Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Батати, сладки картофи, Ipomoea batatas

Recommended Posts

alys

Пробва ми се разсад и ще сложа едно бататче. Разбрах, че може да се пререже разсадът, да се сложи във вода да пусне корени и после да се засади в градината. Става дума за прераснал разсад, ако има такова поведение при бататите. Знам, че е рано, но понякога желанието е по-голямо от разумния подход.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Не се реже,просто внимателно го откъсваш от картофа...!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

За рязането - имам предвид при прераснал разсад понасали рязане както при доматите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Не ми се е налагало. Като развият корените просто ги сложи с пръст в малки саксии и като му дойде времето ги премести в земята.Аз така бих направил,някой друг може да сподели опита си.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Алис, нищо не режи. Като са прераснали разсадите заравяш в земята коренчетата, огъваш дългата част и правиш междинно заравяне / както когато правиш отводка от дадено растение /. При бататите лесно по този начин можеш да разшириш площта им на разпространение. В заровения участък ще си пуснат коренчета сами и ще имаш реколта и там, макар и не същия размер като в основната част. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Какво значи прерастнал разсад за сладък картоф? Според мен няма такова нещо...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Според някои имало такова нещо. Примерно, сложих вчера едно бататче и до юни месец сигурно ще върже.  :joy:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Някой има ли желание и възможност да ми прати 1 домашен батат за разсад, защото тези от магазина са пръскани с инхибитори и вместо да никнат гният? 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо

От там ли идват проблемите? А аз се чудих миналата година защо ми изгниха купените батати!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza
Just now, Димо написа:

От там ли идват проблемите? А аз се чудих миналата година защо ми изгниха купените батати!

Аз само купени от магазина залагам във леко овлажнен пясък за вкореняване и не съм имал проблеми.Да не ги овлажняваш повече от необховимото? И искат топлина!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

@Marangoza явно си имал късмет с партидата. 

Нямаш ли едно излишно бебе от твоите, всичко ли изяде?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza
преди 6 часа, Orizaki Koshiyama написа:

@Marangoza явно си имал късмет с партидата. 

Нямаш ли едно излишно бебе от твоите, всичко ли изяде?

Не успявам да ги опазя от внучето! Много ги обича! Правих и опит да съхраня по-дребни,но явно трябват специални условия,не оцеляха.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Разбирам, не е лесно без химикали действително и големите производители го знаят. Същото е с джинджифила - не тръгва от магазина, дори "био"- то, защото тази процедура се извършва след отглеждането.

Ще купуваме от различни места и дано все нещо тръгне. Твоите от къде ги взимаш?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

От Била ги купувам,био опаковка. И даже преди няколко години успях да вкореня джинджифил. Явно съм кадемлия :smile:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Аз съм си купувала джинджифил от една баба на пазара и поникна, изкара стъбло, листа, но като стана студено, реших да го прибера. Прибирайки го, го счупих.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

При нас батат, купен и забравен в кошница, в шкафа беше изкарал.Явно не всички батати ги обработват. После котарака го изгриза като го изкарах на светлото с идеята да дръпне нагоре и да го засадя.

От нашите отглеждани батати нищо не успяваме 2 години да съхраним и да остане за засаждане. Нещо не им угаждаме със съхранението и почват да се сбръчкват върло .Явно пак ще купуваме разсад.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
de_marco

Здравейте, спучайно попаднах на тази тема, а ми е много инетерсна. Предната година за пръв път засадих два сорта батати, като разсада взех от Христов. Добивът беше добър, по мое мнение, от 40 коренчета излязоха 55 кг, като 40 от тях имаха добър търговски вид. За съжаление, тази година се оказа, че няма да мога да взема отново разсад оттам, защото нямало да произвежда или поне няма да има за продажба. Може ли да дадете алтернативен източник, тъй като явно в тукашните географски ширини му харесва (Свищов) и исках да засадя няколко стотин коренчета, които няма да успея да създам сам. Сортовете, които засадих бяха Т65 и Ковингтън, като средният добив от разстение беше почти идентичен - около килограм от коренче. Ето част от тях: 

Т65.4.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Най-после едно се престраши

IMG_20220323_084024.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Моят батат си е на сухо на тъмно в коридора и си растат без проблеми. Сега като се загледах, едното растенийце май е пуснало коренчета.

IMG_20220323_111331153_BURST001.thumb.jpg.ab9fbd15c3b303c328f43c89d3a96cf8.jpg

IMG_20220323_111344356.thumb.jpg.c0b5168927e06ddee6d4fdce8acfcc2e.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване