Jump to content

Преди да се регистирате и включите активно в нашите форуми, молим ви да се запознаете с темата "Какво е Без Мотика?".

Лозето ме наби!

Лозето ме наби!

Recommended Posts

Лозето ме наби!

Вий ме подлудихте, бря! Не съм спец по овощарство но знам, че ако сортът е читав: изплюваш семката/костилката и после никне същото. Около мен има доста такива все още.

Не знам положението с Червена превъзходна и Златна пармена (стари БГ сортове) и затова питам. Възрастните дървета никой не ги е присаждал - купени са преди много десетилетия. Питах дали това "от семка" ще стане като майка си.

А за присаждането казах: имам голяма и млада ябълка на подходящо място. Дори смятам още тази година да се пробвам "на зелено":  в кръвта ми е, само опит нямам.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 9 минути, Лозето ме наби! написа:

Питах дали това "от семка" ще стане като майка си.

Няма.:smile:

• Харесвам 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Би станало ако е изчистен и стабилизиран сортът. Става при някои череши, сливи, вишни, праскови, скоруши. Но с ябълките сортовете обичайно не са стабилни, имаме кръстоски. Може би някои петровки да стават от семе, но не съм пробвал.

Прочее, някои популярни сортове ябълки имат в родословието си дива ябълка и съответно от потомството може да се очакват и стипчиви дребосъци.

• Харесвам 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil

Първо, поздравления за форума. Желая здраве на всички участници в него, да се радват на живота и на този магически спектакъл, който ни представя пиродата всяка година.
Давам още един глас за запазване на самораслека. На мен би ми било интересно какъв плод ще даде , може да ашладисаш със сорт който познаваш и ти харесва и да оставиш един клон от основата. След време самораслека ше замени старата изкорубена ябълка.
Когато садих праскови в двора, купих три фиданки от лицензиран разсадник. Едната дадох на комшията. След 4 години тази на съседа се оказа нектарина. Той много си я харесва, все пак гледал я е толкова години, но му се искаше да е праскова. Мисълта ми е, че при ашладисването резултата ще е по близко до желаният и ще решиш проблема без мотика :)

• Харесвам 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Типично българско село днес (нарочно не снимах съседната небългарска къща) 

И едноцвете, наследство от баба ми, почти цяла зима цъфти 

(опитах, но не успях да ги подредя)

WP_20210409-M1.jpg

WP_20210409-M2.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

В момента само ти разглеждаш тази страница.

• Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване