Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

alys

Какви видове фасул отглеждате за зрял и за зелен? 

Ще копирам няколко линка. Обсъждали сме доста, но нямаме тема.

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ще копирам тук каквото съм писал в няколко коментара под снимки, обикновено като обяснение за @Ру® че той е основния бобено-затруднен в компанията :D  Хем и като е събрано, ще се възприеме темата като нещо цялостно.

Първо едно резюме на дефинициите.

  • Зрял боб е този, който береш сух и после вариш семената. Зрелият боб рядко може да се яде като зелен, защото при него целта е повече и по-големи семена в шушулка, съответно често има повече околосеменна ципа твърда от рано, както и по-жилава шушулка. По-често се срещат сортове зелен, които стават и за зрял, но не са ефективни (не дават големи или много семена).
  • Зелен боб е този, който береш като шушулка и я ядеш цялата. Зеления боб може да бъде яден и суров, както и задушен, за салата, на скара и тн. Често тънките зелени цилиндрични шушулки с различен цвят (зелен, жълт, лилав и тн) се наричат френски боб.
  • За зрял и за зелен има всякакви сортове като цветове, размери, повивни и ниски (неповивни / пешаци). Дали е висок/нисък или едър/дребен не е индикация на това дали е за зрял или за зелен.

 

А сега цитати от Ру:

Цитат

Доколкото разбирам - съветваш за зрял да садим Смилянски? Дай сега съвети и за зелен и кажи какви са предимствата и недостатъците да се сади пешак.

Пешакът се бере еднократно? и после може на негово място да се насади друго?

За зрял боб можеш да садиш какъвто ти е на сърце. Ние гледаме обикновено 2 вида за зрял. Смилянския и друг ако имаш повивен, тези типове за зрял - зреят разсрочено, очевидно от ниския завръз към високия. На мен това ми харесва, защото не се струпва една камара боб за чистене, а всяка седмица от август нататък почваш да береш шушулки.

Отделно на другото село сме гледали няколко години по 50тина квм нисък боб за зрял, който е тип "Добруджанка", като бобът в магазина, бял, сравнително не-едър. Той също е много практичен, защото не иска колци и може да се сее гъсто. Бере се накуп в края на сезона. На есен като изсъхне се трупа в платнище, бие се с пръти (вършее се) и се чисти много лесно така.

 

За зелен можеш да гледаш нисък, като този черния от другата ти снимка, но можеш да си отгледаш и повивен за зелен, какъвто е тнар "райкин боб". Той е с плоски шушулки, едно време целия зелен боб беше все такъв. Проблемът с него е, че поне сортовете, които са ми попадали, вкл. един светъл почти бял, който бил като масло, има конци. Това не винаги личи като е на растението боба. Някои хора тестват като го отчупят и гледат дали тръгва лико по снадката на двете половини на шушулката. Обаче понякога конците се отделят при готвенето. Та в крайна сметка преди няколко години минахме на нисък "френски" тип, известен и като "салатен". Тънки кръгли (цилиндрични) шушулки, зелени и жълти (имахме и виолетови, но им се губи цвета при готвенето, та ги спряхме).

И ниския, и повивния боб за зелен, се бере разсрочено. Ние например берем почти през цялото лято, като има един период в най-големите жеги, когато спира да вързва, но ако оживее, на есен може да върже пак. Повивния боб принципно изисква по-малко място и има плюс, че ползва вертикалата в градината. Но пък ниския върви навсякъде в лехите. Той е супер да го наръсиш навсякъде в градината като полезно растение. Дори да не го береш усилено, той фиксира азот в почвата. На есен просто отрежи растението и остави корена в земята.
 

Цитат

 

Какво значи салатен боб?

Tака и не мога да се ориентирам кога се бере боба - и все в някакво междинно положение се сещам да го бера, когато е нито зрял - нито зелен... 

 

Салатен боб казват на този, който е с кръгли тънки шушулки. Двата ниски за зелен, които ти дадох, черно дълго семенце и бяло малко като соя, са салатни, наречени още и френски. Чудесен е за употреба зелен, директно рязан в салатата, както и запарен за 5 минути, със зехтин и чесън.

 

По въпроса от чата как се гледа смилянския боб. Гледай го както искаш, расте всякак

Ние го правим така. На върховете на равностранен триъгълник със страна 80-100 см забиваме кол, дълъг поне 250, но и 350 е малко. Някъде високо ги събираме и вързваме. В основата на всеки кол, в кръг около него, слагаме по 3-5 семенца, обикновено предпочитам повече, защото се случва да не покара някое или да го изяде охлюв или да е хилаво. Но пък ако всичко покара силно, идва в повече, прекалено се натрупва растителна маса и по-скоро си пречи. Нищо не връзваме и тн, растението само си намира кола и тръгва по него. От 1 юни до 30 юни спокойно стига до върха на колците и от там нататък почва да се вие, плете, пада надолу и тн.

Ако искаш къщичка за децата, тогава се вземат поне 6-7 кола, чертае се кръг поне 2 метра диаметър и горе се събират коловете на поне 2 метра височина над земята. Слагаш по някое бобче на всеки кол. Обаче бъди предупреден, че листата на боба дразнят кожата, не всяко дете е ОК с това, някои правят и реакция. Освен това, като стане такова зашумено, вътре е рай за въшката и бълхата и го нападат яко. Често и други насекоми изобилстват, например пчели и оси, които не се кефят да работят докато покрай тях се развяват деца. Та не вярвайте на всяко нещо, видяно в Пинтерест, даже 90% би казал са визуална или непрактична измама.

Тази година ще пробваме и друга схема, единичен кол, полегнал и опрян в тоалятната, където би могло бобчето да се хване за ребрата на покрива (дето още го няма). Искаме да видим дали можем да го качим горе на бъдещия покрив и да си расте там, а не да пада надолу.

На тази снимка можеш да видиш от лани на 3 юли, далече долу в дясно бобът как е стигнал до върха на тройките. Обаче две от тройките изглеждат голи, това е защото при тях охлювите изядоха повечето боб и слагахме нов.

https://photos.google.com/share/AF1QipM0YZ3echNIt9AEwgpDxrFirKuTsd_VPHKQQyNIv_zwVMl9GArOAUn2xAcQQgw5Xw/photo/AF1QipOVu8TVpJzq7cpx9KZvQ7dJu7phxuBS2qQhGMvP?key=YzRTRHptVEZhLUQyNmc4NGxkRHBYRGtoN0N6VG5R

На тази снимка можеш да видиш пак от лани, гъстотата на зеления боб, вижда се в задната леха, до мрежата с краставици (демек кратунки):

https://photos.google.com/share/AF1QipM0YZ3echNIt9AEwgpDxrFirKuTsd_VPHKQQyNIv_zwVMl9GArOAUn2xAcQQgw5Xw/photo/AF1QipPR0w8anooet2bZCZ1QwGpgftVl0Q8UZ9ZuK9KE?key=YzRTRHptVEZhLUQyNmc4NGxkRHBYRGtoN0N6VG5R

Сложен е на 2 успоредни реда, които са на 1 педя един от друг, а във реда бобчетата са на около 5 см едно от друго.

  • Харесвам 3
  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Ние садим зелен боб така:

https://photos.app.goo.gl/c5pAzqooEujf4yTd8

Също установихме, че ако се насади като ограда на парцел, засаден с картофи води до в пъти по-малко набези от колорадски бръмбар.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Аз си правя мини гнезда и после пускам щедро с шепата. Досега няма фасул, който да не е родил добре с тази схема. Първоначално пусках по 5, а сега по около 10 бобчета. Така и да не поникне някое или нещо да му се случи, остават доволно много. Отстоянието мога да го напиша, след като сея, защото като отида на място и преценявам. Сега не съм на тази вълна още. 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ние садим на редове, а не на гнезда, за всеки вид пешак - за зелен или за зрял. Гнездата много сгъстяват, защото покарва всичко масово.  Редчето се прави с тесличка, ръсиш по 1 през 4-5 см и заравяш. Получава се нещо такова като това на заден план, дори там е комбинирано с краставици на мрежа и беше супер комбинация прочее.

kYvnIoPeweBAePCNbPMNIGBCREL2ZNlQ7YUx52tD

Само за смилянския и другите повивни е нещо като гнездо - в кръг 5-6 бобчета около всеки кол. Но между тях пак има поне 5-6 см, защото е по-широко кръгчето.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Кажете как предпазвате боба за зрял и за зелен да не се кръстосат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

До момента, никак. Но ние слагаме само смилянски за зрял и френски за зелен, това са различни биологични видове(Phaseolus vulgaris / coccineus), не само сортове, така че мисля няма проблем.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Френски за зелен - това е бобът с дребни зрънца, който харесвате и дълго време остава хубав на корена?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Да, три сорта са, не им знам имената, но дори помежду си не се кръстосват, а са в една обща леха 4х1 метър. Два сорта зелен (един с бели и един с черни семена) и един жълт (с бели семена).

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Bore

Здравейте,

Какви салатни сортове гледате? Има един сорт с плоски зърна, по Пловдивско му викат "попски фасул". Някой случайно гледа ли го?

За пешак кои сортове бихте препоръчали?

 

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Bore

Повдигам отново въпроса от по-горе за плоския салатен боб, като за улеснение прилагам английското му наименование (Christmas Lima bean) и прикачена снимка (по-долу).

Днес посетих фестивала в Куртово Конаре, където въпросният боб е (бил) една от емблемите на местното производство наред с куртовската капия, но се оказа, че вече почти никой не го отглежда, а малкото останали производители са имали тежка година със слаб добив, та в крайна сметка не успях да си намеря дори малка шепичка семена. Ако някой тук случайно го отглежда или има идея откъде мога да си набавя малко количество семена за посев  (без онлайн магазини и подобни), ще съм много щастлив да сподели.

 

pf.jpg

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ако смилянски ти върши работа, мога да ти дам, но точно такъв като на снимката - нямам.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Bore
На 8.09.2023 г. at 23:41, Боби Димитров написа:

Ако смилянски ти върши работа, мога да ти дам, но точно такъв като на снимката - нямам.

Смилянски/биволярски имам 2-3 вида и много добре му понася полупланинският климат в Дивия Запад. Аз обаче съм се вманиачил в плоския боб и много държа да го развъдя, макар да бях чел някъде, че има по-дълъг вегетационен период и може да е зор навременното узряване преди есенните студове. Благодаря все пак :)

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

Предвид непосилните за много растения жеги през изминалата 2023 и през тази 2024 година, често се замислям за алтернативни, за мен или за нашето село, решения на проблемите с фасула и изобщо с бобовите растения. Затова търся мнения от всички колеги, на които следващите разсъждения и въпроси може да са им интересни:

(1.) Главен проблем с жегата: Обикновения боб Phaseolus vulgaris, боба лима Phaseolus lunatus и другия боб с ярките алено-оранжеви цветове Phaseolus coccineus (кохинеус) много страдат от жегите. Например, лима и кохинеус напълно спират да връзват в жегите. Цъфтят но не връзват докато не спаднат температурите, което е направо края на сезона. Същевременно лима и кохинеус много ми харесват, че са с едри семена и като се готвят като зрял на зърна, стават и на чудно вкусна салата от цели зърна  зрял боб с чесън или с лук. Обикновения боб, както знаем, пък има сортове които са чудесни за готвене като зелен, както и сортове които са чудесни за готвене като зрял, на зърна за супи и яхнии. Обаче и обикновения боб при моите условия едвам го спасявам с моите методи и количества на поливане, та значи не мога да разчитам и на него.

(2.) Частично решение за зелени бобови шушулки: Тази година за първи път експериментирам с аспержов боб вигна, с доста дълги цилиндрични шушулки, предполагам Vigna unguiculata subsp. sesquipedalis—yardlong bean, но без да съм сигурен. Независимо от таксономията, този боб, вече го пробвах на супа -- вкусен е, няма лико, достатъчно продуктивен е и съответно проблема ми с боб за зелено го смятам за решен.

(3.) Остава ми обаче отворен проблем с боб за зрял, който условно разделям на следните под-проблеми:

  • (3.1) Едър боб който да е лесен за прибиране на ръка и да става за салата от цели зърна, супи и яхнии;
  • (3.2) По-дребен зрял боб който да става поне за супи и яхнии.
  • (3.3) И трите вида боб -- обикновен, лима и кохинеус се нападат от гъгрица или друго зърноядно насекомо. Засега поставянето във фризер за 48 часа е примерно решение, което може би ще е приложимо и за алтернативата (друг вид боб).

(4.) Папуда, Vigna unguiculata (обаче какъв подвид ?) досега не съм отглеждал, но ми изглежда интересна възможност. И се чудя:

  • (4.1) Въпрос: Зрелите зърна на папудата напада ли я гъгрица/ зърнояд?
  • (4.2) Въпроси: Папудата става ли да се готви като зрял боб на супи и яхнии, вкусна ли е? Какви други проблеми има около папудата, примерно, трудна за прибиране заради дребните семена или други?

(5.) По отношение на зрелите зърна от аспержовия боб вигна с дългите шушулки:

  • (5.1) Въпрос: Зрелите зърна на аспержовата вигна напада ли ги гъгрица/ зърнояд?
  • (5.2) Въпрос: Зрелите зърна на аспержовата вигна дали ще стават за готвене като зрял боб? Вкусен ли е като се готви зрял на супа или яхния? Какви други проблеми може да има около зрелите зърна на аспержовата вигна?

(6.) Нахут Cicer arietinum. Малко излиза извън темата и вкусът му е различен -- наясно съм, обаче (+) от него се прави и вкусен хумус. От миналата година експериментално отглеждам малки количества нахут, и съм много доволен от това че връзва, дава реколта. Той се сее малко по-рано от обикновения боб, лима и кохинеус, но в крайна сметка по-важното е че дава реколта. Проблемът при нахута е, че не може да се прибира на ръка, защото са по едно или две зрънца в шушулка -- много пипкава работа.

  • (6.1) Въпрос: Нахута напада ли го гъгрица/ зърнояд?
  • (6.2) Въпрос: Как може ефективно да се прибере нахута в любителски условия в малката домашна градина?

(7.) Баклата Vicia faba може да реши проблеми (1.) и (3.1), но умишлено я пренебрегвам в тази дискусия, защото има хора които не харесват вкуса ѝ. (Иначе аз много я харесвам на вкус, и отглеждам експериментално малки количества вече трета година, ако някой има въпроси да пита.)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Днес е малко напечено, та нямам много време, но да не забравя:

Heat Tolerant Scarlet Runner Beans: https://goingtoseed.discourse.group/t/heat-tolerant-scarlet-runner-beans/915

От друг форум:

Цитат

 

In hot weather you might have better results from climbing French beans than runner beans. And there are various cultivars selected for eating as dry beans.

There are even some that are dual use: use them for fresh if you want, or let them dry on the plant and save them for winter. But a lot of the drying/soup varieties make fairly stringy pods.

And a lot of the varieties for eating fresh only make small beans, or only ripen very late.

Most of the borlotti types are dual use though. Or triple use: you can eat the very young pods, or you can shell them out once the beans are big enough but still soft, or you can leave them to dry further on the plant and use them as dry beans

But if you already have a good source of local dry beans then it might make sense just to eat those. You can always sow some of them and find out if they do well in your context.

Sacre Bleu did well for me as a drying bean in summer 2023 but may be hard to get hold of (unless you can import from the Experimental Farm Network). Cosse Violette is excellent as a fresh bean, it's faster to get going than some. There is a variety I call Efficient Housewife (normally called Lazy Housewife but I prefer a less judgemental name) which is good for dual use, though it did kindof struggle in my greenhouse. Borlotti Lingua di Fuoco 2 usually does very well; if you can get hold of it, Stregonta is also very good.

All of those are Phaseolus vulgaris and they are all climbing types.

For Phaseolus coccineus (aka runner beans) I can highly recommend Black Knight as a drying bean and Rhondda Black as a fresh one. I want to try Rhondda Black for dried use too but didn't have very good success with them this year. Runner beans will want more water than French beans, but they also do better in wet years; they're particularly good in a mild, damp autumn. I tend to grow both because sometimes we get a wet summer and sometimes we get a dry one.

Some beans are daylength sensitive and won't set pods unless they get a certain amount of night. Those tend to be less successful here.

 

 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен

Отглеждам вигна и я намирам за лесна култура. Вкусна, родовита, безпроблемна. Обича горещина и слънце. Понякога се случва да въшляса. Когато съм събирал семе никога не е било нападнато от гъгрици. Не се бях замислял дали може да се ползва като зрял фасул, но би ми било интересно да разбера. Ако няма такава информация остава да се изпробва.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
qrt
Отговорено (Редактирано)

Мнения за тези видове боб  https://dai-gt.org/bobovi/? 

 

 

Редактирано от qrt

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване