Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Ch Petrov

.. в полите на (западна) Витоша

Recommended Posts

Ch Petrov

Сидератите (ръж + синап) никнат, но когато сняг забръска .. 

IMG_20201230_151229.thumb.jpg.0680968ddaf03f8359790792aa8c7270.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov

IMG_20201231_185347.thumb.jpg.f911746da23f7f6c478ccf83797f659f.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov

ЧНГ ! Много здраве + успехи + радост

2118015894_hny4ard.thumb.png.c1f9f7a9f163a6855e1e0fd2294e2437.png

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov

IMG_20210123_174302.thumb.jpg.03e1918c340bdc99a3daa83fa1236ef9.jpg

Редактирано от Ch Petrov
Грешка

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov

Трифон Зарезан 2021

IMG_20210214_112316.thumb.jpg.955dd8596cf3d5ba184f8c8de39a49ea.jpg

IMG_20210214_111154.thumb.jpg.cb504b31f1538fe0cbc41c80cf472c7d.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Бая сняг ви е затрупал!? При мен в габровско няма и 7 см.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov

От другата страна на ковид бариерата.

Като слънцето и въздуха за всяко живо същество - казва чичко Димитров.  Тук в  Пирогов борбата е за въздуха.  Почти всички имат бронхит или пневмония - тези в ковид отделенията. Критерий е сатурацията на кислорода в кръвта, каквото и да означава това (не искам да участвам в теоретизации ).

Всички (почти всички) са с кислородни маски. Ако имаш 96-97 си със самочувствие на космонавт, правят ти впечатление скромния интериор и хигиенния дефицит. 

До сатурация 90 много- много не ти обръщат внимание, защото според тях си добре. Проблемите започват да се задълбочават при сатурация 87-86-85. При по-дълбоко поемане на въздух следва дълбока кашлица - все едно се цепят чамови дъски. Понякога кашлицата продължава минути, докато настъпи маалко спокойствие. 

Колкото по - ниска е сатурацията, толкова проблемите с дишането и кашлицата нарастват. И това при сложена кислородна маска. Когато сатурацията стане под 80 нещата отиват на зле, човек става неадекватен, не контролира добре звуците които издава, не отговаря разумно на въпроси. 

Не са редки повишавания на температурата и кръвното налягане като последица от ниската сатурация. Което означава борба за намаляването им в приемливи граници.

Когато сатурацията наближи 70, задължително вкарват по- дебела тръба през трахеята в белия дроб и подават повече кислород, но това вече става някъде в реанимация. 

Проблем е, че отвън в коридора лежат поне двама болни - няма места в стаите, но в коридора няма кислородни апарати и когато двамата го закъсат - изкарват някой от стаята и закъсалия отива временно на негово място - докато се освести.

Питам се как тези жени, девойки и един - двама мъже от персонала успяват денонощно да посрещат и парират всички кризи, които практически следват една след друга. И какво ще стане ако се появят още двама - трима в коридора, настанени без кислород. И какво ще стане ако някой/ някои от персонала се разболеят. 

Така изглеждат нещата засега оттатък ковид бариерата. Аз все още съм с показатели на космонавт, но това е с кислородна маска. Без маска - 92-93, което хич не е зле. 

Дишайте с пълни гърди - няма по голямо удоволствие от дишането без кашлица и болки в гърдите ! 

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Стискаме палци, космонавте, оправяй се бързо! Опитай бавно и равномерно вдишване и издишване. Бавно и ненакъсано. В началото е трудно, после става по-лесно.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov

Благодаря за съветите. Аз постъпих в белодробна болница миналия вторник. Оттам се изплашиха от състоянието ми и ме пратиха да пукясвам в Пирогов. Имам вече дооста опит и доста системи с лекарства се изляха в мен. Овладяха температурата и кръвното, с кислород не падам под 96 сатурация, кашлицата ми вече е 2-3 пъти дневно и то след като съм стоял часове без кислород. 

Преди да вляза в болница насадих домати и Алис ми се присмя, че били тънки и издължени. Присипах ги с пръст и се оставих в ръцете на пироговци. Как ли изглежда сега разсада ми ? Надявам се до два- три дни да го видя наживо . 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Пожелавам ти бързо и успешно възстановяване. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Точно си мислех какво ли става с теб, @Ch Petrov , а отговорът на незададения въпрос пристигнал. Надявам се да имаш какво да разправяш един ден след пълното си възстановяване. Кураж! И се вслушай в съвета на Миленка :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Най-вече ти желая здраве, а също така - хубав и здрав разсад!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov

Значи да уточня : в последните 8 часа не съм ползвал кислород, мога да поемам дълбоко въздух без непременно да се закашлям, кашлянето ми вече е доста повърхностно, май съм готов за живот извън Пирогов.

Проблем ми е липсата на достатъчно сън, но при тия нескончаеми среднощни суматохи около мен - нямам кой знае какъв избор.. 

Моят разсад си расте - според съпругата ми. Помолих я да го изнесе на студено и да не прекалява с поливането. От около 30 засадени семена са порасли 28 или 29. Засега. Като изляза - ще засадя втора порция разсад, може би и времето ще се позатопли, но денят със сигурност ще стане над 12 часа. Чакаме слънцето . 

Благодаря за пожеланията и съветите. 

Дишайте с пълни гърди  - това си е ежесекундно блаженство. 

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Бързо оздравяване!  Време за разсади има, стига сили за тях да има.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Бързо и успешно оздравяване и от мен!

Като те изпишат непременно си направи подробни изследвания за пневмонии и др. подобни - повечето познати, прекарали вируса, от това се оплакват. Защото, както го описваш, ще те изпишат при първа възможност без много церемонии.

А като прескочиш трапа - изкарай един курс инхалации с греяна ракийка! Ако не друго - ще знаеш защо залиташ и нямаш сили, или пък ги имаш прекалено много :)

 

Аз за друго: писането за сатурацията ме подсети, че ми се подхвърля една фитнес гривна, която така и не можах да свържа с нещо поне часовника да настроя.

В момента пуша като циганско кюмбе: пуснах я няколко пъти да мери и все 99%.

После се постарах да дишам на минимум, колкото да не се задуша, и едва докарах до 96%.

Не знам доколко точно мери това китайско чудо на техниката, но разбрах какво ти е.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми
преди 11 часа, Ch Petrov написа:

Значи да уточня : в последните 8 часа не съм ползвал кислород, мога да поемам дълбоко въздух без непременно да се закашлям, кашлянето ми вече е доста повърхностно, май съм готов за живот извън Пирогов.

Бързо оздравяване и по-скорошно прибиране у дома, градинарю. Рехабилиатция едва ли ще ти осигурят, но след като вече си разбрал насладата от дишането гледай във възстановителния период да си направиш сам поне елементарна дихателна гимнастика и повече чист въздух.

преди 8 часа, алина написа:

Ако трудно да дишаш, но без маска или възможно и с маска, обръщаш се по корем. По-често обръщай се по корем. Так ще бъде по-леко при дишането. .

Изцяло вредна препоръка. Лежането по корем притиска ненормално повечето вътрешни органи, включително белия дроб и сърцето, които във възстановителния период и без това не работят много добре. Препоръчваните пози са отварящи гръдния кош (изпъчване, отвеждане назад на ръце и рамена). Целта е улеснено и съзнателно бавно напълване на целия достъпен обем на белия дроб, контролиране на входящия и изходящ поток на въздуха, Миленка е описала едно от препоръчваните упражнения. Повечето възстановителни дихателни упражнения са заимствани от йога, ако няма рехабилитатор подръка, може директно от йога да се прилагат.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

А бе мани, Алина до момента едно не съм видял да напише да не е под въпрос... Че и от къде ги измисля едни такива, да се чудиш какво да й отговориш...

Чочо, оправяй се бързо, че ейгодейго гъбарския сезон! Тия треволяци мани ги ти (макар че ми напомни за мойта булка - аз я чакам да ми звънне да ми каже, че е родила, тя ми звъни и вика - поля ли разсада?), ами гъбите, гъбитеее!

В твоя чест днес правихме семейно дишане, чукам на дърво, за сега без проблеми!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Интересно. Очевидно ковид е противоречива тема във всяко отношение :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми
преди 1 час, алина написа:

Вредно е да заявяваш  категорично и безапелационно за неща , за които не разбираш.

Обръщане по корем  е препоръка от ковид -лекари от червена зона. Те преобръщали болните по корем, когато те не могли сами да се преобръщат.

Разбирам, че руснаците за вас не са пример, сега  на всяка врачка от запад вярвате.Аз оставих тази препоръка не случайно и не за бърборене.

Категорично заявявам само за неща, от които разбирам, а безапелационно избягвам да правя. Съфорумника ни сам ще излезе от болницата и ще си иде в къщи, сама си прецени колко има общо неговото състояние с описаното от теб. Все си мисля, че ако няма хирургична намеса, щом ходи сам, може и да се търкаля сам в леглото. Ако иска да пробва, сам ще установи дали дишапо-добре по гръб или по корем. Що се отнася до примера на руснаците и запада, няма нужда да поставяш ВСИЧКИ в някаква рамка, която на теб ти е удобна, но може би се разминава с действителността, а още по-малко трябва да го правиш в темата на съфорумника, помисли защо. (ето това също е категорично, но не безапелационно)

  • Тъжно 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov

На свобода 

IMG_20210319_124231.thumb.jpg.4695118c18f948d41dc257e2c00c1941.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване