Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Котарак без чизми

В терометърната тема стана дума за принудително вкарване на по-топъл въздух от там където го има, натам където го няма, като вид защита от слана. В частност кула с перка, която да движи въздуха в опит да пробие инверсията. На мен кула ми изглежда скъпо както за построяване, така и за поддръжка. Затова предлагам друго решение за сваляне на топлия въздух от високото към земята, което да става за домашна градина:
Дрон - по възможност с повече перки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov

Ако се абстрахираме от продължителни големи студове, а се концентрираме само на късните пролетни слани, то за мен най-практично и лесно приложимо си остава пускане на пръскачки за поливане вечерта. Изпарението от мократа почва,  би трябвало да ограничи сланата в този радиус. Още тази пролет ще обследвам как седи положението до езерото или реката в гората.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Точно от изпарението сме на минус, защото то поглъща топлина. Печалбата идва най-много от това, че при преминаване на водата от течно в твърдо състояние се отделя топлина, и то доста топлина. При повече налична вода, ще се отдели и повече топлина, дотолкова, че за няколкото часа докато изгрее слънцето превръщането на водата в лед не може да завърши изцяло и температурата не може да падне под нулата. Частично помага и това, че:
- водата излиза с някаква температура поне 6-7 градуса обикновено, което в общия случай затопля системата, тоест цялостното изстиване започва от по-високи градуси и 
- за да изстине до 0 градуса, водата поема повече студ, отколкото почвата или дървото или каквото там пазим от сланата, (специфичен топлинен капацитет).
Накратко - при пролетните слани многото вода помага температурата да не падне под нулата. За над нулата също има ефект, но по-слаб.
Гледал съм за пролетни покрай реки и езера - в близката околност от няколко метра водният басейн играе силно положителна роля и слана почти няма - точно заради топлинния капацитет на водата + отделяната топлина от гниенето. По-надалеч от няколко метра реално отлаганията от лед по растенията са повече, заради повишената влажност на въздуха в близост до водния басейн. Не е проблем, стига растението да може да издържи механично да не се скърши нещо.

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Обширна статия за сланите и предпазването от тях, която иска часове за четене, разбиране и осмисляне, но дори само диаграмите  и картинките са интересни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov

@Котарак без чизми, в тази статия, точно два пъти споменават това което писах по горе, за поливане на почвата около овошките :) Аз си полях вчера и днес понеже бяха рискови дни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Успя да парне върха на кумкуата, въпреки че беше под найлон. Младият растеж замина. Миналогодишните листа са добре след -2 или -3 градуса.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Методът с разпръскване на вода като фин дъждец в нощта на сланата, от Хърватска. У нас се нарича дъждуване:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване