Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Лозето ме наби!

Лозето ме наби!

Recommended Posts

Лозето ме наби!

На моите съселяни от край-веме им викат "консули", ходели с вестника в джоба и знаят всичко! Ти, шопе, с кого си тръгнал да имаш работа?! :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
На 16.04.2021 г. at 11:47, Славянски написа:

120 дни е доста, особено пролетта и лятото. Интересно е да я провериш тая книга, за да няма грешка... Иначе и аз имам проблеми с трайността на яйцата, - откакто не ги пускаме заради лисици и градини, някои кокошки се научиха да си ядат яйцата (преди това не го е имало) и и до вечерта не траят :)

Чак сега виждам този коментар. Проверих, нещо със 120 дни съм се объркала. Снимах текстове със съветите за спазване на яйцата - сроковете за съхранение впечатляват. :)

IMG_20210526_213850.thumb.jpg.4bed9c02252b7790514c64d380e774d9.jpg

IMG_20210526_221136.thumb.jpg.4022597c4a2d603455261c8ab3009531.jpg

IMG_20210526_220710.thumb.jpg.f5f60e3e4ae1e43f09fb9c689615df0a.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Искра Петрова

Бяла форзиция/ Abeliophyllum distichum /

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

За по-горното: не ща цветя, а нещо за ядене и то добро!

 

И все пак цъфнаха!!! Явно най-накрая се побългариха! Червеното е моят градски амарилис с цели два цветоноса, а по-високото е един от хиипеаструмите оставен за отглеждане при бабата и след години взет, че не му върви. А имах градинка с почти 100 такива...

IMG_20210529_190857_M.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Ха! Много късно ти цъфтят!? Моите съм ги тренирал да цъфтят през март (за радост на дамите в техния месец ;-) 

 

20190316_120003.jpg

20200312_164648.jpg

20210304_104321.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Мии за по-малко от година се получи. Лятото бяха в градината на шарена сянка, презимуваха в неотопляема стая на село и след замръзите ги изкарах навън. Като тръгнаха на листа ги отписах, но две луковици все пак се отчетоха.

От сега ще им търся съдинки за пресаждане: сандъчето е леко тесновато,  а широките саксии са прекалено дълбоки.

За начинаещите: искат торна, но добре дренирана почва. Ще наблегна на "Калифорнийски червей" и перлит с малко пясък.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Чудех се къде и за да не замърся нещо го поставям в "моята" тема. В Седянката стана дума за метео-прогнози и направих 3 скрийншота. Ако някой се интересува как се стига до тези картинки - да пита, с прости настройки :)

euweather.eu/frc_maps.php :

Euweather-M1.jpg

 

www.meteoblue.com :

Meteoblue-M1.jpg

 

www.wunderground.com :

Wunderground-M1.jpg

 

Беше ту слънчево, ту се мръщеше, около 18 часа валя истински дъжд (понапои) след което пак слънце. Победител за деня: euweather.eu/frc_maps.php , но там прогнозата е само за два дни и се обновява често.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Това са тази годишните Пикасо, сяти на Първи май, от два корена които ми пречеха на пътеката. Определено им беше рано за вадене, но Бай Ли ме излъга ;) . Със сигурност не съм извадил всичко - счупи ми се сапът на вилата. На око ще ми стигнат за няколко седмици (сам човек), на тегло са 2кг.

IMG_20210703_132555_M.jpg

 

Това ми е остатъка от миналогоишната "зимна" реколта, сята късно на 8-и август. Съхранавах го в "селската баня", придатък на кухнята, а не в мазето или в затворен сайвант. Тегло почти 1,2 кг. Красиви са, нали, а най-добрите вече съм изял.

IMG_20210703_132611_M.jpg

 

Картофът, за да му расте грудката, иска по-ниски температури. Но ако сееш в края на юли ще иска поливане, освен ако не вали непрекъснато като през тази ш*бана година до сега!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Искам да пусна подробна тема за помпите без електричество, но нямам желание :) В чата стана дума, ама на мен не са ми приоритет (особено в този агро-сезон), затова пускам няколко насоки и всеки да си търси. Аз ровичках зимъска.

Воденичното колело го знае всеки. Мии отбиваш рЯката, бетонираш нещо и връщаш течението.

Най-популярна е Hydraulic ram , може би защото е най-груба. И е най-малогабаритна и нискодобивна.

За сметка на това Fluidyne engine е произведение на изкуството като всяко Стърлинг нещо. Прави се в размер от лабораторен модел до истинска напоителна система. Подробност: иска източник на топлина. Тя може да идва директно от слънцето или от запалени съчки и др. боклуци.

Най-простото (без подвижни части) е Pulser pump , посетете всички препратки в статията! Не се шашкайте от примерната картинка, течението на рЯката също помага.

Гледайте да откриете сайтове с описания, в Ютуб е само за нагледност. И да внимавате, щото в Ютуб непрекъснато пущат "вечни" двигатели - печелят стотинки от реклами, "хората". Пример: изгледах мнооого убедително клипче как ако напълниш наполовина бидон с вода и го оставиш да тече в легена отдолу, създаденият от липсващата вода вакуум ще придърпа още вода през маркуче.

 

PS: Гореизброеното не е за хора на които им пречат ръцете :) . Може да има купешки, но най-вероятно цената им ще е "Аууу!". Едно доста дълго филмче (на руски), навяващо още по-продължителни размисли...

Чак сега си спомних: навремето до крайдунавския парк плуваше макет на кит, който изхвърляше струи вода. Като нищо ще е било Pulser pump.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Накарай мързеливия на работа за да ти даде акъл! Втори ден хич не ми се работи, а както винаги има неотложна работа с камарите.

Стена за парник от пластасови туби, от години ѝ се каня, вдъхновен от ютубско видео някъде из занзибариите. Ходих, мерих и измислих:

BUT-STENA-01.thumb.jpg.c89f19fa285f14844ba5d16aa3ccd109.jpg

Пасват си, бе! Става дума за 10л туби, предимно такава вода пием. Значи: слагат се легнали и се притискат, после се навлажняват и закрепват с малко монтажна пяна. Капачките се оставят, дръжките може да се махнат ако пречат, а срещу промяна в налягането им се прави по някоя дупчица със свредло 2мм да речем.

За доуплътняване ми хрумнаха два варианта: 1. Още полиуретанова пяна, но тя не държи много на атмосферни условия и ще иска някакво покритие; 2. Перлитово-циментова замазка, но тя ще иска някаква арматура.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване