Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Marangoza

Вече ражда,а не знам що за сорт е...!

Recommended Posts

Marangoza

Учех се да ашладисвам вържу стара ябълка на "спяща пъпка" и тя взе че се прихвана пущината и тази година даде плод. От справката с чичко Гугъл изскачат подобни картинки на "Руска прозрачна/Russian Transparent" - лятна ранозрейка.Опитах я - става за ядене,но може и още седмица да зрее. Ако я познае някой да каже!

IMG_20190627_193030.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

А добре дошъл, харесва ми как некак резко се врезА директно по темата!

Кажи калема от къде е? Мен ми мяса на Белголдън, като форма и цвят. Леко киселка, иначе сладка. На есен става жълта и сипкава, така я харесвам повече.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Благодаря за гостоприемството! Аз съм си такъв - бикчето направо за рогите,без много приказки. А калема ми го дадоха за "петровка" от Пазарджишко село. Тогава се учех на "чип бъдинга" и се оказа,че ми се получават нещата.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Определено не е Белголден,щото тя зрее през септември,а тази е готова за хапване.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

То при ябълките са толкова сортове, че идея си нямам. Изчакайте хубаво до узрее, за да идентифицирате. Също предполагам и листата могат да бъдат издайни за сорта, но ако е местен, трябва да проучите в района. Колко старо е дървото, от което е калемът?

Аз съм виждал наблизо ябълка, която според мен е на 200-300 години, и я считам за местен сорт. Самият аз имам в двора дървета поне на 80-90 години. Не се знае откъде са дошли, но не са нов внос със сигурност. В института по планинско животновъдство и земеделие в Троян имаше някаква жена (мисля), на която могат да се изпратят материали за идентификация на сортове... При мен на Балкана има (наоколо по махалите и в имота) сигурно поне дузина сортове ябълки на стари дървета и не ги знам по име. Би било добре да я получа от някого информацията. Старите хора ги наричат по някакъв начин, но трябва да попаднеш на човек, който се е интересувал.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Оставил съм 2-3 плода за наблюдение и сравнение докато паднат сами от дървото. Има лека промяна,започна да се оцветява приятно.Фотото е от тази сутрин.

IMG_20190712_072633.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Направо започва да си заприличва на Петровка, ако питаш мен. Изчакай още малко, но за себе си съм сигурен ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Прав си! Виста Бела или като Петровка е по-известна.Отговаря на 100% както е описана в сайтовете на  различни разсадници.

IMG_20190715_071440.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Разбира се, че е зряла, когато след разрязване, семената вътре са тъмно кафяви до черни. Не са трайни, но са първите и се изяждат бързо, а ако не успеете - на оцееет :) Като поседят малко след обирането им се появяват едни розово-цикламени участъци вътре в бялата иначе част.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Да е корнишон,не е...макар да прилича,краставица някаква особена излезе.Мелез между корнишон и краставица. Семената ми ги донесоха от Шумен.По-крехка краставица не съм опитвал.Та за името питам,ако някой знае....и семенца мога да дам.

IMG_20190728_192858.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Прилича на Крокодилка, но като че тя е още по-бяла?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Крокодилка е. Те се опрашват и цветът може да варира. При мене ражда слабо и боледува най-много. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Хъ! Значи и нашите може би са крокодилки, имат такива дълбоки бразди, но са доста по-зелени...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Аз се кандидатирам за семена, ако може. Тия крокодилки са ми в главата постоянно, ще взема да пробвам догодина ако се сдобия със семена.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Смятай,че ги имаш...стига да не искаш едно-две кила:grin:

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Аз няма да ги ям семената, ще ги сея все пак- 20 семки абсолютен максимум който искам. Даже и на 10 ще се зарадвам и даже резерв ще имам. Благодаря предварително.:)

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Още когато вземах калемите от ябълката "донор" не знаех кой сорт е,дървото е старо,садено е преди много години...Две години чакам да роди присадката и ето го резултата - едри,сочни и ароматни. На втори план са плодовете на дървото върху което експериментирам - "Стар кримсон".

IMG_20190924_113423.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване