми са само захари и буркани някакви си.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Този път си събрах акъла сутринта и взех фотоапарата.

Ето снимките от събота от вилата

IMG_3925.thumb.JPG.cb7e179c929214265bc369b6068301ae.JPGIMG_3928.thumb.JPG.b194ef4a62528808753967562d47c842.JPG

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Нещо ми запъва писането. Не можах да кача повече от две снимки, та ето и втори пост по темата.

Имаме си и два вида тиквички. В края на седмица ще трябва да отскоча да ги обера

IMG_3929.thumb.JPG.87fe21d4afcfdb1bed86c553caddd988.JPGIMG_3930.thumb.JPG.606db1d1f68b936645eab7303f3046a2.JPG

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Само по две снимки успявам да кача. После някаква си грешка се появява. Така, че две по две...

Най- дребосъчестата боровинка на ММ има цели 6 плодчета

IMG_3940.thumb.JPG.247b996c90ad2bbf3b9260cce9297523.JPG

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Червения касис и той се напъва. И на двата корена има по съвсем малко плод. От три гнезда ревен поникна и засега опазвам само едното гнездо. Сякаш ще го бъде и него. IMG_3938.thumb.JPG.5b23fec1acc016a97f3ff05e920c3ed9.JPG

IMG_3931.thumb.JPG.2b45b00a29282ee85c08e17d9fe3b883.JPG

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

И кой каза, че имало конкурс за най-тревясала градина, аааа?? Я вижте това

IMG_3941.thumb.JPG.724e4a5ff2968629e5ddcbf434271d65.JPGIMG_3943.thumb.JPG.39f13eb275052f2349ff043830849d74.JPG

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Така се бях уморила, че съм забравила да снимам след като унищожих 1/3 от тоя треволяк. Те на мен ще ми кажат, че ми тревясала градината......

Лошото е, че като отида в петък / тогава се каня / сигурно ще е нещо подобно. Мечтая си за една седмица време да имам само за тая градина.... То мечтите затова са си мечти

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Тревясалият зид в долната част ми хареса много, бих го покрил целия със сукуленти :) Като гледам колко коприва имате, ще ви стигне за 2 кубика течна тор, известна и като Зверската Воня. Даже ще остане и за при бабата малко ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Абе нещо условията на конкурса не са май уточнени - не става въпрос за някое кътче от двора, което е тревясало (аз такива имам, в които не е стъпвал човешки крак, камо ли тример или косачка от миналия век ;)), ами за местата, от които се очаква реколта... примерно моите малини са обрасли в трева по-висока от тях, но това няма да ми попречи да набера сумати килограми :-P

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Боби, ама той си има доста сукуленти. Непонятно как са се взели там, ама гледам, че в селото и по други зидове има и при това различни видове сукуленти. Трябва малко да се понаредят най-горните камънаци и да дабавя още видове, ама това ще е есента.

За течната тор на теория знам всичко, на практика нямам време да приложа наученото. Та те така. А бабата не зная как ще реагира на предложение за такава тор. Тя може и да приеме, ама току виж дядото и ни пустосал за вонята.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka
преди 1 минута, Ру® написа:

Абе нещо условията на конкурса не са май уточнени - не става въпрос за някое кътче от двора, което е тревясало (аз такива имам, в които не е стъпвал човешки крак, камо ли тример или косачка от миналия век ;)), ами за местата, от които се очаква реколта... примерно моите малини са обрасли в трева по-висока от тях, но това няма да ми попречи да набера сумати килограми :-P

Ру, говорилня да става. Писах си ей така за конкурса. Иначе за бурените даже положителен ефект виждам от тях. На бабата- съседка лука на нищо не прилича, а нашият като е бил целия в бъзе по-високо от него се е спасил в градушката.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

И забравих най-важното да покажа. Най-големия домат, от тези на Валери е. Благодаря човеко, не успях да върна жеста, а твойте домати ги би градушката и не знам дали успя да възстановиш щетите.

IMG_3937.thumb.JPG.2fdda626027a4f0d6dc9ce4663ff2fe6.JPG

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ру, твоите малини имаш ли идея какъв сорт са? Също каква площ са, че позволяват сума ти килограми при трева над тях? Нашите два сорта никак не се радват на трева, а и за килограми не може да става дума, тъй като са малки площи.

Венетка, не виждам защо доматът да е най-важното :D Мен зида повече ми хареса, особено с този касис около него, а и предпочитам многогодишните :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване