Jump to content
Славянски

Градината през януари

Recommended Posts

Славянски

Да не си помислите, че през януари нямало работа по/в градината - днес посадих касиса, подарен ми от Кошияма:
IMG_20200103_140202.thumb.jpg.f3f748abbbc2c69b8025e2b9cfc49d56.jpg

Обаче след два часá, малко да се поотпусне земята. И пак имаше малко замръзнали чимове отгоре. Все пак дупката стана хубава и надолу земята си е доста суха. Ето го и посаденото растение преди да го полея (бял касис):
IMG_20200103_142805.thumb.jpg.4f7c7c4f54c11fd09cb5158c70e428b6.jpg

Доста е къс работният ден в тези условия, но все пак го има. Не знам препоръчително ли е да се сеят растения при такива температури (нощна около минус 5-7), да не би да измръзнат, но не видях чак такава разлика между пръстта и пясъка за затрапване тъй или иначе. Успях също да засадя и два-три корена мента, както и резници за вкореняване. Но е добре торопочвената смес да е по-суха, иначе стои на буца.

В някой по-топъл януарски ден може да извадя и още земна ябълка, но първо да се изяде старата.

Между другото на 1-ви направих първите присадки за годината. Беше слънчево, но студено и ветровито и не най-приятното упражнение. Но друг ден за задачата нямах на селото на майка ми. Направих четири присадки на круша (издънки от един корен дива круша, който бяха отрязали) и една на ябълка. За джанки време не остана.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Това не е баш градинска, а по-скоро сезонна работа, но едно време са го практикували и у нас - а и водите са били по-чисти:

https://en.wikipedia.org/wiki/Ice_cutting

Правели са го например на р. Росица в с. Стоките. Складирали са леда на сенчесто място в дълбоки трапове: ред слама или сено и ред ледени късове. И са имали лед чак до горещото време по кръчмите. Даже не е било и толкова отдавна. Безплатен лед. За мен пък минусовите температури са идеално време за хапване на сладолед до печката.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ciao Li Min

Ти сигурно знаеш и как китайците са измислили сладоледа? Или барута? Или защо никога не им е хрумнало да го използват за друго освен за фойерверки? 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 6 минути, Ciao Li Min написа:

Ти сигурно знаеш и как китайците са измислили сладоледа? Или барута? Или защо никога не им е хрумнало да го използват за друго освен за фойерверки? 

Кажи?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка

През януари разработвам нови участъци от градината - почиствам ги от трева и през февруари ще посея на тях синап, проретен овес и фуражен грах за зелено торене. В снега се обработва лесно при мен. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Отговор в темата...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Предишното съдържание е възстановено.   Изчисти

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

В момента само ти разглеждаш тази страница.

• Създай нов...