Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Скоруша (оскруша, Sorbus domestica)

Recommended Posts

Славянски
Отговорено (Редактирано)

В линка, който Боби последно е пуснал, я има книгата на английски, но е не в най-user-friendly версията. Може да се чете обаче. Пък немският някои го и разбират.

P.S. всъщност връщам си думите назад - заглавието е същото, но е съвсем друга книга немската. Тази от линка на Боби е от чешки автори.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Martin Stoilov

Здравейте градинари! Казвам се Мартин Стоилов и съм докторант първа година в Аграрен Университет Пловдив. Темата на докторантурата ми е свързана с изследване на скорушата в България. Тъй като старите дървета изчезват в цяла Европа вкл. и у нас, а естественото възпроизводство е меко казано несигурно, съм се заел със задачата да помогна за спасяването на вида и популяризирането му в България. Целта ми е да изследвам колкото мога повече плододаващи дървета и накрая да създам насаждение от дърветата с най-едри, вкусни и красиви плодове, където да се съхраняват най-ценните генотипове. Тъй като скорушата се среща на най-различни места в България, имам нужда от вашата помощ. Споделете информация за всяко плододаващо дърво, което ви е известно - приблизително местоположение и снимки на дървото и плодовете му. А ако качите и снимки от тазгодишния цъфтеж, ще ви бъда изключително благодарен. През лятото планирам експедиции из страната и ще се радвам да се видим на живо.

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 11.04.2024 г. at 17:27, Martin Stoilov написа:

Здравейте градинари! Казвам се Мартин Стоилов и съм докторант първа година в Аграрен Университет Пловдив. Темата на докторантурата ми е свързана с изследване на скорушата в България. Тъй като старите дървета изчезват в цяла Европа вкл. и у нас, а естественото възпроизводство е меко казано несигурно, съм се заел със задачата да помогна за спасяването на вида и популяризирането му в България. Целта ми е да изследвам колкото мога повече плододаващи дървета и накрая да създам насаждение от дърветата с най-едри, вкусни и красиви плодове, където да се съхраняват най-ценните генотипове.

Привет, @Martin Stoilov. Простете, че толкова късно отговарям, но когато писахте имах много неща на главата и подминах. Това е нелека задача, с която сте се захванали - и дългогодишна. Може ли един човек да направи такава разлика? Ами може. Но пътят към възстановяването на скорушата минава през връщането ѝ в градините ни, и през връщане на повече хора към земята, макар наистина да може да вирее и като градско парково дърво. Има немалко хора в тоя форум - някои пишещи, други повече четящи - които познават това дърво и са брали по различни краища на България. Ако някой изяви желание да ви заведе някъде... Има и значение къде точно са дърветата. Ясно е, че в частни имоти няма да нахлуваме, но каузата е благородна и може да се надявате на съдействие. Аз лично знам две дървета в габровския Балкан близо до мен. Един възрастен мъж, бивш горски знае повече, твърди, че били едни и същи като плод. Но са намалели, обрасли, трудни за намиране. Тъй че на първо време Ви трябват контакти.

Също е добре да се запознаете (ако не сте) с труда на г-жа Мондешка за скорушата и описанията на "сортовете". Може да потърсите връзка и с хора от института в Троян. Примерно, Теодора Михова (тя е писала тук в темата за японските дюли).

Времето на зреене при мен почваше август втората половина. Дано пък се случи да има реколта тая година. В Южна България може да е и по-рано, но много зависи от сортовете.

Цитат

Тъй като скорушата се среща на най-различни места в България, имам нужда от вашата помощ. Споделете информация за всяко плододаващо дърво, което ви е известно - приблизително местоположение и снимки на дървото и плодовете му.

Местоположението може би не е добре да се споделя публично, да избегнем някакви недоброжелатели. При положение че дърветата са редки, дървесината ценна... Но всеки от нас донякъде може да направи документиране на плод и дървета, които познаваме, и това е направено отчасти.

Цитат

А ако качите и снимки от тазгодишния цъфтеж, ще ви бъда изключително благодарен. През лятото планирам експедиции из страната и ще се радвам да се видим на живо.

За цъфтежа мисля сме изтървали вече. Но гледах в едно видео наскоро на мъж от Карлово, който беше снимал цъфнало дръвче в двора си. Линк има тук:

Ентусиасти има в цялата страна. Успех Ви пожелавам. И ми е интересно имате ли вече установени контакти в някои краища на страната? Предвид че скорушата се размножава главно от семена, ще са Ви нужни това лято.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Martin Stoilov

Благодаря ви г-н @Славянски за изчерпателния отговор! Така е, задачата ми не е лесна и ще продължи по-дълго от 3 години (колкото е докторантурата ми), но се надявам да положа поне началото на възвръщането на този вид. Скорушата наистина може да се използва в много направления, но засега съм се фокусирал върху използването й като плодно дърво. Регистрирал съм се в различни форуми и в момента събирам контакти. Честно казано очаквах по-голяма активност. Засега нямам много голям успех с форумите, затова обмислям да създам и фейсбук страница, където хората да качват снимки на дърветата, а местоположението да ми изпращат на лично съобщение, защото недоброжелатели все ще се намерят. Колкото до дърветата в частни дворове, колкото повече хора се отзоват, толкова по-добре. Запознат съм с дисертацията на проф. Мондешка и познавам Теодора Михова, даже скоро бях на посещение в Троян. Засега имам контакти в София, Троян, Бургас, Варна и на още няколко места, а командировките ми най-вероятно ще започнат в края на юни.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 11 минути, Martin Stoilov написа:

Честно казано очаквах по-голяма активност.

Разбираемо, но неоправдано очакване :) Определено активност и интерес ще има, но това е процес, който хора като вас ще започнат, посявайки семената на интереса към този вид. Мисълта ми е, че начинанието и неговата значимост не може да се измери по текущия, и дори бъдещия интерес - това е дълга игра, десетилетна.

А къде се очаква да бъде това насаждение, което да концентрира семенаци от добри екземпляри?

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Martin Stoilov

Насаждението се очаква да е на едно от опитните полета на Аграрния Университет, където върху семенни подложки ще бъдат присадени пъпки от добрите екземпляри. Няма да е съставено от семенаци.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

Здравейте г-н Стоилов, и добре сте дошъл в безмотика! :)

преди 3 часа, Martin Stoilov написа:

Честно казано очаквах по-голяма активност.

Малко сте нетърпелив, или поне, още е твърде рано да правите заключения за активността ;) . Аз, например, се канех да отговоря на Вашия призив, едва след като преброя колко души от моето село, са дали отрицателни отговори на въпросите ми дали знаят по нашия край да има дървета скоруша (за да имам някакви реални данни, макар и за липса на скоруши по нашия край).

 

преди 3 часа, Martin Stoilov написа:

Засега нямам много голям успех с форумите, затова обмислям да създам и фейсбук страница, където хората да качват снимки на дърветата, а местоположението да ми изпращат на лично съобщение, защото недоброжелатели все ще се намерят.

Вероятно не знаете, но тук в безмотика концентрацията на свестни и интелигентни хора е доста по-висока отколкото на други места, по няколко логични причини. Например, има хора които, напълно разбираемо, влагат ентусиазма си за споделяне точно в такива независими, некомерсиални форуми, какъвто е безмотика, и съответно никак не обичат да инвестират своите знания, усилия и енергия в тромави, лицемерни, непрозрачни, частни платформи, каквато е например Фейсбуk (Facebook) или Мета (Meta), притежавани от частни компании ориентирани предимно към растеж и печалби, каквато е тяхната корпорацията собственик. А ако сте чел внимателно и подробно някои теми, вероятно сте забелязал, че хората тук, в безмотика, правят изумителни неща, често с огромен ентусиазъм, понякога с напълно идеална цел, без да бъдат заплатени за своя труд, без да очакват "официална" похвала или формално звание или признание за своя принос!  Случвало се е, например, хора от форума "да си правят труда" да добият и разменят калеми и семена, отвъд собствения си материален или поне "хранително вкусов" интерес, за да запазят някой стар сорт или интересна разновидност, да запазят генетичното богатство на природата. А да не споменавам за контактите между съфорумци  и други хора (например, овощари) от старата школа, дето си нямат нито Фейсбук страници, нито пък изобщо ползват Интернет, или пък разпространение на семена и калеми чрез лични разговори, без отражение в публичната част на форума. Но разбира се, няма да навреди на Вашата дисертация, да опитате да събирате информация за скорушите и чрез Фейсбук група или страница.

Според мен, просто бъдете колкото се може по-разговорлив и хората ще Ви отвърнат със същото. Каузата Ви е и благородна, пожелавам Ви успех! Солидарен съм с Боби -- това е кауза, заради която да гледаме напред с десетилетия. Похвално е, че Аграрен Университет Пловдив има мандат за такава докторантура, както и парче земя, където да съхрани поне част от генетичното разнообразие на този рядък и изчезващ, но все така много интересен и ценен, дървесен вид.

Наистина е добра идея, точното местоположение на старите скоруши да се комуникира само чрез лични съобщения, защото (за съжаление) има много хора, които са недоброжелателни, или тъпи, или безскрупулни егоисти, или вандали! Например, дори ако вземем предвид само България, то вече имаме случаи на унищожени стари скоруши заради кората, или пък отсечени за огрев или вандалски запалени вековни дървета. Простотията, злобата и агресията, както знаем, нямат почивен ден.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване